Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

TY Rinion ile Mikrofon Başına!

BOMBFACTORY

Uzman Üye
Uzman Üye
Trabzonspor
Topluluk Yöneticisi Rinion, Cengiz Han 2 oyunu içerisinde yer alan Lonca Liderleri ile birlikte röportaj yapıyor. Röportaj'da geçen samimi konuşmalarda, liderlik ettikleri loncaları hakkında ve Cengiz Han 2 hakkında sorular yönelten Rinion, önümüzdeki 8 hafta boyunca her hafta bir lonca liderini konuk ediyor.

Bu haftanın lonca lideri "Efekemik". Tibet sunucusu Ejderha Lordu Efekemik, loncası, oyun stratejileri ve Cengiz Han 2 ile alakalı tüm bilinmeyenleri bu röportajda anlattı. İşte o röportaj şimdi sizlerle...

TY Rinion: Öncelikle hoşgeldiniz.

Efekemik: Hoşbuldum. Sizde hoşgeldiniz, benimle röportaj yaptığınız için çok memnun oldum.

TY Rinion: İlk olarak klasik bir soru ile başlamak istiyorum. Oyun içerisinde kullanmış olduğunuz ismin ve Lonca adınız anlamı nedir?

Efekemik: Efekemik, “İsimsiz Kahramanlar” adlı bir kitaptan alınma bir karakterin ismidir. Çocukluk yıllarımda okuduğum isimleri pek tanınmayan, lakin kendi dönemlerinde isimlerinden fazlasıyla yöresel olarak bahsedilen bir kişinin adıdır. Lonca ismim ise bildiğiniz üzere kahraman 57.Alay’dan esinlenerek alınmıştır. Onları asla ve asla unutmayacağımız sevgi, saygı ve rahmetle anacağımız kahraman ordunun ismini hatırlamak ve hatırlatmak üzere bu ismi kullanıyoruz.

TY Rinion: Bu duruma karşı duyarlılığınız beni de gerçekten mutlu etti. Peki, Cengiz Han 2 ile ne zaman ve ne şekilde tanıştınız?

Efekemik: Cengiz Han 2 kapalı betada iken, bu tarz oyunları pek sevmediğim ve hiç tecrübe etmediğim için oyuna soğuk baktım. İşyerimdeki tüm bilgisayarlara yükledim. Lakin Metin 2 tarzı bir oyun olduğunu düşündüğüm için ön yargılı davrandım. Sorasında gelen müşterilerin oyunlarını takip ettim. İçeriği ve görselliği gördükten sonra tabuları yıkıp bu oyunu tecrübe etmeliyim diye düşündüm. Kapalı beta başlangıcından yaklaşık olarak 1 - 1,5 ay sonra Cengiz Han 2’ye başladım. Bu tarz oyunlarda hiç tecrübem olmadığından ilk başlarda sıkıntı yaşadım. Kuprit Matkap için pazarlık yaptığım günleri bilirim.

TY Rinion: Burada aslında ön yargı ile hiçbir şeye yaklaşmamamız gerektiğini birebir yaşamışsınız.

Efekemik: Aynen katılıyorum. Lakin buna sebep Metin 2, Knight vb. oyunlardaki saçma sapan görsellikler ve görevler oldu. İyi bir oyuncu olamama rağmen hiç bu tarz oyunları oynamadım ve hep basit oyun gözüyle baktım.

TY Rinion: Anlıyorum. Bir diğer soruya geçiş yapıyorum. Aslında bu soru bir önceki soruyla da bağlantılı. Sizce Cengiz Han 2'yi diğer MMORPG oyunlarından ayıran yanlar nelerdir? Siz Cengiz Han 2'yi neden tercih ettiniz?

Efekemik: Dediğim gibi diğer oyunları uzaktan gözlemlememe rağmen çekicilik bulamadım. Diğer oyunlar itici geldi ve gerçekçilik maalesef yoktu. Pek de bu tarz oyunlarda bilgim ve tecrübem yoktu. Cengiz Han 2 ise bu kadar ön yargılı olmama rağmen, beni cezbetti. Oyuna başladım ve kurtulmak ne mümkün. Eşim, oğlum ve ben hep birlikte Cengiz Han 2 oynuyoruz. Sabah Pekin Kulüp’ten saat 09:00’da çıkıyoruz. Görevlere ve PvP’ye bir başlıyoruz, gece 23:00’de tekrar Pekin Kulüp’e bırakana kadar oyun içerisinde online oluyoruz. Dışarıda olduğumuz zamanlarda dahi, oyun ekranımız sürekli açık ve bilinen yerde park halindedir.

TY Rinion: Bu gerçekten çok güzel. Cengiz Han 2 içerisinde aile boyu oynayan birçok oyuncumuzu tanıyoruz. Sizde bunlardan birisiniz. Aileniz ile birlikte Cengiz Han 2 oynamak ve geçmişten bugüne değişen gelenek ve göreneklerimize nazaran, böyle bir olgu içerisinde bulunmak nasıl bir duygu?

Efekemik: İlginç bir duygu aslında. Oyun sayesinde birbirimizle daha çok irtibat halindeyiz. Lakin bir yandan da oyun haricide çok az paylaşımımız olduğunu düşünüyorum. Yani Cengiz Han 2 şuan hayatımızın dört bir yanında. Öyle ki birbirimize kızdığımız zamanlar oluyor. Oyun içinde herhangi bir etkinlikte birbirimizi yeterli bulmadığımız zamanlar, akşam saatlerine kadar bu durum ile ilgili söyleşilerimiz devam ediyor.

TY Rinion: Cengiz Han 2 içerisinde aile olarak birer karaktere hayat verseniz de bir aile olduğunuzu unutmayanlardansınız.

Efekemik: Tabii ki öyle. Yalnız Cengiz Han 2 bizde tutku oldu. Karakterlerle özdeşleşmişçesine bir yapıya büründük adeta. Birbirimizle tatlı bir rekabetimiz mevcut.

TY Rinion: Bu gerçekten çok güzel. Merak ettiğim bir nokta daha var aslında. Evde iken, oyun içerisindeki isimlerinizle birbirinize seslendiğiniz oluyor mu?

Efekemik: Üstüne bastınız desem yeridir...

TY Rinion:

Efekemik: Telefon görüşmelerinde bile “Wise naber, nasıl gidiyor?” ya da oğlum Efemik ya da onlar beni ararken “Efekemik naber?” diyorlar.

TY Rinion: Gerçekten çok hoş bir durum bu. Sizi ve ailenizi, aile değerlerinize zarar vermeden bir online oyun içerisinde görmek beni de mutlu etti.

Efekemik: Teşekkürler.

TY Rinion: Şuan bir Kılıç Ustası karakteri ile Cengiz Han 2 dünyasında yer alıyorsunuz. Bu sınıfı seçmenizin nedeni nedir? Bir Kılıç Ustası sizin için ne ifade etmektedir?

Efekemik: Aslında dediğim gibi oyuna yabancıydım. Sadece oyun girişindeki tanıtım ilgimi çekti ve şuan çok memnunum. Özellikleri beni iyi ki Kılıç Ustası olmuşum dedirtiyor. “Kaçış ( görünmezlik )”, “Hücum Rüzgarı” ve “Rüzgar Koşan” yetenekleri vazgeçilmezim. “Yıkıcı Darbe” ve “Katliam” yetenekleri ile düşmanlarıma kaçış imkanı tanımıyorum. Aslında karakterin tek eksiği kalkanının olmaması. Bu da olsaydı sanırım tüm oyuncular Kılıç Ustası olurdu.

TY Rinion: Cengiz Han 2 dünyasında her karakterin kendine göre bir avantaj ve dezavantajı mevcut. Gerçekten etkili bir sınıf olan Kılıç Ustaları yüksek hasar vermelerine rağmen, savunma anlamında biraz daha zayıf kalmaktalar.

Efekemik: Kesinlikle yetersiz karakter yok. Sadece dizilimi ve kullanımı doğru tercihlerle yapılması yeterli diye düşünüyorum.

TY Rinion: Oyuncularımız birçok karakterin yetersiz ya da birinin diğerinden daha güçlü olduğunu söylemekteler. Sizce sınıflar arası bir fark var mı yoksa biraz önce bahsettiğim avantaj ve dezavantaj durumuna mı gelmiş oluyoruz?

Efekemik: Ben katılmıyorum, eğer bir karakter diğerinden üstün olsaydı tüm oyuncular o karakterle oynamayı tercih ederlerdi. Bence yetersiz karakter yok. Tüm karakterleri kendine has ilgi çekici ve avantajlı özellikleri mevcut. Oyuncular sadece karakteri benimseyip güçlendirmeleri ve skill dizilimini, karakterine göre yapmalılar diye düşünüyorum.

TY Rinion: Oyun içerisindeki karakteriniz ile oynayış şeklinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Efekemik: Oyunda saygı sevgi ama en önemlisi güvenin bitmediği bir Efekemik karakteri mevcut. Öyle ki, tanımadığım birçok oyuncuyu, seviye farkı gözetmeksizin oyun hakkında sordukları soruları yanıtlarım. Bunun haricinde en çok sevdiğim şey güven olayı. Bir ekipman yada Moğol Sikkesi aktarımı yapacakları zaman farklı devlet ya da loncadan olmasına rağmen beni Pekin depoya davet edip aktarım yapmaları yada bir bineğe 2 binek verecekleri zaman olası hırsızlık durumlarına karşı binekleri bana verip benden almaları… Bazen zamansız oluyor, kızıyorum ama çoğu zamanda tercihlerinde beni güvenilir kişi olarak görmeleri beni memnun ediyor. Oynayış şeklime gelince, sabah 09:00’da Pekin Kulüp’ten çıkarım, günlük görevleri yaparım. Başkent, lonca ve Arka Bahçe görevlerini alıp tamamlarım. Daha sonra “Hazine Mağarası” ve hemen ardından “Antik Kalıntılar” görevlerimi yaparım. “Antik Kalıntılar” ile “Hazine Sandığı” görevlerinin arasındaki zamanda ise “İçişleri Görevleri”ni yaparım. Hazine Sandığı’ndan sonra “Kutsal Dağ Zindanı”, derebeyleri ve sonra gün boyunca lonca işi ve loncadaki üyelere görevlerinde yardım etmekle geçer günüm. Akşam pekin görevleri, eskort, savaş emri ve en nihayetinde yine geldik Kulüp Pekin’e…

TY Rinion: Loncanıza üye alımlarında nelere dikkat ediyorsunuz? Belirli kriterleriniz var mı?

Efekemik: Loncamıza gelen herkese kapımız açık. Lakin hafta sonunda lonca desteği puanına online saatlerine ve kullanıyorsa Raidcall da bizlere eşlik ediyor mu, bunları göz önünde bulunduruyoruz. Kendisine faydası ya da ilgi alakası olmayanın lonca ve lonca üyelerine faydası olacağını düşünmüyorum.

TY Rinion: Peki oyun içerisinde loncanıza dahil olmak isteyen bir oyuncunun Raidcall, Ts vb. programları kullanmasını zorunlu kılıyor musunuz? Ve bu programların kullanımı ile birlikte lonca içerisindeki iletişiminiz ne yönde etkilenmektedir?

Efekemik: İletişim de sıkıntı olmaması için Raidcall kullanmalarını istiyorum. Hatta uzaktan bağlantı kurup, kendim programı kurup, üyelik alıyorum, bu sıkıntı değil. Bazen bayan üyeler ya da kulaklık, mikrofon sıkıntısı olan arkadaşlar oluyor. Bunları da aramızda lonca kanalını takip ederek gözlemliyoruz. İletişim programı kullanarak daha hızlı gelişim ve sıkıntı talep veya görevlerini daha kısa zamanda cevaplayacağımız hususunda bilgilendiriyorum. Çünkü, bizde lonca içi etkinlik yapıyoruz. Raidcall olmadığı zaman kaçırıyorlar.

TY Rinion: Loncanıza yeni katılan ya da mevcut oyunculara ne tür yardımlarda bulunuyorsunuz?

Efekemik: Yeni katılan arkadaşların hem loncaya faydası daha fazla olsun diyerek hem de oyundan daha çok memnun kalması için, öncelikle karakterinin üstü elimizden geldiğince güçlendirilir. Bineği yok ise binek tedarik edilir.

TY Rinion: Peki bu tip bir yardım karşılığında herhangi bir şey talep ediyor musunuz?

Efekemik: Hayır bu tamamen lonca ya katılma yada hoş geldin hediyesi olarak adlandırılabilir. Lakin bu yardımlardan sonra aramızdan ayrılan, bizleri kullanan arkadaşlar oluyor, üzülüyoruz. Lakin problem değil, yardımcı olmak güzel bir his.

TY Rinion: Lonca üyelerinizin kesinlikle yapması ya da yapmaması gereken şeyler var mı?

Efekemik: Kesinlikle yapması gerekenler seviyeli ve saygılı olmaları. Yapmaması gereken şeyleri ise şu şekilde özetleyebilirim: Görev yapana karışmak yok. Saygısız mesaj atmak ya da bölgeselden paylaşmak yok. En önemlisi “İhanet Hapı” her ne olursa olsun kullanmak yasak. Bir de derebeylerinde bazı oyuncuların gücünü kullanarak yaptıkları sevmediğim bir husus var. Derebeyini sıfırlamak. Bu kesinlikle yasaktır.

TY Rinion: Peki geçtiğimiz ay gelen yama ile “İhanet Hapı” ve “Temizlenme Suyu” oyun içerisinden kaldırıldı. Bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Efekemik: Çok isabetli olduğunu düşünüyorum. Bu rahatsızlık veren bir durumdu. Güncel olarak hayatımızda, gündemimizde zaten ihanetler fazlasıyla var. Oyun içerisinde milletin kendi kendine kıyması doğru değildi.

TY Rinion: Lonca Lideri olmak ne tür sorumlulukları beraberinde getiriyor?

Efekemik:
Loncamı geliştirmek ve lonca üyelerinin talep ve isteklerini onları ve bu topluluğun huzuru için yerine getirmekle mükellef olduğumu düşünüyorum. Onları sürekli takip edip neye ihtiyaçları varsa ya da nerde yanlış yapıyorsa bu konuda bilgilendirip elimden geldiğince aile ortamı yaratmaya çalışıyorum. Şu an için aylardır aynı kadro ile mutlu mesut oyunumuza devam ediyoruz. Yeni katılan arkadaşlarımıza da adaptasyon sürecinde kol kanat gerip bu ortamın sıcaklığını hissettiriyoruz.

TY Rinion: Loncanızın diğer loncalar ile ilişkisi ne durumdadır?

Efekemik: Loncalar arası iletişimin önemli olduğunu düşünüyorum. Lakin zaman zaman kopukluklar oluyor. Bu kopukluklar oyun içerisindeki ülke etkinliklerinde sıkıntılar yaşatabiliyor. Loncamız diğer loncalarla münasebet bakımından iyi durumdadır. Sohbet ve iletişim Raidcall’da toplanıp, söyleşide bulunmak bizleri memnun ettiği kadar, onları da hoşnut bırakıyor diye tahmin ediyorum.

TY Rinion: Ülke olarak bir Raidcall konuşmasından mı bahsediyorsunuz?

Efekemik: Evet her zaman olmasa da, ara ara diğer lonca lider ve üyelerini gerek bizim Raid kanalımızda, gerekse onların Raid kanallarında toplanarak söyleşilerimiz olmuştur.

TY Rinion: Peki genel olarak bu tarz bir ülke konuşmaları ne sebeple ya da ne amaç ile gerçekleştirilmektedir?

Efekemik: Oyunda sürekli birbirimizi görüyoruz. Yan yana durup ya da emirlerde omuz omuza sürtünerek gidiyoruz. Birbirimizi tanımamız, iletişimimizin iyi olması oyuncuların büyüğünü küçüğü bilmesi ve yardımlaşması amaçlı oluyor bu görüşmeler. Bildiğiniz, havadan sudan kaynaşma muhabbetleri ya da bir oyuncu nedeniyle bir sıkıntı varsa hemen dostluklar bozulmadan hatanın telafisi içinde olabiliyor bu görüşmeler.

TY Rinion: Peki aileniz haricinde, lonca üyeleriniz ile gerçek hayatta da görüşüyor musunuz?

Efekemik: Oyunda kendi kentimde olan dostlarımız, kardeşlerimiz ziyaret ediyor. Sadece cafe de oynayan yaklaşık 2 şubeyi de hesaplarsan 20 - 25 arası oyuncu var. Onlarla zaten günlük görüşüyoruz. Yakın illerden ziyaretime gelen dostlarım da oldu. Kısmetse bende İstanbul’a dostlarla sohbete gideceğim önümüzde ki aylarda.

TY Rinion: Cengiz Han 2 dünyasında bugüne kadar oKo yani genel tabiri ile PvP yaparken, en çok zorlandığınız oyuncu hangisiydi?

Efekemik: Bu soruya cevap vermeyeyim. Oyuncuların çoğu benden güç bakımından iyi durumda. Hele de parti olarak karşılaşmadıysam sonuç hüsran. Ben de yerimde saymıyorum ama biraz geç kalmış gibiyim.

TY Rinion: Cengiz Han 2'ye eklenmesini istediğiniz ya da geliştirilmesini istediğiniz şeyler nelerdir?

Efekemik: Eklenmesini istediğim 90 seviyeli binekleri, yumurta etkinliği, ufak da olsa oyuna gir hediyeni al etkinliği; geliştirilmesini istediğim tek şey ise 20 seviyeli bir oyuncunun dahi 100 seviyeli birini sersemletebilmesi. Bu bana garip geliyor.

TY Rinion: Bugünlerde yapmış olduğumuz “Oyunda Kalan Kazanıyor!” etkinliği için ne düşünüyorsunuz. Bu tarz yeni ve sizlerin kazançlı çıkmasına yönelik etkinlikler sizi ve loncanızı ne derece etkiliyor?

Efekemik: Etkinlikler tabii ki güzel ama bizler oyunda doyumsuzuz her şeye başka bir sebep bulabiliyoruz MP yerine MS olsaydı gibi.

TY Rinion: Pekala Cumartesi günü Mayinna' da satışa çıkacak olan Altın Aslan hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Efekemik: Güzel binek. Lakin şu an maddi sıkıntıdayım, alabileceğimi düşünmüyorum. Fakat binek çok güzel ve kullanışlı. Yetenekleri çok iyi, statları yeterli. Sanırım oyunda bu bineği alanlar beni daha çok zorlayacaklar.

TY Rinion: Cengiz Han 2 oynarken özellikle dinlediğiniz bir müzik var mı?

Efekemik: Oyundaki müzikler daha yumuşak olsa sesi açarız ama şuan sesli oynamıyoruz. Ben şahsi olarak Raidcall’da değilsem Karnaval.com’dan Maydanoz FM’i dinliyorum.

TY Rinion: Pekala, bana 1 saatten fazla bir süre zaman ayırdığınız ve sorularımı içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ediyorum.

Efekemik: Memnun oldum görüşmek üzere…

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)