Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Rezistif ve kapasitif ekran arasındaki fark

Tusunami

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Katılım
28 Temmuz 2013
Mesajlar
47
Tepkime puanı
9
Puanları
0
Konum
Universe
Web sitesi
www.twitter.com


Her dokunmatik ekranın aynı olmadığını biliyor musunuz? İşte bilmeniz gereken gerçekler...

Dokunmatik ekranların iki türü olduğunu hemen hemen hepimiz biliyor. Bunlardan biri, daha pahalı cep ve tabletlerde bulunan, oldukça hassas (ancak eldivenle kullanılmayan) ekranlar; diğeri ise tepki süresi biraz daha düşük olan, çoklu dokunmayı desteklemeyen, bazenkalemle kullanılan ve dokunurken biraz bastırmanız gereken ekranlardır. Bu iki ekranı rezistif ve kapasitif olarakadlandırıyoruz. İşte iki ekranın basit ve temel olarak farkları.

Rezisitif dokunmatik ekranlar

Dokunmatik ekranlarda en çok rastlanan tür, rezistif ekranlardır. Modern telefon, tablet vetrackpad'ler dışındaki birçok dokunmatik ekran, aslında resistiftir. Bu tür ekran, adından da anlaşılabileceği gibi dirençseldir ve ekranın tepki vermesi için ona baskı uygulamanız gerekir.

Rezistif ekranlarda ince bir boşlukla ayrılan ikin ince katman bulunur (ancak bu ekranlarda başka katmanlar da vardır). Bu iki katman da tek yüzünde bir kaplamaya sahiptir. Bu kaplamalar birbirine dönüktür. Bu iki katman birbirine dokunduğunda elektrik iletilir ve dokunma, bir sinyalolarak işlenir. Bu nedenle rezistif ekranlarda eldiven, tırnak, kalem ve yeteri baskıyı oluşturacak herhangi bir nesneyi kullanabilirsiniz.
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst