Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Bilgisayarlardaki Kartlar

Tusunami

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Katılım
28 Temmuz 2013
Mesajlar
47
Tepkime puanı
9
Puanları
0
Konum
Universe
Web sitesi
www.twitter.com
EKRAN KARTLARI:

Bilgisayar üzerinde yapılan işlemleri kullanıcıya monitör vasıtası ile aktarılmasını sağlayan kartlardır. Teknoloji geliştikçe ekran kartlarının kullanıcıya sunduğu özellikler ve yenilikler artmıştır. İlk ekran kartları mono ekran kartlarıydı. Bunu uygun olarakta monitörler de mono yani renksiz monitörlerdi. Daha sonraki yıllarda ekran kartları ve monitörlerde RGB (RED GREEN BLUE) yapısı ile renkler görüntülenebilinir duruma gelmiştir.

Ekran kartları VESA ISA PCI ve AGP teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir. Bunu paralel olarakta monitörler aynı uyumu sağlamışlardır.

Günümüzde artık ekran kartları geliştirilerek 3 boyutlu ve 32 bit renk genişliğine sahip duruma gelmişlerdir.

MODEMLER :

Modemler yapı olarak bilgisayar üzerindeki bilgilerin telefon hattı kullanarak transferini gerçekleştiren external (harici) ve internal (dahili) fiziksel yapıya sahip kartlardır. Günümüzde modemler ağırlıklı olarak internet bağlantıları için kullanılmaktadır.

Modemler çalışma prensibi olarak bilgisayar üzerindeki dijital sinyalleri analog sinyallere çevirerek telefon hattı üzerinden transferini sağlar.

SES KARTI:

İsminden de anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak multimedya uygulamalarda seslerin kullanıcıya aktarılmasını sağlayan kartlardır. Bir ses kartından sadece ses çıkışı değil ses girişleri ve sesi mixer (karıştırma) etme özellikleri de bulunmaktadır. Genellikle kurulumu kolay ve maliyeti düşük kartlardır.

ETHERNET KARTI:

Ethernet kartları ev bilgisayarlarında pek kullanılan kartlar değildir. Genellikle iş yerlerinde kullanılan ethernet kartları bir network üzerine PC’lerin bağlanabilmesi için kullanılan kartlardır. Çift taraflı data transferine izin veren bu kartlar iki çeşittir. 10 Mbit/sec. ve 100 Mbit/sec. gibi ayrılmaktadırlar. 100 Mbit/sec. olarak çalışan ethernet kartları full dublex ve half dublex olmak üzere ikiye ayrılır. Yüksek performans gerektiren yerlerde 100 Mbit/sec. ethernet kartları tercih edilmelidir.

I/O (INPUT/OUTPUT) KARTLARI:

Daha önceki yıllarda kullanılan bilgisayarlar hard disk sürücüleri cd-rom sürücüleri floppy sürücleri com portlar ve paralel portlar I/O kartlar vasıtası ile bağlanabilmektedir. Artık I/O kartları mainbordlar üzerinde olduğu için hem maliyetler düşmektedir hemde performans artmaktadır.

TV KARTLARI (CAPTURE DEVICE):

TV kartları dışarıdan aldıkları TV ve Radyo sinyallerini Tuner vasıtası ile görüntü olarak kullanıcıya aktarmaktadır. Bu kartlar ayrıca alınan hareketli görüntüleri capture ederek resim formatında bilgisayara aktarabilmektedir.

SCSI KONTROL KARTLARI:

SCSI ara birim kartı olarakta geçen bu kartlar SCSI donanımları bilgisayara uyumlu duruma getirir. SCSI kartlar diğer arabirimlere göre daha hızlı çalışmaktadır
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst