Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Gezegenler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

YaSa22

Fahri Üye
Fahri Üye
Katılım
12 Temmuz 2014
Mesajlar
2,294
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Konum
GTA
Güneş sistemindeki gezegenlerle ilgili bu bilgileri okuduğunuzda çok şaşıracaksınız!

Gezegenlerle ilgili 19 ilginç bilgi+Ay'ın yerinde güneş sistemindeki diğer gezegenler, olsaydı...

1. Güneş sisteminin 2. büyük gezegeni olmasına rağmen Satürn'ün öz kütlesi o kadar düşüktür ki, demir bir çiviyi suya attığınızda batarken, Satürn su üstünde kalır !!!
2. Gözlemlediğimiz en parlak gezegen olan ve mitolojide güzellik tanrıçası Afrodit'le özdeşleştirilen Venüs'ün gerçek yüzü hiç de umduğumuz gibi değildir.Karbondioksitten oluşan atmosferi, 500 derece yüzey sıcaklığı, şiddetli asit yağmurları, aktif volkanları ve dev lav nehirleriyle Venüs, adeta cehennemi andırır.

Kısacası bu gezegende küresel ısınmanın en vahşi hali yaşanmaktadır!
3. Dünya'da bulunan 8800 metrelik Everest Dağı'nın çok mu yüksek olduğunu düşünüyorsunuz?

Güneş sisteminin en yüksek dağı komşumuz Mars'ta bulunur. "Olympus Mons" isimli bu volkanik dağ 21 km yüksekliğindedir!
4. Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter'in içine 1300 tane Dünya sığar!5. Farz edelim ki uzay mekiğinize atlayıp Jüpiter'e kadar gidebildiniz ve atmosferden içeri girmeyi başardınız; ne yazık ki iniş yapabileceğiniz katı bir yüzey bulamayacaksınız! Jüpiter, büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz devidir...

6. Satürn'ün meşhur halkaları büyük oranda buz kristallerinden oluşur.
7. Eğer 24 saatlik bir Dünya gününün size yetmediğini düşünüyorsanız, Jüpiter'de işiniz çok zor. Burada gün, yaklaşık 10 saattir. Çünkü Jüpiter kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir.

8. Bazı gezegenlerde Dünyadaki meteorolojik durumların en vahşi halleri yaşanmaktadır. Mars, Güneş sistemi içindeki en şiddetli toz fırtınaları ile ünlüyken; Jüpiter bol yağışlı ve şimşekli fırtınalarıyla adını duyurmuştur.
9. Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak yana yatmış gibidir. 98 derecelik eğimiyle! adeta yuvarlanan bir top gibidir.

Bu nedenle bir mevsim yaklaşık 21 yıl sürer. Ayrıca bir yarısı 42 yıl güneş alırken, diğer yarısı 42 yıl karanlıkta kalır!
10. Jüpiter o kadar güçlü bir manyetik alana sahiptir ki, bazı bilim adamları Güneş lekeleri üzerinde etkili olabileceğini düşünmektedir.11. Mars gezegeni hafif sıkletlerin zemini; Insanların ağırlığı her gezegende değişir.Böylece dünyada 75 kilo çeken bir kişi Mars gezegeninde sadece 28 kilo gelir.12. Çoğu insan sadece bu bir tek dakikalık anıyı hatırlar ama gerçek şu ki Ay'a ilk ayak basan insanlar orada aslında tam tamına 300 saat geçirmişlerdir.13. Bu Jüpiter uydusu Jüpiter'in 67 uydusundan sadece biridir. Satürn gezegeninin ise 62 uydusu vardır.14. Ay, her sene Dünyadan 3 santimetreden fazla uzaklaşıyor.15. Jüpiter gezegeninde fırtınalar yaklaşık 300 sene sürüyor.16. Gökyüzünde, yeryüzünde bulunan kum tanelerinden fazla yıldız vardır.17. Dünyanın ağırlığını bilenleriniz vardır mutlaka. Ancak biz yine de belirtelim istedik.Dünyanın ağırlığı: 6,588,000,000,000,000,000,000,000 ton.!!!

Image has been scaled down 3% (600x324). Click this bar to view original image (615x332). Click image to open in new window.18. Jüpiter’in güneş eksenindeki dönüşünü tamamlaması tam olarak 12 sene sürmektedir.19. Güneş sistemindeki tüm gezegenler bir yöne dönerken, Venüs ters yöne doğru dönmektedir.

AY'IN YERİNDE GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ DİĞER GEZEGENLER OLSAYDI!

Gece gökyüzüne baktığımızda Ay'ı görmeye o kadar alıştık ki... Hiç düşündünüz mü diğer gezegenler de bize Ay kadar yakın olsaydı nasıl görünürlerdi?

Uzay üzerine birbirinden güzel çalışmalara imza atan ödüllü grafik tasarımcı Ron Miller, gezegenlerin büyüklüklerini de hesaba katarak bu görüntüyü yansıtmaya çalışmış...

İşte Ay'ın yerini diğer gezegenler alırsa ne olur?

***

Ay'ın Görünümü

Ay, Dünya'dan yaklaşık 240 bin mil uzaklıkta.
***

Ay'ın yerinde Merkür olsaydı...

Merkür, Güneş sisteminin en küçük gezegeni olduğundan Ay ile hemen hemen aynı boyutta gözükecekti.
***

Ay'ın yerinde Mars olsaydı...

Kızıl gezegen Mars, Ay'ın 2 katı büyüklükte olduğundan, daha büyük görünecekti.
[/b]
***

Ay'ın yerinde Neptün olsaydı...

Ay'ın 14 katı büyüklüğünde olan ve adını Roma'daki Deniz Tanrısı'ndan alan Neptün, gökyüzünde kocaman bir mavi küre olarak görünecekti.
***

Ay'ın yerinde Uranüs olsaydı...

Uranüs'de Ay'dan 14 kat büyük olduğundan, büyük bir buz kütle gibi görünecekti.
***

Ay'ın yerinde Satürn olsaydı

Ay'ın 35 katı büyüklükte olan Satürn, halkalarıyla birlikte nerdeyse bütün bir ufku boydan boya kaplayacaktı.
***

Ay'ın yerinde Jüpiter olsaydı

Ay'ın 40 katı ve Güneş sistemi'nin dev gezegeni olan Jüpiter'in ise büyüklüğünden ötürü kuzey ve güney kutbu görüş alanımızın dışında kalacaktı.


 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst