Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Ucuz ve Yüksek Verimli Güneş Pilleri: Perovskit Güneş Pili

ALABEYİ

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Bilim adamları geliştirdikleri perovskit güneş pili sayesinde güneşten elektrik enerjisi üretiminde %12,8 oranında artış sağlamayı başardılar. Geliştirilen yeni güneş pili 1000 saatten fazla güneş ışığı altında denenerek sabit bir enerji verimliliği sağlayıp sağlamadığı denenmiş ve onaylanmıştır. Gelişmenin mevcut güneş pillerinin üretim maliyetlerinde düşüşe ve üretim verimliliklerinde artışa neden olacağı belirtilmekte.

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

Mevcut kullanılan güneş pili teknolojisinde yer alan güneş hücreleri güneş ışığına maruz kaldıklarında elektrik akımının daha etkin iletimini destekleyen bir delikli (boşluklu) taşıma katmanı kullanmaktadır. Bu organik katman üretim maliyetini arttırmakta ve eksikliği üretim verimliliğinde düşüşe neden olmaktadır. Perovskit güneş pilleri ise bu delikli organik malzemeye gerek kalmadan enerji verimliliğini ve maliyeti düşürecek bir yapıya sahiptir.
Çinli bilim adamı Prof. Hongwei Han ve ekibinin geliştirdiği yeni perovskit güneş pilinin 1000 saatten fazla denenerek enerji verimliliği test edilmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır.
Perovskit güneş pilleri ideal gelecekte yenilenebilir enerji için artan talepleri karşılamak için kullanılabilecek.
Kaynak: A. Mei, X. Li, L. Liu, Z. Ku, T. Liu, Y. Rong, M. Xu, M. Hu, J. Chen, Y. Yang, M. Gratzel, H. Han. A hole-conductor-free, fully printable mesoscopic perovskite solar cell with high stability. Science, 2014; 345 (6194): 295 DOI

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)