Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Tanju Babacan... ÜNLÜ MODACIDAN ''HADD'' İLE BİRLİKTE VAN'DAKİ KIZLAR İÇİN ÇALIŞTAY

Hükümdar

Administrator
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.metin2tr.net

Hisar Anadolu Destek Derneği (HADD), çoğunluğu son kırk yılda köylerinden göçerttirilerek, Van'ın varoş mahallelerinde yaşamaya zorlanan, kadın ve çocuklara yönelik hayata geçirdiği devasa projeler kapsamında İstanbul'da bir çalıştay düzenledi.

Proje kapsamında Van'ın değişik mahallelerinde kurulan ve Van büyük şehir belediyesinin de büyük katkılar sunduğu atölyelerde, yıllardır kız çocuklarına kilim, el sanatları, trikotaj vs alanlarda eğitmenlik yapan Enver Özkahraman ve Mavi Kent A.Ş Yönt. Kur.Bşk. Cuma Köylüoğlu da çalıştaya davet edildiler.

3 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen ve değişik alanlardan 35 uzmanın da katıldığı ve sunum yaptığı çalıştay sonrası bir sonuç bildirgesi yayınlandı.
Sonuç bildirgesinde özetle Van Büyükşehir belediyesinin desteği ve HADD'ın öncülüğünde sürdürülen çalışmalara dikkat çekildi.

SÜPHAN MAHALLESİNDE KADIN SANATLA BULUŞACAK

3 mayıs 2014 tarihinde yapılan çalıştay'da öne çıkan başlıklardan biri, Süphan mahallesine yapılması düşünülen 'Kadın Sanat Merkezi' idi.
Çalıştayda dile getirilen 'Kadın sanat merkezi' ile ilgili şu düşüncelere yer verildi.

'Van Belediyesi tarafından 2013 yılında Süphan Mahallesinde tahsis edilen arazide 'Yöresel Kadın Sanatları Merkezi' yapımına karar verildi. Bu projenin kapsamında var olan yörenin geleneksel kilim sanatını muhafaza etmekle kalmayıp, özellikle kadın merkezli sanatları geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Sosyal ihtiyaçtan doğan ve yerel girişim ruhu ile başlayan ve şekillenen 'Kilim Atölyesİ' projesinin bu özelliği korunarak gelişmesi önemsenmektedir.?

Hisar Anadolu Destek Derneği (HADD), Van belediyesiyle işbirliği içinde, 2010 yılından beri, Van şehrinin göç almış mahallelerinde atölyeler açarak, Mahallelerin genç kızlarının sosyalleşmelerine, eğitimlerine ve meslek edinmelerine yardımcı olunduğu dile getirilen çalıştayda, başarı ile faaliyetlerini devam ettiren projenin sürekliliğini sağlamak amacı ile Van Belediyesi tarafından 2013 yılında Süphan Mahallesinde tahsis edilen arazide 'Yöresel Kadın Sanatları Merkezi' yapımına karar verildiği müjdesi verildi.

Alınan kararın Van halkı ve Van varoşlarında yaşayan özellikle kadınlar için büyük bir önem arz ettiğine vurgu yapılan çalıştayda konuyla ilgili şu görüşler ifade edildi.
?Bu projenin kapsamında var olan yörenin geleneksel kilim sanatını muhafaza etmekle kalmayıp, özellikle kadın merkezli sanatları geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Sosyal ihtiyaçtan doğan ve yerel girişim ruhu ile başlayan ve şekillenen ?Kilim Atölyesi? projesinin bu özelliği korunarak gelişmesi önemsenmektedir.
Projeye ilgi duyan, İsviçre?den ?Dolmus Architektiren? mimarlık firması ?Kampüs? için bir ön tasarım hazırladı.?

CUMA KÖYLÜOĞLU ?EMEGE SAYGI DİĞER TÜM DEGERELERE SAYGI DEMEKTİR?

Çalıştayda söz alan Mavi Kent A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Cuma Köylüoğlu, el emeğine olan öneme vurgu yaparak ?Üretilen ve yaratılan her değer, nesne insan yaşamı için önemlidir.

Emeğe saygı, diğer tüm değerlere duyulacak saygının başlangıç ve kaynağıdır. diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

'Emek verilmeden hiçbir şeye sahip olunmaz... Hele hele işin içerisinde kilim varsa bunu derinlemesine anlamak, kavramak ve onu yaşatmak başlı başına büyük bir emek.. 'Emek en yüce değerdir.'

Van Büyük Şehir belediyesinin projede en büyük sermaye payına sahip olduğunun altını önemle çizen Köylüoğlu, söz konusu atölyelerin dününü ve bu gününü de şu sözlerle özetledi.

'Mavi Kent A.Ş. bünyesinde 2001 yılından beri varlığını sürdürmekte, dönemsel kesintilere ve bazı çok ciddi engellemelere, birçok sorunlara rağmen faaliyetlerini halen devam etmektedir. Şüphesiz bu atölyelerin kuruluş ve sürdürülebilir asli amacı; yöresel- otantik el sanatlarının yaşatılarak sonraki kuşaklara aktarmak ve ağırlıklı olarak kadınlarımızın sosyal yaşama katılımını, meslek edindirme becerilerini sağlamak ve kendileri açısından ekonomik bir artı değer yaratmaktır'

BÖLGEDE YAŞANAN 40 YILLIK TRAJEDI YETMEZMIŞ GIBI DEPREMLE SARSILDILAR.

