Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Javascript de fonksiyonlar ve kullanımları

BlackKey

Üye
Fenerbahçe
Kayıtlı Üye
Bu Makalemde Sizlere Javascript hakkında önemli şeyler anlatacak ve bol script yazarak parogramlamanın en önemli kısımlarından birisi olan Fonksiyon kullanımını görsel anlama tekniğini kullanarak anlatmaya çalışacağım.

Javascript kodlarının html kodları arasına koyulduğunu sanırım önceki makalelerimde belirtmiştim.Html kodları arasında ********** </script> tag leri arasında yazdığımız kodlarımız javascript kodlarımızdır.İşte Basit Bir Script Örneği:

Örnek-1

<html>
<body>
********.write(“Merhaba Dünya!”);
</script>
</body>
</html>

Yukarıdaki örneğer baktığımız zaman siyahla belirtilen kodlar Html kodlarıdır ayrıntı için

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

linke bakabilirsiniz.Kırmızı renkteki kodlar ise javascript kodlarımızdır. ********** ve </script> kodları javascript kodlarının başladığını ve bittiğini belirten kod satırlarıdır.********.write(“text”); ise standart çıkış fonksiyonudur “text” in içine yazdığınız yazıları kullanıcıya gösterir.

JavaScript de Fonksiyonlar Ve Kullanımları

Javascript kodları browser üzerinde sayfa yüklenir yüklenmez icra edilir.Aslında bu pekde istediğimiz bir şey değildir.Kullanıcı tüm isteklerini bir kontrole bağlayarak yapmak ister mesela bir butona tıkladığımda bu kod icra edilsin der..Buda bize diğer dillerde ki fonksiyon veya metot ları kullanacağımız anlamına gelir.Fonksiyon veya metotlar çağrıldıklarında veyahut tetiklendiklerinde icra edilen kod bütünüdür.İşte size fonksiyon kullanımlı bir Script örneği:

Örnek-2

<html>
<head>
function message()
{
alert(“Bu buton sayfa yüklenirken oluşuyor”);
}
</script>
</head>
<body onLoad=”message() “>
<script type=”text/javascript”>
********.write(“Bu Mesajda javascript tarafından yazılıyor..”);
</script>
</body>

</html>

Şimdi bu koda göz atalım ve kodların ne yaptıklarını inceleyelim. Bildiğimiz gibi Siyah satırlı kodlar Html kodlarıdır Kırmızı renklerse Javascript kodlarıdır yalnız burada yeni ve farklı bir kavramla karşılacaksınız ki oda script kodları arasında ki message fonksiyonudur.Ki biz bu fonksiyonu Aşağıda yine html kodları arasında çağırıp icra ettiriyoruz o fonksiyonda içinde ki kodları icra ettirip geri dönüyor.Bu koddanda anlamışınızdır Fonksiyonun genel kullanımının ne olduğunu ki ben yinede genel olarak fonksiyon kullanımının örneğini göstereceğim aslında yazının başında gösterecektim ancak örneği gördükten sonra daha iyi anlayacağınızı düşünerekten sonunda veriyorum.

Function fonksiyonun_ismi (varsa alacağı parametreler)

{

//Fonksiyonun implemente kodları buraya yazılır

}

Yukarıda verilen Fonksiyonların genel kullanımını diğer dillerle uğraşmış olan arkadaşlarımız daha iyi anlayacaklardır ancak ben yinede kısaca açıklayıp yazımı bitireceğim. Function deyimi yani anahtar kelimesi fonksiyonun yazılması için ön şartdır onun yanınada fonksiyonu çağırırken kullanacağımız keyfi bir isim konulur ardından da varsa parametreler eklendikten sonra fonksiyonun içine implemente kodları yazılır.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)