Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Lionheart: Legacy of the Crusader [Tam Çözüm]

YaSa22

Fahri Üye
Fahri Üye
Karakter Yaratımı

Öncelikle şunu söylemem lazım, oyunda tek bir karakteri yönetiyorsunuz ve size katılan NPC'ler hiçbir işe yaramıyor. Bu yüzden aklınızda "ben tank görevi görürüm, bir NPC büyü yapar, diğeri kilit açar" gibi bir fikir varsa yol yakınken vazgeçin. SPECIAL sistemini kullanan oyunumuzda bol miktarda skill ve 4 ırk var. Dolayısıyla bir çok farklı karakter yaratabilirsiniz. Fakat oyunun ikinci yarısında sağ kalmak için muhakkak bir Combat skill almanız lazım. Ben unarmed almıştım ve gerçekten en iyisi olduğunu düşünüyorum. Tek eksisi silahların çeşitli becerilere verdiği bonusları kullanamamak. Ama 33. level olup "Slayer" perk'ini alınca "amaaaaan, yemişim silah bonuslarını" diyeceksiniz.

Diplomacy ise diğer bir önemli beceri. Bazı boss'ları bile konuşarak geçebiliyorsunuz. Bunların dışında ranged, evasion, lockpick ve find traps/secret doors önemli beceriler. Kısacası, nasıl bir karakter yaparsanız yapın, bir combat skill alın. Trait olarak gifted, finesse, small frame oldukça iyi. Büyüleri ise pek denemedim fakat yaptığım araştırmalar sonucu sadece büyü yapan karakterlerin zorlandığını keşfettim. Mesela ateş büyülerinin en güçlüsü fireball, en güçlü halinde bile çok büyük bir zarar veremiyor.

Oyunun İlk Yarısı

Bu oyunu iki yarıya bölerek anlatmayı uygun gördüm. Bunun nedeni ise Montaillou kasabasından sonra oyunun sadece savaşmakla geçmesi. Bu kasabaya varmadan önce ise karakterimizi geliştirmek için bir çok görev alıyoruz. Oyun karakterimizin köle tacirlerinden kaçması ile başlıyor (burada yapabileceğiniz pek bir şey yok, sadece kapıdaki nöbetçiyi kandırıp veya lockpick ile kapıyı açarak kaçmanız lazım). Signor Leo (Da Vinci) gelip bizi Barcelona'ya ışınlıyor. Ruhunuzla ve Leo ile konuşup ilk görevlere başlayın.

Barcelona'ya girmeden önce burada biraz deneyim kazanmanız akıllıca olur. Bu bölgenin güvenliğinden sorumlu Sir Esteban ile konuşun. Size goblinler, hırsızlar ve arılar ile sorunu olduğunu söyleyecek. Goblinler haritanın çeşitli yerlerine dağılmış, arılar ise daha çok kuzey-kuzeybatı taraflarında. Hırsızlar ise hemen güneyde. Hırsızlara doğru giderken yolda bir avcının bir ayıyı vurduğunu görüyoruz. Yavru ayı ise size sığınıyor, Avcıyı korkutur (diplomacy) veya öldürürseniz "Fang" isimli bu ayı-NPC'yi alabilirsiniz. İşe yaramaz bir NPC kendisi, bal ve armut olan bir yere bırakın kendisini. Hırsızların suyuna gidip onlarla beraber takılabilirsiniz ama siz en iyisi dövün bu terbiyesizleri.

Bu üç küçük görevi tamamlayıp Sir Esteban ile konuşun ve ödülünüzü alın. Batı'ya doğru giderseniz, ufak bir kulubenin önünde bir adam göreceksiniz, sizden yardım isteyecek. Kaçırılan kızı Scar Ravine (kuzeyde) bölgesinde. Kızı kaçıran goblin kolayca öldürebileceğiz biri, daha sonra dönüp ödülünüzü alın. Eğer yine batı (lago del rio ebro) yönüne giderseniz bir grup goblin göreceksiniz. Liderleri olan Grumdjum ile konuşun, sizden yakında yaşayan River Dryad'ı öldürmenizi isteyecek. Yapmayın tabii bunu, gidin konuşun kadınla. Size goblinlerin ormana zarar verdiklerini ve sadece tüm goblinlerin lideri olan Khan'ın ölmesinin bu sorunu çözeceğini söyleyecek. Bunu yapmak için önce biraz daha güçlenmeniz lazım. İsterseniz geri dönüp Grumdjum'a görevin tamamlandığını söyleyebilirsiniz, eğer yeterli diplomacy'niz varsa size ödülünüzü verecektir.

Buradan Rio Ebro'ya gidebilirsiniz. Burada çok sayıda zayıf yaratık ve karaya vurmuş bir tekneyi koruyan (şu an sizi zorlayabilecek) undead yaratıklar var. Deneyim, altın ve item toplamak için iyi bir yer. Buradan sahile geçip kaptan Morales'in hayaletiyle konuşun. Bu görevi çözmek için Barcelona'ya gitmemiz lazım. Crossroads'a çıkın ve bu haritanın güney batısındaki mavi teleporter taşına tıklayın. Bu taşlar sayesinde haritada hızlı bir şekilde hareket edebilirsiniz (bazen düşmanlarla dolu başka boyutlara düşebilirsiniz). Barcelona'ya tıklayın, surların dışına ışınlanacaksınız. Blunjund adlı bir goblin ve arkadaşıyla karşılaşacaksınız. Kırın kafalarını bunların, sakın yardım etmeyin. Daha sonra gidip şehirdeki bir nöbetçiye bu olayı rapor edebilirsiniz.

Barcelonaya girmeden önce Knights Of Saladin (Amir) ile konuşun. Sadece doğuluları kabul ettiklerini ama fahri üyelik(!) verebileceklerini söyleyecek. İlk göreviniz Ali Human'ı bulmak. Şimdi Barcelona'ya girin ve Docks'a gidin. Hana gidin ve Consuela (aslında kendisi kılık değiştirmiş Ali Human!!!) ile konuşun. Amir'e geri dönün, sizden "shard of dreams" bulmanızı isteyecek. Biraz daha güçlendiğiniz zaman, oyunun başında kaçtığınız köle tacirlerinin mekanına baskın yapıp bunu alabilirsiniz. Geri döndüğünüzde Amirle konuşun.

Şimdi değerli bir taş bulmanız lazım. Böyle bir taşı Docks kısmındaki boş bir evdeki hırsızdan 80 altına alabilirsiniz. Rüya alemine geçtiğinizde Dream Djin size nasıl bir test istediğinizi soracak. Güç derseniz level'ınıza göre yaratıklarla savaşacak, zeka derseniz bilmeceleri cevaplamak durumunda kalacaksınız. Bilmecelerin cevapları ise sırasıyla: sky, shadow ve candle. Başarılı olduğunuzda dervish of crescent ya da scholar of crescent perk alacaksınız. Şimdi kaptan morales'in ruhunu huzura kavuşturmak için docks'a gidin. Dilsiz denizci ile konuşun (anlayın işte!), demonkin denizci hakkında bilgi alıp hana gidin. Demonkin katilin Isebella olduğunu söyleyecek. Isebella ile konuşun, diplomacy yeteneğiniz yeterse teslim olmasını sağlayın. Geri dönüp kaptan Morales ile konuşursanız size bir hazinenin yerini söyleyecek. Şimdi gidip Leo ile konuşun. Ona herşeyi sorun. Piano'da CECCA yazarsanız Leo'nun gizli boyutuna gidebilirsiniz.

Leo, crossbow yapmak için gerekli parçaları sizden istiyor. Önce buharlı motoru kullanın; mavi tuşa basıp kolu çekin ve bir potion'ı feda edin. Elde ettiğiniz parçaları Leo'ya verin. Lensler için Temple kısmına gidin ve nöbetçileri kandırıp rasathaneye girin. Teleskoptan lensleri sökmeden önce gökyüzüne bir bakın, ufkunuz genişlesin. Lensleri Leo'ya verin. Size yaptığı crossbow'u verecek. Hana gidip içki için ve sarhoş adamla konuşun böylece unarmed becerinize +3 alacaksınız. Shylocke ve Cortes'in tartışmalarına tanık olacaksınız. Cortes ile taraf olun, shylocke ayrılacak. Cortes ile konuşun, hazine avı için önce yeni bir kola ihtiyacı var.

Önce Leo ile konuşun, sizden Red ore bulmanızı isteyecek. Red ore Troll Cave'deki sandıkta bulunabilir. Buraya ulaşmak için önce Sewers'a inin, oradan da beggar nest'e, buradan bir geçit var). Troll Cave'in kuzeyinde br gizli oda var, bu odadaki çocuğuda kurtarın eliniz değmişken. Şimdi blacksmith'e gidin, parçaları alıp Leo'ya gidin ve kolu alın. Cortes'e kolu verip beraber Rio Ebro'ya gidin. Haritanın güneybatısına gidin, normalde geçemeyeceğiniz bir yeri Cortes sayesinde geçip mağaraya girin. Cortes payını alıp sandıktakileri size bırakacak. Eye of the dragon'u alıp ejderhanın kafasında kullanın, açılan geçitten geçip iyi bir hazineye ulaşabilirsiniz. ********

Şimdi Docks'a geri gidip başka bir tarihi karaktere yardım edelim. Haritanın kuzeyine gidip Shakespeare ile konuşun. Kendisi İngiltereden sürülmüş ve maddi durumu kötü. Shylocke'dan borç almış. Shylocke ile konuşup ünlü yazara daha fazla süre vermesini söyleyebilirsiniz. Shakespeare daha sonra sizden ilham perisini isteyecek. Shylocke ile konuşun size bir anahtar verecek ve perinin odasında bulunan sandıklardan birinde olduğunu söyleyecek. Oyunu save edin ve tüm sandıkları deneyin. Periyi bulunca Shakespeare size bir kitap verecek.

Bunu isterseniz okuyabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise bu kitabı Barcelona Gates kısmında bulabileceğiniz Weng Choi isimli kolleksiyoncuya vermek. Eğer sekiz tane kitap verirseniz unarmed ve evasion becerilerine +20 alabilirsiniz. Ayrıca bu kişiden barut fıçıları satın alabilirsiniz. "Nereden bulucam bu kitapları ben?" diyorsanız;

1. History of Dragons: Leo'nun mekanında, pianonun arkasında.
2. Book of Death: Bakınız: Cortez görevi.
3. Centuries: Inqusition lideri Torquemda'nın odasındaki gizli oda.
4. Adını hatırlayamadığım kitap: Sir Auric'in yanındaki sandık.
5. Goblin Poetry Book: Goblin Khan mağarasındaki gizli oda.
6. Tome Of Geomancy: Brambles'in yanındaki sandık. Buraya gelmek için Quinn ile konuşun ve Leo'nun gönderdiğini söyleyin. Size vereceği amulet'i takın ve Barcelona Gates'ib batı duvarına gidin. Artık geçebiliceğiniz bir duvar göreceksiniz. Bu gizli yerde Wielders grubuna katılabilirsiniz. Benim karakterim bir savaşçı olduğundan onlara katılmadım ama Slave pitt bölgesine gidip Relican'ı kestim, bulduğum potion'ı Brambles'e verdim. Bunun dışında ufak bir dungeon da var burada. Işınlanma tünellerinden biri -güç vaat eden- kötü bir yere çıkıyor. Buradan kurtulmak için yerdeki iskeletle konuşun ve diğer platforma geçin. Burada Marco Polo'nun iskeleti ile konuşun, geri dönüp ilk iskelet ile konuşun. Şimdi diğer Platforma geçip büyücüyü öldürün, Marco Polo'yu yanınıza almayı unutmayın :) 7. Elequent Works: Bakınız; Shakespeare görevi.
8. Art of Barter: Shylocke'un tarafını tutar ve Shakespeare'den zorla para alırsanız (pay up, or i'll let slip the dogs of war!!! -oyundaki en iyi espri-) ödülünüz.
9. History of Crusades: Shylocke'un evindeki sandıklardan birinde.
10. History of The Fell Spirits: Wererat lair'deki sandık.

Şimdi biraz da pis işlere girelim. Sewers pis kokuyor olarabilir ama experience kazanmak için güzel bir yer. Burada hırsızlar ve dilenciler hakimiyet için çarpışıyorlar. Dilenciler aslında wererat oldukları için hırsızlara yardım etmeyi seçtim. Hırsızların mekanına inebilmek için asansörü çalıştımanız lazım, bunun için asansörün yanındaki zinciri çekmeniz yeterli. Juanita, Enrique'yi öldürmenizi isteyecek (Beggar Nest'de kendileri -Juanita'nın kolyesi ise Troll'lerden birinde -Troll Nest).

Bu görevlerden sonra Juanita bir anahtar verip Temple bölgesindeki bir eve yolluyor bizi. Buradan ödülümüzü aldıktan sonra Juanita bize bir görev daha verecek, bir tahsilat görevi. Docks bölgesinin kuzebatı ucundaki eve gidip parayı alın. Geri döndüğünüzde hırsızların artık size "ısındıklarını" göreceksiniz. Ama siz Juanita'ya fazla güvenmeyin ve onunla sex yapmayın. Şimdilik buradan ayrılalım ve daha önemli görevler için güç toplamaya devam edelim.

Temple bölümüne gittiğinizde kafayı yemiş Cervantes ile karşılacaksınız. Onunla konuşun ve size katılmasını sağlayın. İşin aslını öğrenmek için Leo'ya gidin. Şimdi yolunuz bir kez daha sahile düşecek. Yel değirmeninin orada Don Kişot ile karşılaşacaksınız :). Onunla konuşun ve Cervantes ise bütünleşmesini sağlayın. Yeniden Temple'a dönün ve ayin yapan rahip (dominquez) ile konuşun. Haritadaki tüm ruhları(mana) toplayın ve geri dönüp rahip efendiye rapor verin.
Haritanın kuzeyindeki bir evde Machiavelli yaşıyor. İş teklifini kabul edin. Evden çıktığınız an saldırı olacak, hemen geri dönün. Suikastçileri öldürdükten sonra Machiavelli ile konuşun, eğer yaptığı hainliği sineye çekebilirseniz affedin kendisini.

Artık bir fraksiyona katılma zamanı geldi. Ben Knights Templar'a katılmayı uygun gördüm. Bunun için öncelikle Sir Auric ile konuşun size kendinizi kanıtlamak için bir görev verecek. Aradığınız adamı docks'un güneybatısında bulabilirsiniz. Kendisini kestikten sonra (blöf yapıp kaçırabilirsiniz de) Sir Auric ile tekrar konuşun ve katedrale girme olanağı kazanın. Katedralde sizden 1000 altın isteyecekler, verin gitsin. Şimdiki görev kayıp bir şövalyeyi bulmak.

Kendisi hırsızların bölgesinde. Gidip şövalyeyi alın ve eliniz değmişken hırsızları temizleyin. Katedrale geri dönüp yeni görevinizi alın; bir shield yaptırmanız lazım. Eduardo size kalkanı yapacaktır ama önce babadan kalma kılıcını bulmanızı istiyor. Kılıcı Troll Den'den alabilirsiniz. Şimdi magnetized silver bulmanız gerek. Bunun için Scar Ravine bölgesine gidin. Buradaki madenler goblinlerle kaynıyor.Batıdaki mağaraya girin, savaşarak ilerleyin. Sarı teleporter taşı ile normalde ulaşamayacağınız mağaraya ışınlanın, magnetized silver'ı alıp geri dönün. Eduardo size kalkanı yapacak. Templar knight olmak için son göreviniz köle tacirlerini yok etmek.

Köle tacirlerinin mekanı Rio Ebro'nun batısına düşüyor. Fazla bir direnişle karşılaşmayacaksınız. Köle tacirlerinin liderine güvenmeyin, vurun kellesini. Shard of Dreams'i almayı da unutmayın (bakınız: Knights of Saladin görevleri). Bu bölgede bir mağara daha var. Bu mağaradaki wererat normal bir wererat değil. Onu öldürebilmek için önce minion'ları öldürmeniz lazım. Eğer beggar'ları desteklediyseniz bu wererat'i öldürmeniz gerekecek.

Artık yeteri kadar güçlenmiş olmanız lazım. Goblin Khan'ın işini bitirmek için Mongol Camp'a gidin. Hemen saldırmanız gerekmiyor. Kampı dolaşıp goblinlerle konuşabilir, alış-veriş yapabilir hatta görev alabilirsiniz. Bu bölgede esir edilmiş bir rahip ve guard var.

İkisini de grubunuza katın fakat yerlerinde kalmalarını söyleyin, bu kadat kalabalık bir güç karşısında muhakkak biri ölüyor. Savaşarak ilerleyin ve mağaraya girin. Türlü goblin savaşçılarıyla karşılaşacaksınız. Sonunda Goblin Khan'a ulaştığınızda yapmanız gereken önce arkadaki shaman ve okçuları öldürmek. Goblin Khan'ı sadece tek başına kaldığında öldürebilirsiniz. Kurtardığınız rahibi barcelonaya geri götürdüğünüzde amulet of grand inquisitor'u alabilirsiniz. Şimdi gidip yeni bir görev alacağız. Montserrat'tan çalınan artifactlerin peşine düşeceğiz.

Montserrat oyunda karşımıza çıkan ilk büyük dungeon. Yani oyunun sadece hack'n slash'e dönüşmesinin habercisi. Burada ne yapacağınızı söylemek anlamsız çünkü Diablo oynamaktan bir farkı yok. Savaşın, hiç bir şey bulamayın ve Pirene dağlarını geçin. Buradaki ogrelerin mağarasına girin. Mağarayı temizlemekten sorun yok ama er ya da geç Lair Akamanah'a geleceksiniz. Biraz zor bir savaş sizi bekliyor. Gerçi arkadaşı speech ile gaza getirip kavgadan kaçabilirsiniz. Eğer illa savaşacaksanız unutmayın, yeni klonlar çıkmadan 3 klonu da öldürmelisiniz (barut fıçıları çok işe yarıyor).

Oyunun İkinci Yarısı

Montaillou'ya vardığınızda (bence) oyunun ikinci ve sıkıcı yarısı başlıyor. Burada yapabileceğiniz benim bulduğum görevler şunlar:

Guillaume ile konuşup Leo için Gem'i isteyin. Fournier ile konuşun, Gem'i yok edebileceğinizi söyleyin ama Leo'ya verin.
Mayor ile konuşun. Tavuk, mezarlığın yakınındaki patikadan ulaşılabilecek bir yerde. Tavuk ile Perfecti'nin yanına gidin. Ödül için Mayor'la konuşun.
Handa herkesle konuşun. Rahip ile bir şeyler atıştırın. Mezarlığa gidip hayalet ile konuşun, size şifreyi söyleyecek.
Haritanın güneydoğusundaki çobanı kurtarın.
Brother Michel ile konuşmanız lazım. Lucius'u ikna edin. Ona hikayesini sorun. Brother Michale ile konuşun. Haritanızda yeni bir yer açılacak.
Nanghaithya (ya da herneyse) size saldırdığında biraz dövüşün, şekil değiştirince Perfecti ile konuşun. Size verdiği yüzük sayesinde bu daeva'yı öldürebilirsiniz.
Havuz başındaki kadın ile konuşun, haritanızda yeni bir yer açılacak (Toulouse). Toulouse'da elder ile konuşun. Menoethus ile konuşun ve Nostradamus'un yerini öğrenin. Rhea ve Lethusla konuşun ama görev almayın. Iapeutusla konunşup daevayı öldürdüğünüzü söyleyin. Amacınıza uluaşınca esirleri kurtarıp herkesi öldürün, aldığınız kalpleri Lucius'a götürün.

Aslında bu noktadan sonrası sadece düşman kesip ilerlemek. Crypt of the lance'den lance'i alın, Nostradamus ile konuşun, Barcelonaya dönüp işgali püskürtün, İngiltereye ışınlanıp ejderhayı kesin, İrana gidip "bir oyun nasıl tasarlanmamalı" dersini alın. Dungeonlar için genel tavsiyem kapıları açmaya yarayan zamazingoları kullanmanız ve sürekli gizli kapıları aramanız. "Five ways Crystals" ise yolunuzun üzerinde olacağından merak etmeyin. Siz en iyisi boşverin bu oyunu, modları çıkar yakında onlara takılın,

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)