Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Webmaster; Türkçe'yi Düzgün Kullan!

Mr.Onur

Fahri Üye
Fahri Üye
Fenerbahçe
Arkadaşlar, Türkçe polisliği yapmak gibi bir niyetim yok ama forumda her geçen gün daha fazla karşılaştığım yazım hataları bu konuyu açmama sebep oldu. Türkçe profesörü değilim ancak temel Türkçe kurallarını çok iyi bildiğimi söyleyebilirim.

Bazı kısaltmalar, kelime kaymaları mutlaka her dilde olur, ama ek almış bir kelimenin nasıl yazıldığını, "ki, de, mi" gibi eklerin ayrı mı bitişik mi yazılacağını, çok sık kullanılmasına rağmen bazı kelimelerin doğru yazılışını bilmemek ayıptan ziyade gaflettir. Burada örnek vermek istemiyorum, çünkü hemen her konuda bir veya daha fazla yazım hatasına rastlayabilirsiniz. Uzun süredir yabancı forumlarda da aktif üyeyim ve oralarda insanların bir konu veya cevap yazarken özenli, düzgün ve dilbilgisi kurallarına uygun bir şekilde yazdıklarına şahit oluyorum.

Eğer bizler, teknolojinin ve internetin önde giden kişileri olarak Türkçemize sahip çıkmazsak, yayınladığımız yazıları, kurduğumuz siteleri ve oluşturduğumuz ürünleri güzel Türkçemizin kurallarına uygun hazırlamazsak yeni nesillere büyük zararlar vermiş olacağız. Günümüz dünyasında, dile bu kadar önem verilirken, bazı toplumların dillerini yaşatmak pahasına büyük gayretler gösterdiklerine şahit olurken bizim gibi kendi diline ihanet eden bir toplum daha olduğunu sanmıyorum.

Sonuç olarak bu konuda herkes ancak kendisinin denetleyicisi olabilir.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)