Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Teknik açıdan yükseliş ivmesinden dönen spot altın, akıllara değerli metalin yeniden 1000 dolara doğ

RepLicant

Bilinen Üye
Kayıtlı Üye
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, EuroMoney Konferansı'nda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomiyle direkt bağlı görünmeyen ama sonuçları itibariyle birebir etkisi olan eğitim ve yardım konusundaki reformların önemini vurgulayarak şunları söyledi:"Eğitim son derece önem verdiğimiz bir alan. Genç nüfusumuz var, artan bir nüfusumuz var ama bu nüfus ancak ve ancak daha iyi eğitilirse ekonomimiz açısından olumlu sonuçlarını göreceğiz. Daha iyi eğitilirse bu nüfus ancak refahın Türkiye'de artmaya devam ettiğini görebileceğiz ve son olarak hukuk ve yargı alanı. Bu da gerçekten sıkıntılı olduğumuz bir konu. Biz 2003 yılından bu yana her yıl halkımıza 'devlet hizmetlerinden memnuniyeti' soruyoruz . Sağlık, eğitim, güvenlik, yargı hepsini soruyoruz.HUKUK DEVLETİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYORŞu anda maalesef yargı, halkımızın hizmet memnuniyeti göstergelerinde son sırada. Kurumlara güvene bakıyoruz, kurumlara güven araştırmaları yapıyoruz. Kurumlara güvende maalesef yargı son sıralarda çıkıyor. Bu, Türkiye'nin hem demokrasisi açısından hem toplumsal adaleti açısından hem de ekonomisi açısından önemli bir risk alanı.Dolayısıyla Türkiye'nin gerçek anlamda bir hukuk devleti olabilmesi için ve Türkiye'de hukuki güvenliğin sağlanabilmesi için bundan sonraki dönemde atılacak adımlarda hayati önem taşıyor. Bunları yaparsak Türkiye gerçek anlamda birinci sınıf bir demokrasi olabilir. Bunları yaparsak Türkiye gerçek anlamda gelişmiş bir ülke olabilir. Aksi halde ne demokrasi de ne ekonomide bu arzu ettiğimiz birinci sınıfa ulaşamayız."23 - 24 NUMARALI FASILLAR KRİTİKTemel politikalardan asla taviz vermeyeceklerini belirten Babacan, "Hedefe doğru yürüyeceğiz ve fırsat pencereleri açıldığında da gerekli yapısal reformları yapıp inşallah Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. Bunun içindir ki Avrupa Birliği süreci Türkiye için çok önemli. 40 aylık bir aradan sonra geçen sene ilk defa bir fasıl açtık. Özellikle Fransa'daki yönetim değişikliğinden sonra Ab sürecimiz tekrar ilerlemeye başladı. Bu yılın ikinci yarısında ve gelecek yıl fasıllar açmaya devam edeceğimizi düşünüyoruz. Özellikle 23 ve 24 numaralı fasıllar, çok kritik fasıllar şu anda da reform konusunda şiddetle ihtiyacımız olan alanlar. Bunların Ab'de müzakereye açılması ve bu konuda Türkiye'nin ilerlemeye devam etmesi son derece önemli" dedi.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)