40 yıllık savaş sürecinde bölgede çok ciddi, insanlık dışı trajik olaylardan sonar Van halkının büyük depremler yaşamasının büyük talihsizlik olarak nitelendiren dernek başkanı, on binlerce insanın bu savaş konseptiyle kentin varoşlarında yaşamaya mahkum edildiklerini dile getirdi.

Sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda yaşana travmaları ve tahribatları giderebilmek ve özelikle kadınların üretime katılmasını sağlamak için bu tür projelere önem verdiklerini söyleyen Köylüoğlu, projelerin önemini de şu sözlerle açıkladı.

?Maddi ve manevi zarar gören ailelerimizin ve özellikle kadınlarımızın, sosyal yaşamlarını tekrar normal koşullara döndürmeleri için rehabilitasyonlarını, mesleki eğitim ve üretici becerileri kazandırma kursları, psikolojik danışmanlık, aile sağlığı, sosyal ve ekonomik destek sunma alanında eğitimin sağlanması amaçlanmıştır ve bunlar sağlanması azami gayret edilmiştir.

?Bir elin nesi var iki elin sesi var? özdeyişinden hareketle birebir dostluk ve yardımseverlik kapsamında İstanbul da başlayıp Van iline kadar devam eden samimi ve güvenirlilik ilişkiler temelinde süren destek ve yardımların sahibi HADD. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Harunoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile Belediye Başkanımız Sayın Av. Bekir Kaya?nın çaba ve emekleri sonucudur.

KÖYLERİNDEN UZAKLAŞTIRILAN GENÇ KIZLAR FESTİVALLERE KATILDILAR

Van?ın üç farklı bölgesinde kurulan atölyelerde eğitim alan ve aile bütçelerine katkı sağlayan Vanlı genç kızlar, atölyelerde edindikleri tecrübe ve deneyimleri, ülkenin değişik kentlerinde düzenlenen festivallerde sergilediler.

Mersin, İstanbul, İzmir başta olmak üzere birçok değişik kente düzenlenen festivallere onlarca kız, kendi el emekleri ve göz nuruyla işledikleri eserlerle katılıp büyük beğeni kazandılar.

Maddi olanaksızlıklar ve yaşanan depremlere rağmen kısa sureyle olsa da üretimlerini askıya alan atölyeler, Enver Hoca?nın da büyük azim ve kararlığıyla geri adım atmayarak, direne; direne kapasitelerini artırıp hatırı sayılır üretim kotası yakaladılar.

YIKILAN BİNALAR İÇİN BELEDİYE YENİ YERLER TAHSİS ETTİ

Ekim ve Kasım 2011 tarihlerinde yaşanan iki büyük deprem sonrası, yüzlerce kadının çalıştığı atölyelerin bir kısmı hasar gördü.
Kursiyerlerin can güvenliği olmadığı için üretime ara verildiyse de, Hisar Anadolu Destek Derneği (HADD) yeniden devreye girdi ve Van büyük Şehir belediyesinden yardım talebinde bulundu.

Derneğin yardım talebini geri çevirmeyen Van Büyük Şehir belediye başkanı Av. Bekir Kaya, yeni üretim binalarının tahsisi için gerekli talimatları Verdi ve kadınları hayata bağlayan bu atölyeler için yeni arsalar ve yapılar tahsis edildi.

İstanbul?da düzenlenen çalıştayda HADD başkanı Dr. Servet Harunoğlu ise yaptığı konuşmada, Başkan Kaya şahsında belediyenin bu atölyeleri sahiplenmelerini takdirle överek şunları söyledi.

?Bu gelişmeler sonucunda, Dostlarımız tarafından Aralık-2011 ayında getirilen öneri ve projeler üzerine yeni atölye binalarının yapılması fikri ortaya çıkmış oldu..

Son derece ciddiyetle karşılanan bu talep Belediyemizin ve kurumlarımızın yetkili organlarında olumlu karşılanması üzerine, sürdürülen karşılıklı görüşmeler sonucunda; Van Belediyesi Van merkezi Hacbekir-Haçort, Beyüzümü ve Yüniplik mahallerinde belediye mülkiyetine ait dört parsel üzerine bir tane çok amaçlı sanat merkezi, üç tanede de prefabrik bina yapımı için gerekli 12 yıllık süreli yer tahsisi kararı alındı.

Bu yerlerden Yüniplik ile Haçort-Hacıbekir Mahallerindeki yeni atölye binaları kısa bir süre zarfında yapıldı ve tamamlanmış olarak Aralık-2012 tarihinde fiilen üretime başlamıştır.?

Projenin sorumluluk ve haklarına ilişkin detayları üçlü (Van Belediyesi-(Botaniçi Belediyesi) Mavi Kent A.Ş.-Hisar Anadolu Destek Derneği ) protokollerle imza altına alınmıştır. Bu atölyelerin üreticisi ve gerçek sahipleri olan kadınlarımıza ileride teslim etmek üzere Kolektif Üretim Kooperatiflerine dönüştürülmesi hedeflenmiştir.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)