Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Bios'unuzu Güncelleyin Performansı Arttırın :)

BOMBFACTORY

Uzman Üye
Uzman Üye
Trabzonspor
Bugün size önemli bir yazılım olan bios'un nasıl güncelleneceğini anlatmak üzere burdayım.

İlk olarak BİOS 2 size kendi ağzımdan bi anlataym :)

BİOS bilgisayarı açtığımızda ekrana gelen yazılardır - Logolardır.

bios anakart üzerinde fazla yer kaplamayan bi kutucuğa benzer ve görevi bilgisayarı ilk açtığımızda görev dağıtımlarını, hangi işlerin sıraya konacağını belirler ve bunları işlemciye ulaştırır. İşlemci bunları ram ve diğer donanımlara göndererek görevini tamamlamış oluyor.İşletim sistemleri de BİOS tan yükleniyor.Bios olmasa işletim sistemlerinin bi anlamı kalmazdı :)
Neyse asıl konuya geçelim BİOS nasıl güncellenir ?

BİOS umuzu güncellemek için ilk başta neleri bilmeliyiz ?
1-) Anakartımızın markasını ve modelini,
2-) Anakartımız için gereken BIOS dosyaları, sistem için disket,
3-)Anakartınızın Üreticisinin Web Sitesi [Birazdan Anakart Üreticilerinin Linklerini Vereceğim]

Öncelikle BIOS uptade için disket hazırlama[ALINTI];

Güncel BİOS dosyamız bir, BİOS güncelleme programımız iki İnternetten harddiskimize indirdiğimiz bu iki dosyamızı bir diskete kopyalamamız lazım BİOS güncelleme işleminde bellekte çalışan program olmaması gerekiyor Bu yüzden güncelleme işlemini disket aracılığı ile yapacağız Bu dosyaları diskete kopyalamadan önce disketimizi disket sürücümüze yerleştirelim (Başlat)- (Programlar) - (MS-DOS Komut İstemi) 'ne tıklayın Çıkan pencerede " format a:/s "komutunu yazın Disketimizi açılıştan boot edilebilir şekilde formatladık Şimdi bu iki dosyamızı - Son sürüm Bios dosyamızı (award ise BIN uzantılı AMI ise ROM uzantılı dosyayı) ve güncelleme programımızı (amiflashexe, awardflashexe)- disketimize kopyalıyoruz.

Bilgisayarımızı bu disket ile açmamız gerekliBunun için;

Hazırladığımız disketi disket sürücünüze yerleştirinSistemimizi yeniden Boot ediyoruz,açılış esnasında DEL tuşuna basılı tutunÇıkan BİOS menüsünden ADVANCED BIOS FEATURES girin ve burada boot sırasında birinciliği disket sürücünüze verin Ve bu son ayarlamayı kaydedip BİOS dan çıkın.[ALINTI]

Asıl işlem bu basamakta başlıyor

Dikkat bu adımın etkinliğine girmeden önce makinanizin işlem sırasında güç kesintisi ile karşılaşamaması için son kontrollerinizi yapın Zira BİOS güncelleme işlemi yapılırken olabilecek herhangi bir güç kesintisi bilgisayarınızı bir daha açamamanızı sağlıyabilir!!!

Bilgisayarımızı yaptığımız disketimiz ile açtıktan sonra dos ekran satırına;

* Award Biosunuz varsa
A:AWARDFLASH (1 BOŞLUK) xxxxxxxxBIN

Sizin indirdiğiniz BİOS güncelleme programının ismi AWARDFLASH EXE yerine AWDFLASHEXE, AWDfl701EXE yada farklı bir isimde olabilir Siz bu durumda AWARDFLASH değil sizdeki bios güncelleme programının ismini komut satırına yazıyorsunuz

xxxxxxx yerine anakartınızın sitesinden indirdiğiniz BIN yada ROM uzantılı dosyanın ismini yazıyorsunuz Mesela ben burada xxxxxx yerine CTLX110EROM yazmam lazım Sizde kendi güncel biosunuzun ismini yazıyorsunuz

* AMI BİOS unuz varsa
A:AMIFLASH (1 BOŞLUK) xxxxxxxxROM

Sizin indirdiğiniz bios güncelleme programının ismi AMIFLASH EXE yerine AMIFL814EXE yada farklı bir isimde olabilir Siz bu durumda AMIFLASH değil sizdeki BİOS güncelleme programının ismini komut satırına yazıyorsunuz

xxxxxxx yerine anakartınızın sitesinden indirdiğiniz BIN yada ROM uzantılı dosyanın ismini yazıyorsunuzMesela ben burada xxxxxx yerine CTLX110EROM yazmam lazım Sizde kendi güncel biosunuzun ismini yazıyorsunuz

Eveet aynen bu şekilde yazın Ben kendi anakartım için bu işlemi yaparken şu komutu yazmalıyım,

A:AMIFLASH (1 BOŞLUK) CTLX110EROM

Bu komutu yazdıktan sonra BİOS güncelleme programımızın anaekranı ile karşı karşıya geleceğiz Burada her iki bios türü içinde güncelleme programı güncellediğimiz Biosun uyumsuz olduğu mesajını verebilir Eğer anakartımızın web sitesinden doğru dosyayı indirdiğinize inanıyorsanız, burayı herhangi bir tuşa basarak geçin, korkulacak birşey yok Birde eski bios sürümünüzü kaydedip kaydedilmeyeceğini soracak,burada muhakkak evet cevabını verin ve eski biosunuzun kaydedilceği dosyaya bir isim verin (oldbios mesela) BİOS programınız eğer bu soruyu sormazsa siz muhakkak programın menülerinden araştırarak bu eski biosu kayıt işlemini mutlaka yapınız

Ama gerçekten yanlış dosyayı indirmiş ve komut dizinine bu dosyanın ismini yazmışsanız güncelleme işlemi sonunda

"file size does not match" şeklinde bir hata mesajı ile karşılaşacaksınız Bu mesajı aldıktan sonra kesinlikle bilgisayarınızı resetlemeyin, kapatmayın Bu durumda yapacağınız işlem ESC tuşu ile programdan çıkıp dos komut satırına
A:AMIFLASH (1 BOŞLUK) oldbiosROM
yada
A:AWARDFLASH(1 BOŞLUK) oldbiosBIN
yazarak eski bios sürümünüzü tekrar yüklemek olmalıdır

Umarım herşey yolunda gider ve bu komutu yazmak zorunda kalmazsınız Eğer herşey yolunda gitmiş ise " Flash Was Succesful " mesajını alırsınız Bu mesajdan sonra sisteminizi yeniden başlatın Biosa girip "Load Setup Defaults" girin,çıkan onayda Y tuşuna basıp geçin

Evet bu işlem basamağımızın son hamlesiydi Artık yeni sürüm bir BİOS unuz var

Konu bitmiştir anlatabildiysem ne mutlu bana :) Konumun bazı yerleri alıntıdır daha iyi anlaşılsın diye.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)