Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri

Tusunami

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Katılım
28 Temmuz 2013
Mesajlar
47
Tepkime puanı
9
Puanları
0
Konum
Universe
Web sitesi
www.twitter.com
BÜYÜK HUN İMPARATORLUĞU ( M.Ö. 204- M.S. 216 )

Kuruluş Tarihi : M.Ö. 204

İkiye Ayrılış Tarihi : M.Ö. 58

Birinci Yıkılışı : M.Ö. 41

Son Yıkılış Tarihi : M.S. 216

Kurucusu : Mete [Bagatır]

Kapsadığı Alan : Kuzey-Sibirya / Güney-Tibet, Kişmir / Doğu-Büyük Okyonus / Batı-Hazar Denizi---18.000.000 kilo metre kare

Kuruluşu : Belgelerle ispatlanabilecek ilk Türk İmparatorluğu'dur.Başlangıcı M.Ö. 1116 yıllarına giden Türk Devletleri hakkında ne yazık ki, sıhhatli bilgiye sahip değiliz.Büyük Hun İmparatorluğu METE'nin bütün TÜRK boylarını tek idare altına toplaması ile kurulmuştur.Ulusal varlığımızın temeli bu imparatorlukla atılmıştır.

Bir Ülkü için savaşı kutsal bir kurum haline getiren HUNLAR, hala dünyanın en büyük eserlerinden biri sayılan Çin Seddi'nin yapımına sebep olmuşlardır.Ancak, çok yakın tarihlere kadar son derece önemli bir savunma hattı sayılabilecek Çin Seddi "HUN TÜRK"lerinin Çin içlerine bir çığ gibi akmalarına engel olamamıştır.

Yıkılış : 420 yıl yaşayan bu muhteşem imparatorluk Çin'lilerin tahriklerine kanan, oyuna gelen boyların kavgaları yüzünden yıkılmıştır.

Sosyal Hayat : Konar-göçer yaşıyan Hun'lar sıkı bir toplum ve aile düzenine sahiptiler.

İnançlar : GÖK TANRI'ya inanır, imparatoru Tanrının oğlu ve yer yüzündeki vekili sayarlardı.

Gelenekler : Ölülerini baharda gömer, ölüm halinde 7 gün karalar giyerek yas tutar, ağıt söylerler sonra beyazlar giyerek 7 gün şenlik yaparlardı.

Sanat : Keçe ve deri işleme sanatında ileri idiler. Hun sanatının en önemli özelliği renkli iplikle aprike idi. Dokumada en az Çin seviyesinde idiler.Gümüş ve demir işçiliği bir hayri ileri idi.

Bayrak : Düz beyaz bayrakları vardı. Zaman zaman renkli (tek renk) ve üzeri (dragon) ejder işli bayrakları görülür.

---BATI HUN İMPARATORLUĞU ( M.S. 48-216 )

Kurulus Tarihi : M.S. 48

Birleşme Tarihi : M.S 93

Yıkılış Tarihi : M.S. 216

Kurucusu : Panu

Çin entrikalari ile M.Ö. 58'de Hun Imparatorlugu ikiye ayrildi. (Güney-Dogu ve Kuzey-Bati Hun'lari). Bu arada Siyenpi Türkleri, Güney-Dogu Hun'lari ile birleserek Çin'in de destegi ile Kuzey-Bati Hun'larini Batiya sürmek istediler. Birlesmeden sonra (M.S. 93) 216'ya kadar direnen HUN'lar Orta Asya'nin egemenligini Siyenpiler'e birakarak Avrupa'ya göçtüler.

---AVRUPA HUN İMPARATORLUĞU ( 375-454 )

Kuruluş Tarihi : 375

Yıkılış Tarihi : 454

Kurucular : Muncu, Oktar, Rua ve Aybars adlı 4 kardeş

İlk İmparator : Oktar

Kapsadığı Alan : Güney Rusya- Romanya- Yugoslavya'nın kuzey bölgesi Macaristan-Avusturya-Çekoslovakya-Güney ve Orta Almanya, 4.000.000. km kareAvrupa HUN İmparatorluğu en ihtişamlı dönemi, ATTİLA zamanında yaşamıştır. 445'te İmparator olan ATTİLA, Doğu Roma'yı vergiye bağlamış, birkaç yıl sonra vergi kesilince Balkanlarda 70 şehri zaptederek Bizans topraklarını çiğnemiş, İstanbul kapılarına dayanmıştır. Daha sonra saldığı korku ile Doğu-Batı Roma'nın birleşme ihtimalini gözönüne alan ATTİLA, İtalya'ya yürüdü. Gallar'la birleşen Roma ordusu ile Orleans yakınlarında karşılaştı. Son derece kanlı cereyan eden savaşın sonunda yenen-yenilen belli olmadı.

Bir yıl sonra doğrudan doğruya güneye dönüp İtalya'ya saldıran ATTİLA, Milano ve Pavia'yı aldı.Roma'ya girmek üzere iken, kendisini yolda karşılayarak ayaklarına kapanan Papa III.Leon'un yalvarmaları üzerine anlaşma yaparak döndü.Avrupa'ya ilk ayak basan TÜRKLER, HUNLAR'dır.453'te ATTİLA uçmağa vardı, başlayan taht kavgası yüzünden koca İmparatorluk bir yılda çöktü.

Sosyal Hayat : Tamamen Asya HUN'ları gibidir.

Din : GÖK TANRI'ya inanır, imparatoru Tanrının oğlu ve yer yüzündeki vekili sayarlardı.

Dil : Avrupa HUN İmparatorluğu'nun dili olan Türkçe değişikliğe uğrayarak Macarca'nın esasını teşkil etmiştir.

Sanat : Altın, gümüş işlemeciliği.

Mimari : Sivil mimari. Büyük saraylar inşa edilmiştir.

Bayrak : Avrupalılarca "TANRININ KIRBACI" sıfatı ile anılan ATTİLA'nın üzerine başı taçlı efsanevi bir kuş (Tuğrul) işlenmiş, beyaz zeminli vardı.

---AK HUN İMPARATORLUĞU ( 420-562 )

Kurulusu : 420

Yıkılışı : 562

Kurucusu : Aksuvar

Kapsadigi Alan : Kuzey Hindistan’in yarisi, Afganistan, Türkistan’in bir bölümü. 3.500.000 kmOrta-Asya atli göçebelerinden, Hindistan’a inen, HUN TÜRKLERI, III. Imparatorluk hanedanini kurarak, Güney Hindular ve Araplarla ilk temasi sagladilar.470’te taht’a geçen TORAMAN, 496’da Imparator olarak AK-HUN Egemenligini kurdu. 502’de, TORAMAN’in yerini alan Mihirakula 530’da kardesi tarafindan devletin basindan uzaklastirirdi. Zalim bir hükümdar olan MIHIRAKULA’nin Kesmir’e gidisi AK-HUN’larin resmen sonu sayilmasina ragmen devlet 562’de GÖKTÜRKLER tarafindan yeni imparatorluga katilincaya kadar varligini sürdürmüstür. Öte yandan Kesmir’den Pencap’a inen MIHIRAKULA 542’ye kadar hüküm sürmüs ve bu tarihte ölmüstür.

562’de fiili sona erise ragmen bazi AK-HUN boylari uzun süre Hindistan’da bir kuvvet olarak yasamislardir.

---GÖKTÜRK DEVLETİ ( 552-743 )

I. GÖKTÜRK KAĞANLIĞI :

Kurucusu : BUMİN KAĞAN

Kurulusu : 552

İkiye Ayrılışı : 581

Yıkılışı : 630

Kapsadığı Alan : 18.000.000 km kare

II. GÖKTÜRK KAĞANLIĞI :

Kurucusu : İLTERİŞ KUTLUK KAĞAN

Kuruluşu : 682

Yıkılışı : 743Avar’lara bagli olarak yasiyan GÖKTÜRKLER bunlarin egemenligine son vererek (552) ilk defa TÜRK adini kullanarak GÖKTÜRK Imparatorlugu’nu kurdular.Bumin Kagan’in ölümünden sonra birlik korunamadi, 581’de ikiye ayrildilar (Dogu ve Bati GÖKTÜRK Devletleri).Çinlilerin oyunlari ile baskaldiran bazi boylarin zorlamasiyla Dogu GÖKTÜRK Devleti gittikçe zayifliyarak 630’da yikildi.Ayni sekilde Bati GÖKTÜRK’leri de iç çekismeler yüzünden zayiflayarak Çin egemenligini kabul etmek zorunda kaldilar (630).682’de Ilteris Kagan, Çin boyundurugundan kurtardigi TÜRKLERI birlestirerek ikinci defa GÖKTÜRK Imparatorlugu’nu kurdu.Imparatorluk en büyük seklini ISTEMI Kagan devrinde aldi. Türklerde tam sehirlesme bu dönemde görülür.GÖKTÜRK Imparatorlugu’nu büyük bir tehlike olarak gören Çin’lilerin devamli entrikalari devleti yönetenleri birbirine düsürmüs, bu piril piril imparatorluk kardes kavgasinin kurbani olarak 743’te yikilmistir.

Sosyal Hayat : Imparatorluk hanedanin müsterek malidir. Hanedan üyelerinden hangisinin hakan olacagi, belli bir kaideye baglanmis degildir. En güçlüsü kaganlik mevkiine yükselir.

Göktürk’ler yerlesik tip medeniyete geçmeye baslamislardir ki bu tür yasayis Göktürk’lerden sonra devlet kuran Uygurlar döneminde tamamlanmistir.

Ordu : Göktürk ordusunun üçte ikisi atli, üçte biri yaya idi. Uzak seferlerde atli ordu kullaniliyordu. Savas teknik ve taktikleri vardi.

Deri, keçe çizme giyiyorlardi. Kaftanlari uzundu.

Inanç : GÖK TANRI'ya inanır, imparatoru Tanrının oğlu ve yer yüzündeki vekili sayarlardı.

Sanat : Göktürkler sanat tarihi bakimindan büyük önem tasirlar. Göktürklerin yasadiklari yerlerde yapilan kazilarda, Göktürk’lere ait, ipekli atlaslar, küpeler, boncuklar, inci dizileri ile süslenmis plakalar, kayis uçlarina ait süsler ve demirden yapilmis kiliçlara, oklara ve demir eritme ocaklarina rastlanmistir.

Yazi : Göktürk alfabesi Türklerin milli alfabesidir. Türkçeye göre düzenlenmis 38 harfi vardir. Uygur alfabesi bu alfabenin ortadan kalkmasina sebep olmustur (Ünlü Orhun Anitlari üzerindeki yazi Göktürk harfleri ile yazilmistir).

Ziraat : Hayvancilik yaninda genis ölçüde ziraat yapiyorlardi. Sulama için kanallar açmislardir. Örnek olarak gösterecegimiz Tötö kanalini, Ruslar bugün kullanmaktadir.

---AVAR İMPARATORLUĞU ( 563 - 803 )

Kuruluşu : 563

Yıkılışı : 803

Kurucusu : Bayan Kagan

Kapsadığı Alan : Itil-Don, Dinyeper-Dinyester, Vistül, Elbe, Oder, Ren, Erdel, Eflak ve Bugdan.

Kuruluşu : Orta-Asya Türklerinden olan Avarlar tahtlarini Göktürkler’e kaptirinca baska bir Türk hanedaninin idaresi altinda yasamak istemediklerinden Avrupa’ya geçip yeni ve büyük bir Türk Imparatorlugu kurmuslardir. Avrupa’ya gelen Avarlar, bir asir önceki Hun Imparatorlugu enkazi ve topraklari üzerine oturmuslardir.

Yıkılışı : 238 yil yasayan Imparatorluk, üst üste yaptigi savaslar neticesinde eski kuvvetini kaybederek Franklar tarafindan ortadan kaldirildi.

Sosyal Hayat : Konar-Göçer yasayan Avarlar kuvvetli devlet ve teskilat düzenine sahiptir.

İnanışları : Ölüleriyle birlikte çanak-çömlek, at kosumlari ve altin islemelerini gömmeleri, insanlari öldükten sonra yasamaya devam edecegine inandiklarini göstermektedir.

Sanat : Avar sanatinda hayvan üslubu hakimdir. Hayvan motifleri ile süslenmis at kosumlarinin yaninda bronz dökme ve altin isleme teknigi de ilerlemisti. Altin bakimindan da çok zengindiler, o zamanki dünya altin mevcudunun üçte ikisi Avarlarin elinde idi.---

HAZAR İMPARATORLUĞU ( 651 - 983 )Kuruluşu : 651

Yıkılışı : 983

Kapsadığı Alan : Kirim, Dinyeper, Don, Volga.

Kuruluşu : Önceleri Göktürklere tabi oldugu tahmin edilen Hazarlar, batiya göçerek, Kirim’dan Hazar Denizi’ne kadar olan alanda imparatorluk kurmuslardir.

Yıkılışı : Emeviler, Araplar ve Norman Türkleriyle mücadele eden Hazarlar, öldürücü darbeyi Normanlardan yemis, prenslik derecesine düserek XI. asir sonlarina kadar yasamis, yeni gelen Kipçak, Peçenek ve Oguz Türkleri arasinda eriyip gitmislerdir.

Sosyal Hayat : Yerlesik yasayan Hazarlar dere kenarlarina kurduklari sehirlerde otururlardi. Bu sehirlerin etrafina tugla ile sur çekerlerdi.

Inanç : Hazarlar arasinda Yahudilik ve Müslümanlik ile beraber Hristiyan dini de çok yayilmistir.

Gelenek : Ölüleriyle beraber günlük hayatta kullandiklari esyalari da gömerlerdi.

Sanat : Sehircilik ve sehir etrafina sur çekme sanatinda ileri idiler. Bunun yanisira demir islemeciligine de önem verirlerdi.---

UYGUR DEVLETİ ( 744-1335 )BiRiNCi UYGUR DEVLETi

Kurulusu : 744

Yıkılışı : 840

Kurucusu : Kutlug Bilge Kül KaganİKİNCİ UYGUR DEVLETİ

Kurulusu : 851

Cengiz Han’a tabi olusu : 1209

Yıkılışı: 1335

Kapsadigi Alan : Göktürk Imparatorlugu’nun akil almaz genislikteki sinirindan bir hayli dar olmakla beraber, devlet yine de Orta Asya’ya hakim durumdaydi.

Kurulusu : Göktürk Hakanligi Federasyonu içinde gittikçe önem kazanan Uygurlar, bu hakanligi yikarak kendi devletlerini kurmuslardir.

Yikilisi : Çin entrikalariyla kardeslerin birbirlerine düsmesi yüzünden zayifliyan devlet Mogol Imparatorlugu’na katilmistir.

Sosyal Hayat : Yerlesik hayat ve medeniyetin zirvesine çikmislardir.

Inançlari : 763 yilina kadar Saman idiler, bu tarihten sonra da Mani dinini kabul etmislerdir.

Yazi : Önce Göktürk alfabesini kullanan Uygurlar sonradan 14 harfli kendi alfabelerini kullanarak, sabit, sert tahtadan oyulmus harflerle kitaplar basmislardir.

Sanat : Mimari eserlerde bol numuneler vermislerdir. Sehirlerini 20 metre yükseklikteki surlarla çeviren Uygurlar, muntazam yollarla birbirine bagladiklari gibi kanallar açarak issiz ve çorak yerlere kadar su götürmüslerdir. Mabedlerin, oda ve salonlarin duvarlarini renkli ve yaldizli resimlerle süslerlerdi. Dokumacilikta meshurdurlar. Çin dahil Asya’nin her yerine kumas ihraç ederlerdi. Demircilik ve diger sanatlarda ileri gitmislerdir.

Bayrak : Mani dinine mensup Türklere mahsus üzerinde insan resmi olan dini bayraklari vardir.

---

KARAHANLILAR ( 940-1040 )

Kurulus Tarihi : 940

Yıkılış Tarihi : 1040

Kurucusu : Saltuk Bugra Han

Kapsadigi Alan : Seyhun ve Ceyhun nehirlerinin arasi.

Kurulusu : Karahanlilar Türklerin II. yüzyildan beri araliksiz devam eden büyük imparatorlugu yöneten VI. hanedanidir.

Yikilisi : Süleyman Han yeni kurulan Selçuklular önünde tutunamadigi için taht ve tacini Selçuklulara devretti. Gazneliler de daha evvel kurulan Karahanli topraklari üzerinde büyüyorlardi. Böylece bu devletin mirasçilari Selçuklularla Gazneliler olmustur.

Inançlari : 955’de hanedan ve teba müslümanligi resmi din olarak seçmis ve böylece ilk müslüman Türk Devleti olmustur.

Sosyal Hayat : Yerlesik hayat yasiyan Karahanlilar sanatkar, teskilatçi ve iyi devlet idarecisi idiler.

Sanat : Uygur kültürünü, Islam kültürüyle birlestirerek bayindirliga önem vermislerdir. Bu devirde kurulan medreseler ilk Türk islam bilgin yazarlarini yetistirmistir. Türk edebiyatinin “Kutadgu-bilig” ve “Divan-i Lugati Türk” gibi en büyük eserlerini verdiler.

Bayrak : Turuncu kumastan yapilan 9 tuglu bayraklari vardir.

---

GAZNELİLER ( 963-1183 )

Kurulus Tarihi : 963

Yıkılış Tarihi : 1183

Kurucusu : Alp Tekin

Kapsadığı Alan : Bugünkü Afganistan, Harzem, Türkistan, Kirman, Horasan, Seman, Damgan, Laristan, Isfahan, Rey, Hemadan, Kazvin, Kasan, Mazenderan, Esterebat, Geylan, Hindistan, Saint, Belicüstan, Pencap, Recistan, Molva, Kucarat, Delhi, Agra, Ut ve Allahabat. 4.700.000 km kare

Kurulusu : Samanogullari hizmetinde çalisan ve Herat Valiligine atanan Alp Tekin, bir süre sonra hükümdarina karsi gelerek yanindaki Türk atlilariyla birlikte Gazne’yi almis ve bundan dolayi kurdugu devlete Gazneliler denmistir.

Yıkılışı : 1040 Dandanakan’da Selçuklar’a yenildikten sonra zayiflamaya basliyan Gazneliler, Afgan yerlilerinden olan Gurlu Türkleri tarafindan yikildi.

Sosyal Hayat : Yerlesik yasiyarak ziraatle ugrasirlardi.

İnanç : Müslümanligi kabul eden Gazneliler, sünni idiler.

Sanat : Resmi dilleri Arapça oldugundan, arapça birtakim bilimsel eserler yazmislardir. Bayindirliga ait bir çok eserler yapilmis ise de savas ve istilalarla harap olmuslardir.

Bayrak : Kiymetli ipekli bayrak üzerinde Ay ve Hüma (Devlet Kusu) sekilleri vardi.

---

BÜYÜK SELÇUK İMPARATORLUĞU ( 1040-1157 )

Kuruluş Tarihi : 1040

İlk İmparatorluk : 1040-1092

Gerileme Devri : 1092-1117II. İmparatorluk : 1117-1157

Yıkılış Tarihi : 1157

Kurucusu : Selçuk

Kapsadığı Alan : Doguda Balkas, Isik gölü, Tarim havzasi, Batida Ege ve Akdeniz sahilleri, Kuzeyde Aral gölü, Hazardenizi, Kafkasya Karadeniz, Güneyde Arabistan dahil Umman denizine kadar 10 milyon km kare.

Kuruluşu : Karahanlilar tahtini ele geçiren Selçuklular 1040 Dandanakan Meydan Muharebesiyle Gaznelileri yenerek devletin temelini atmislardir.

Yıkılışı : Devlet hükümdar ailesinin ortak mali sayiliyordu, Hükümdar ölmeden önce eldeki topraklari ogullari ve kardesleri arasinda paylastirirdi. Devlet kanli kardes kavgalari yüzünden yikilmistir.

Sosyal Hayat : Yerlesik ve göçebe yasiyan Selçuklar’da askeri teskilat kuvvetli idi. Askeri kadrolari doldurmak için küçük yastaki çocuklar alinarak özel surette yetistirilirdi.

Dil : Devletin resmi dili Farsça, saray ve ordu dili Türkçe’dir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin resmi saray ve ordu dili tamamen Türkçe’dir.

Din : Müslüman olan Selçuklar’in din isleri Bagdat’ta oturan Abbasi Halifesine aitti. Islamiyetin yayilmasina çok büyük faydalari dokunmustur.

Sanat : Selçuklar zamaninda birçok han, hamam kevransaray, köprü ve cami yapilmissa da bir kismi zamanimiza kadar gelmemistir. Ok aticiligi ve islik çalan oklari ile meshurdurlar.

Bayrak : Bayraklarinin üzerinde ok ve yay resmi bulunurdu.

---

HARZEMŞAHLAR ( 1157-1231 )

Kurulus Tarihi : 1157

Yıkılışı: 1231

Kurucusu : Muhammed Harzemsah

Kapsadığı Alan : Iran, Güney Kafkasya, Dagistan, Umman, Afganistan, Maveraünnehir, Harzem, Balkas ile Aral arasi 5 milyon km kare

Kuruluşu : Sultan Sancar ölünce, Sancar’in yegenleri ile tabilerinden Harzemsahlar aralarinda çekismislerdir. Sancar’dan bosalan tahta Irak Selçuklari namzet gösterilmektedir. Çünkü Harzemsahlar, Kara Hitay baskisinda idiler. Irak Selçuklari tarihi sahneden çekilince Dogu Türk Hakanligi kesin sekilde Harzemsahlar’a kaldi.

Yıkılışı : Cengiz, Imparatorlugunu kuvvetlendirdikten sonra Harzemsah Devleti’ni ortadan kaldirmis ve Harzemsah’lari batiya sürmüstür.

Sosyal Hayat : Sehir hayati yasiyan Harzemsahlar devrinde Türk dili ve edebiyati biraz daha gelismistir.

Bayrak : Bayraklari siyah idi.

---

ALTINORDU DEVLETİ ( 1236-1502 )Kurulusu : 1236

Yıkılışı: 1502

Kurucusu : Batur Han

Kapsadığı Alan : Dogu Avrupa ve Idil boyu

Kuruluşu : Cengiz Han’in torunu Çuçi’nin oglu Batur Han’a verilen ülkedir. Sonradan AltinOrdu adini almistir.

Yıkılışı : Berdibek Han’in ölümünden sonra hanlar arasinda karisikliklar çikti. Timur’un yaptigi sefer de Altin Ordu’yu temelinden sarsti. Altin Ordu Devleti’nin zayiflamasi Ruslar’in isine yaramis ve bu devleti tüm olarak ilhak ederek ortadan kaldirmistir.

Sosyal Hayat : Altinordu’da sehir hayati gelismis hükümdar soyundan gelen kadinlar siyasi haklara sahip olmuslardir. Müslümanligi kabulden önce Mogol hukukunu, kabulden sonra seriat hükümlerini uygulamislardir.

Bayrak : Beyaz zemin üzerinde kirmizi bir hilal ile bir damga vardir.

---

BÜYÜK TİMUR İMPARATORLUĞU ( 1368-1501 )

Kurulusu : 1368

Bölünmesi : 1405

Yıkılışı : 1501

Kurucusu : Timur Gürkan

Kapsadığı Alan : Batida Balkanlar, kuzeyde Volga kiyilari, güneyde Hint Okyanusu, doguda Orta –Asya.

Kuruluşu : Çagatay Hükümdari Kutluk Han Timur’u hizmetine alarak tümen beyi yapti.Elinde kuvvet bulunan Timur, beyler arasindaki çekismelerden ve anlasmazliklardan faydalanarak Belh sehrinde bagimsizligini ilan etti. Çevresinde tek hakim duruma geçen Timur, yakinindaki devletlere de hücuma baslayarak hakimiyeti altina aldi.

Yıkılışı : Timur ölmeden önce büyük imparatorlugunu 4 oglu ve 35 torunu arasinda paylastirmisti. Bu paylasma sonucunda, taht kavgalari kanli bir safhaya girdiginden, devlet zayifladi. Durumdan faydalanan Seybaniler, baskenti alarak, imparatorluga son verdiler.

Sosyal Hayat : Devlet yönetimi, askeri ve siyasi ilkeler konusunda kendine özgü görüsleriyle eskiden beri süregelen Türk-Mogol geleneklerini topluyordu.

Sanat : Astronomi ve takvim alanindaki çalismalariyla taninmis Ulug Bey, edebiyat, sanat toplantilariyla ün salmis Hüseyin Baykara Timur’un torunlaridr.

Bayrak : Mor renk üzerine üçgen biçiminde düzenlenmis üç küçük yuvarlak tasimaktadir.

---

BABÜR İMPARATORLUĞU ( 1526 - 1858 )

Kurulusu : 1526

Yıkılışı: 1858

Kurucusu : Babür Sah

Kapsadigi Alan : Hindistan, Afganistan. 2,7 milyon km kare

Kurulusu : Semerkant’ta tahta çikan Babür Sah, Timur Ogullarindan ikinci ve sonuncu Dogu Türk Hakani Oldu. Cengiz torunlarindan Seyban Han tarafindan atalarinin yurdundan kovulunca kabil’i baskent yaparak Afganistan’da bir krallik ilan etti. 1528’de Kuzey Hindistan’in fethini tamamlayarak kendi ismiyle söylenen imparatorlugu kurmus oldu.

Yıkılışı : Türk Hükümdari Feth-Ali Han, Hindistan’i isgal etmege gelen Ingilizlerle yaptigi savasta sehit oldu. Böylece Bengal Ingilizlerin eline geçti. Güney Hindistan’da hakimiyet kuran Ingilizler, kuzeye yönelmis Delhi’de oturan II.Bahadir Sah’i tahttan indirerek Rangun’a Sürmüslerdir. Böylece Timur ogullari 5 yüzyil sonra tarihe karismistir.

Sosyal Hayat : Yerlesik yasiyan Babür’ler, kuvvetli orduları sayesinde, sayica kendilerinden fazla olan düsman ordularini defalarca yenmislerdir.

Sanat : Zaptettikleri ülkeyi zenginlestirmek ve güzellestirmek için durmadan yollar, köprüler, saraylar ve hamamlar insa etmislerdir.

Bayrak : Sari, kirmizi bayrak kullanmislardir.

---

OSMANLI İMPARATORLUĞU ( 1299 - 1922 )

Kurulusu : 1299

Yıkılışı: 1922

Kurucusu : Osman Bey

Kapsadığı Alan : Cezayir, Tunus, Trablusgarp, Misir, Arabistan, Filistin, Suriye, Irak, Anadolu, Kafkasya, Kirim, Efflak, Bugdan, Erdel, Sirbistan, Yunanistan, Bulgaristan, Akdeniz’deki irili ufakli adalar. 20 milyon km kare..

Kuruluşu : I. Alaeddin Keykubat’in izniyle Ankara’nin güneyine yerlesen Kayilar, bir süre sonra Ertugrul Beyin komutasinda Sakarya boylarina dogru yayilarak Sögüt sehri ile Domaniç yaylasini almislardir. Ertugrul Beyden sonra yerine oglu Osman Bey Kayilarin basina geçerek, bagimsizligini ilan ile kendi adiyla taninan beyligi kurdu. Devlet ve memleket yönetiminde gösterdikleri kabiliyet, bu iste önde tuttuklari adalet ve dogruluk ilkelerine bagliliklariyla kuvvetlenerek kisa zamanda Imparatorluk haline gelmislerdir.

Yıkılışı : 1799’da II. Viyana Kusatmasi sonunda ugranilan bozgunla devlet de gerilemege baslamistir. Sanayilesmeyen ülke, Avrupa devletleriyle rekabet edememis ve günden güne her alanda çöküntü baslamistir. 1839 Tanzimat Fermani da imparatorlugun bekledigi reformlari gerçeklestirememistir. II. Abdülhamid Devrinde baslayan toprak kayiplari II. Mesrutiyet’te ve Balkan bozgununda da devam etmistir. I. Dünya Savasi’na girmesi imparatorlugun parçalanmasina sebep olmus üstelik son padisah Vahdeddin, düsmanlarla isbirligi yapmistir. Anadolu harap ve bitap bir durumdayken, Türk Milleti’ni esaretten Büyük Önder MUSTAFA KEMAL ve Silah Arkadaslari kurtarmis, saltanat ve hilafeti kaldirarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmustur.

Devlet Idaresi : Eyaletlere göre farkli yasalar ve kanunnameler kullanilmistir.

İdari Teskilat : Osmanli Devleti teskilat bakimindan genis eyaletlere, eyaletler vilayetlere, vilayetler kazalara, kazalar da nahiyelere ayrilmistir.

Hükümet Teskilati : Devletin basinda Osmanli hanedanindan olan bir hükümdar bulunurdu. Devlet islerinin büyük kismini sadrazam yapardi. Sadrazamdan sonra Seyhülislam gelirdi ki dini isler baskani ve adalet bakani idi.

Askeri Teskilat : Devletin esas ordusu “Timarli Sipahi” denen Türk aslindan, topraga bagli atli kuvvetler idi. Istanbul’da padisahin sahsina bagli “Kapikulu Askerleri” vardi ki, en önemlileri “Yeniçeriler”di.

Din : Dinen islam olan Osmanlilar, Yavuz’dan itibaren halife ünvanini da alan padisahlar vasitasiyla islam dünyasinin lideri durumuna geçmislerdir.

Bayrak : Hilal ve Yildiz isareti bulunan kirmizi (al) bayraklari vardir.

----

*** : Ayrıca Bu Devletler Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 Yıldızın karşılı Olan 16 Devlettir.Bir Teşekkür yeter arkadaşlar fazlasında gözüm yok.
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst