Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Ragnarok Online Ayrıntılı Rehber Eklendi 9 Ocak 2014

ByRioo

Üye
Galatasaray
Kayıtlı Üye
Ragnarok Online

Bugün kendimi iyi bir mmorpg oyuncusu olarak sayıyorum. Birçok p2p,b2p,f2p oyun oynadım. Gerek 12 milyon oyuncusu olan, hala doyamadığım WoW, gerekse TTnet'in ardından en çok küfür ettiğim Knight Online olsun(Online ekini getirirken bile bi irkildim). Ama tüm bu oyunların içinde birinin kalbimde ayrı bir yeri var: Ragnarok Online.... Ultima Online zamanlarında ben yeni yetme bir PC oyuncusuyken ilk kez karşıma çıkmıştı. İnternet üzerinden oynanan bir oyun!.. "Yok, artık!" diye tepki vermedim açıkçası çünkü o zamanlar Ultima ve Lineage oyunlarını duymuştum. Fakat ilk oyunum Ragnarok Online(RO)oldu.
Öyle bir oyundu ki, zamanında herkes gerçekçi grafikler için uğraşırlarken Gravity ekibi Kore'de daha sevimli, daha samimi bir grafikle rakiplerine meydan okudu. Bu büyük cesaretine karşın da ödülünü gayet iyi aldı. Zaten o animasyon havasındaki grafiklere, o şirin karakterlere kim karşı koyabilirdi ki? Karakterimizin oyunda şirin bi çift gözleri, animeden fırlama saçları ve hiçbir oyunda bulunmayan emotion’ları bulunuyor. Çocuksu karakterlerle Hello Kitty’ den fırlama Poring isimli canlıları(yaratık demeye dilim elvermedi.) kesmek herkesin hoşuna gidecektir.
Üstelik oyunun ardından Korede yayınlanan Ragnarok The Animation isimli anime ise izlediğim en iyi animelerden biriydi.Oyunun ortamını en iyi yansıtan, çok iyi oyun içi göndermelere sahip, ve inanılmaz bir karakter hikayesine sahip mükemmel bir animasyon. İzledikçe oyuna daha çok bağlıyor. 26 bölümden oluşan bu animeyi de kaçırmamanızı öneririm.
Oyun zamanında Türkiye'de en popüler mmorpgler arasına girmiş ; Hatta ve hatta Türkiye'de bir süre dergisi bile çıkmış bir oyundur.
Oyun genel olarak 2D ve klasik RPG oyunlarındaki gibi üstten bir kamera açısı var; ama buna rağmen bazı noktalarda 3D efektleri de kullanıyor. Örneğin, kamera açısıyla birlikte karakteri farklı açılarla görebiliyoruz. Mekân, çevre tasarımları da aynı şekilde 3D yapılmış. Açıkçası RO grafik açısından gözlerini şenlendirecek bir oyun değil(Hele bu zamanlarda). Ama oyunda bulunan atmosfer sizi Rune Midgarts dünyasına taşıyacak. Oyuna ilk adım attığınızda ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız. Sonradan yine Kore’de çıkan Ragnarok II ‘nin 3D efektleri, yenilikçi grafikleri olmasına rağmen RO hala daha fazla oyuncuya sahip. “Peki bu oyunu bu kadar çekici yapan ne?” diye sorarsanız işte incelememiz burada…
Öncelikle RO 2002 yılında çıktığı için sistem gereksinimleri açısından sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum. Zaten oyunun bir versiyonu da Nintendo DS için mevcut(Evet aynı oyun ve online, sadece harita ve hikaye farkları var. DS kullanıcısıysanız tavsiye ederim.) Büyük ihtimalle Netbook kullanıcıları dahi rahatlıkla oynayabilir.
Sistem Gereksinimleri

Intel Processor - Pentium 4 2.4GHz

AMD Processor - Athlon XP 2500+

Nvidia Graphics Card - GeForce 7600 GT 256MB

ATI Graphics Card - Radeon X1300 256MB

RAM (Memory) - 1 GB

Hard Disk Space - 1.5 GB

Direct X - 9

RO klavyeye gerek olsa da tüm oyunu Mouse ile oynayabileceğiniz bir oyun: Karakter kontrolü Mouse ile sağlanıyor ve saldırı, konuşma, vb. tüm işleri yapabiliyoruz. Tabii ki de biz deneyimli oyuncular olarak skill bara Mouse uzatana kadar F1-F2-F3-… tuşlarıyla rahatça skill kullanıp potions içebiliyor, elma, armut yiyebiliyoruz.
Ön hazırlık olarak da Özelliklerin bazılarını yazayım: Oyunda Evlenebiliyoruz, evlat edinebiliyoruz, yanımıza evcil hayvan alabiliyoruz, her ne kadar ata benzemese de dev civcivleri andıran “PecoPeco”lara binebiliyoruz(fakat bunları sadece Knight ve Crusader sınıfı kullanabiliyor.),Dev kurtlara binebiliyoruz(Bunada sadece hunterlar binebiliyor.) , hatta yeni gelen eklentilerle uçamayan dragonlara bile binebiliyoruz. Empirium isimli en nadir taşla bir guild kurabiliyor, oyundaki moblardan düşen cardları(evet bildiğiniz beysbolcu tarzı kart bunlar) ekipmanımıza yerleştirip bir nevi soket olarak kullanarak bonus özellik kazanıyor, armor ve silahımıza + basarak gücümüze güç katıyoruz. Online oyunlarda gördüğüm en iyi emotion list de cabası…
Oyunda öncelikle diğer online oyunlardaki görev sistemi pek yaygın değil. Bazı class görevleri ve benzeri görevler dışında pek bir işiniz olmuyor.Birde ayriyeten oyuna yeni eklenen treasure questleri var. RO özellikle git mob kes xp gelsin sisteminde çalışıyor. Oyundaki kestiğiniz moblardan düşen itemler bir kutu içinde veya mobun içinde gelmiyor.İtemler normal bir şekilde yere düşüyor.Yüksek bi levelın gelip ortamı dağıtıp da düşen itemlerini almaması size iyi bir kazanç sağıyor . RO Zeny isimli bir para birimi kullanıyor ve bu paralar Gunslinger veya Merchant gibi classların skilleri için kullanılabiliyor. Fakat yine de düşen itemleri satmaktan başka bir gelir kaynağı olmaması bazılarımızın canını sıkabilir.
Oyunda pazar kurup alım satım yapabilen tek class merchant.Başka bir class bu işlemi gerçekleştiremiyor.Böylece size kalan yapabileceğiniz tek şey bir

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

room oluşturup alıcı veya satıcı beklemek.Bu durum diğer classlara biraz dez avantaj oluşturuyor.Çünkü chat room demek pazarlık payı demek.Pazarlık payı demek daha düşük bir fiyattan satış demek.Merchantlarda ise böyle bir durum yok.Pazarı kurarlar alıcaksan alırsın almazsan yolun açık olsun .
Oyunda Kafra adlı bir örgüt bulunmakta. Örgüt dediğim de yanlış anlamayın, sırf kızlardan oluşan bir nevi danışman örgütü. Her şehirde bulunup öldüğünüzde yeniden doğacağınız yeri belirleyebiliyor, bankanızı kontrol edebiliyor, teleport gibi işlemleri için bu güzelim hatunlardan faydalanabiliyoruz.
RO guild sistemi olarak büyük bir gelişme göstermiş bir oyun, Empirium isimli nadir bir taşla kurulan bu guildin inanılmaz bir sistemi bulunuyor. Öncelikle herkesin bi guild rankı bulunuyor bu rank/rütbe ise Guildler arasında yapılan meşhur Empirium Wars ile gelişebiliyor. WoW’a yeni gelen Guild Talent sistemi de yıllar önce çıkmış RO’da zaten mevcuttu. Guild yine aynı şekilde üyeleriyle birlikte level atlıyor ve her levelda guild içi skilller kazanıyor.
Yalnız cowboy olarak takılmaktan sıkılınlar içinse seçenekler yine bol, tabii ki de noob gibi partyden bahsemicem, bildiğiniz party sistemi işte, tek olayı 2 kişilikte mobun xpsi %120, 3 kişilik partide %130luk oranında artarak kişi başına düşen xp oranını arttırıyor. Yok asıl benim değinmek istediğim konular pet ve evlilik sistemi.
Öncelikle oyunda yanınıza bir pet almak çok karışık bir olay değil. Sadece kestiğiniz belirli moblardan düşen ve o türün bayıldığı bir itemi düşürmek gerekiyor. Basit ama düşük bi şans. Örn: poring isimli mob elmaya bayılıyor ve düşürdüğünüz Green Apple isimli itemle onu yakalama şansınız var. Yakaladığınızda ise equip. Sekmesinde yumurta halinde duruyor. Öncelikle üstüne oturup ısıtamicağınız için bi’ yumurta ısıtıcı gerekli, bazı pet satıcısı NPC’lerde bulunuyor. Böylece yumurtadan çıkan pet, her ne kadar saldırmasa da yanınızda size destek olup, peşinizden her dungeona koşuyor. Fakat bunlarda suyla çalışmıyor(gerçi çalışsa da fark etmezdi ama), petiniz de zamanla acıkıyor ve her pet her bulduğu şeyi de yemiyor. Kimileri sadece genel petler için uygun “Pet Food” ile beslenirken kimileri ot çiçekle besleniyor, mesela örneğini verdiğim poringler, “Apple Juice” dışında beslenmiyorlar. Ayrıca petinize süs olarak bir şeyler de alabiliyorsunuz. Yine bu poringer sırtçantası takarken, kimileri gözlük, kimileri baston vb. takılıyorlar türüne göre.
İkincil olarak kızların merakla beklediği evlilik sistemine değineyim(itiraf ediyorum ben de gayet seviyorum bu sistemi çok yaratıcı). Evlenmek için öncelikle bir kadın ve bir erkek gerekli doğal olarak.(üzünüm ama Hollanda kanunları Rune Midgarts’da geçerli değil). Bu en önemli iki unsur sağlandıktan sonra biraz masraflı olan kısıma geldik. Ee, sadece aşkla karın doymaz.öncelikle her iki bireyin de 1.3M Zeny parası olmalı(emin olun oyun içinde çok gelicek ve düğün masrafları da pahalı), ardından gelinlik ve damatlık olmadan bu nikah kıyılamaz! Onlara da Merchantlardan yediğiniz kazıklarla sahip olarak, gidiyorsunuz Manastıra… Ve doğal olarak yüzükleri unuttunuz. Küfürü basıp, son dakikada kara borsadan aldığınız bir çift yüzükle ve midenizde oluşan o “Ben nabıyorum” ağrısıyla, evliliğe adım atıyorsunuz. Artık görenlerin alkışlarıyla ve bazı zenginlerin düğün masraflarının anca binde birini karşılamasının ardından balayına doğru yola çıkıyorsunuz. Ee, tabii artık haritada eşinizin yerini görebiliyor, partydeymiş gibi can ve skill puanlarını görebiliyorsunuz. Ve artık skill listenize evlilikle ilgili skillleriniz gelmiş (sevgilini yanına teleportlama, Sevgilinin canını doldurma(!) gibisinden).
Nikahın ardından fazla geçmese de hayatınız tekrar monotonlaşmaya başlayınca da yeni bir uğraş gerekli size. Derken yolda sevimli bir Novice gördünüz. Eşinize benim düşündüğümü mü düşünüyorsun bakışı atarak, yeni bi ilgi alanı buluyorsunuz. Evlat Edinme! Evet eşlerin ikisinin de kabul etmesi ve evlat alınanın da izniyle bi karakteri evlat edinebiliyorsunuz. Evlat edinilen karakterin boyu aynı canavarlara değen mantar yemiş Super Mario gibi küçülüyor ve artık sizin yeni çocuğunuz oluyor. Fakat evlat edinilen bir karakter tekrar eski haline dönemiyor. Ancak yanında yine bir takım skilller de geliyor. Aynı evlilikte olduğu gibi çocuğunuz da size özleyip yanına çağırıyor ve siz öldüğünüzde “Ben sizsiz yapamam” deyip sizi canlandırabiliyor. (ve evet skill isimleri de aynı bu şekilde).
Oyunda Genel olarak her mobdan %0,01 olasılığıyla düşen cardlar bulunuyor. Bunları itemlerinizde bulunan card socketlerine koyarak kartların özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Ancak her kartın takılma yeri farklı mesela bazıları pelerine takılırken bazıları sadece kalkana takılıp daha defansif bonuslar veriyor. Tabii doğal olarak her ekipmanın belirli sayıda kart sınırı ve ve bu da 4’ü geçmiyor(ki o da anca silahlarda bulunuyor.) Kimi cardlar en ezik moblardan da düşse kaliteli oluyor, bazıları da oyunda MVP olarak geçen bosslardan da düşse pek bir işe yaramayabiliyor. Fakat yine de favorim, Doppelganger isim hayalet bir Swordsman’in kartı: kısaca silaha eklenip atak hızınızı max. çıkarıp, su gibi akan bi hasar puanı izlettiriyor.
Oyunda belirtmek gerekir ki WoW gibi 10 adet ırk bulunmuyor. Ama merak etmeyin: RO bunu class bolluğuyla rahatça kapatıyor. O kadar bol class var ki, örneğin:
. Bana bi’ class söyleyin.
. PALADIN!
. Var, sıradaki?
. HUNTER?
. Eveeet, sıradaki?
. MAGE!
. Biraz daha yaratıcı olalım lütfen, evet sıradaki?
. Thief/Assasin/Rogue classlarından herhangi biri?
. Hepsi var koçum merak etme. Dansözden tut Keşişimiz bile var…
. GLUP!....

İşte bu diyalog class çeşitliliğini anlatmaya yeter sanırım.Dansözün ne işi var oyunda diyenler olabilir hepsine değiniceğiz burada.
Oyunda toplam 52 class bulunmakta.
İlk olarak şuna değinmek iştiyorum; RO gördüğüm en iyi class seçimine sahip oyun. Karakter ekranında class seçeneği bulamayan şaşırmasın: ilk classımızı oyun içinde seçiyoruz. Oyuna ilk olarak Novice(çaylak) isimli class ile başlıyoruz. Bu karakterle oyuna alışıp temel yetenekleri öğrendikten sonra(ciddi temel yetenekler; oturmak, partiye katılmak gibi…) ilk class seçimimizi yapmak için oyundaki guildlerin birine gidiyoruz.

İlk class seçenekleri: Swordsman, Archer, Acolyte, Thief, Merchant ve Mage. Her guildin merkezi farklı şehirlerde(örn. Merchant guildi Salı pazarı niyetiyle kullanılan Al De Baran şehrinde, Thief guildi, Morroc çölünün yanındaki piramitlerde). Yapmanız gereken tek şey guilde gidip class görevini geçmek(tabii her classın görevi farklı). Bazı görevler düz bir tahta üzerinde yürüyebilmekken(swordsman), bazılarıysa günlerinizi alıcak cinsten(Crusader,Paladin ama özellikle Monk görevi gibisini görmedim, tamam keşiş olmak kolay değil ama bu kadar da değildir sanırım.). First Class’ınız ile yeterli seviyeye geldiğinizde ise ikinci class seçeneklerini seçebiliyorsunuz. Fakat burada size yeniden bir seçme imkânı tanınmış. Swordman olan biri illaki de Knight olacak diye bir şey yok oyunda, isteyen Knight isteyen de Crusader olabiliyor. İkisi de benzer özelliklere sahip olmasına rağmen aralarında neredeyse Mage ile olduğu kadar fark var. Second Class seçenekleri ise şöyle: Knight, Crusader, Hunter, Bard, Dancer, Priest, Monk, Assasin, Rogue, Blacksmith, Alchemist, Wizard, Sage, TaewonMaster, Soul Linker.
Second Class’ımız ile de Rebirth olana kadar akıyoruz. Bir nevi “yeniden doğuş” ya da “küllerinden doğma” tarzı bi olay, bi aydınlık geliyor üstünüze: nerede hata yaptım diye düşünürken “tanrım beni baştan yarat” havasıyla, ilk 1 Level olarak tekrar oyuna dönüyoruz… Şaka bir yana, Karakteriniz max. 99. seviyeye ulaşınca(isteğe bağlı olarak), 1. seviyeden Novice olarak başlayıp bu sefer Üçüncü Class seçeneklerine gidebiliyorsunuz. Tabii tüm item ve paralarınız tam olarak çantanızdı duruyor. Sadece High Novice statüsünde daha güçlü bir şekilde gelişip asıl kimliğinize yani Third Class karakterinize tekrar kasıyorsunuz. Şimdi ben tüm oyunu boşuna mı kastım diyebilirsiniz ama 99 olana kadar insan o ilk seviyeleri özlüyor. Üstelik oyunun devamı için iyi düşünülmüş bir hamle bence.
Yapmanız gereken tek şey, aynı First Classınıza ulaştıktan sonra(aslına bakarsak 5.), Üçüncü Class için başvurmak, bu sefer Thief karakter, Assasin olmak yerine, Assasin Cross olarak oyuna devam edicek. Tabii bu sefer eskisinden çok daha güçlü bir halde… Fakat Knight seçmiş birinin Third Class olarak Paladin seçme gibi bir şansı bulunmuyor.
Bu sefer karşısınıza başka bir seçenek daha çıkıyor.3. classlar!Bu classlar 1. ve 2. classlara oranla çok daha değişik ve büyü ağırlıklı claslar.Bunlar için tekrar rebirth olmanıza gerek kalmıyor.Sadece gereken para ve questleri yapmanız yeterli oluyor.
Oyunda birde Extended Classlar dediğimiz classlar bulunuyor.Bunlar Ninja , Gunslinger , Taewon Boy/Girl ve bu Taewon Boy/Girl'ün ikinci classları olarakta Taewon Master ve Soul Linker.Bu classlar oyuna sonradan eklenmiş kendilerine özgü classlardır.Ninja ve Gunslinger ikinci veya üçüncü classlara geçiş yapmazlar.Çok daha fazla skilleri vardır.Taewon Boy/Gril ise sadece ikinci classlara geçiş yapabilir.
Oyunun ana damarını anlattıktan sonra yine değişik bir sistemle devam edeyim: Level sistemi… Oyunda bildiğiniz level düzenine biraz ek getirilmiş durumda. RO; Base Level ve Job Level olarak iki koldan götürüyor. Base level karakterinizin normal fiziksel ve işiliksel gelişimini belirtiyor, Job level ise adından da anlaşılabileceği gibi Classınızın gelişimini belirtiyor. Base level atladığınızda Güç, Zeka tarzı Abilitiylerinizi, HP, SP, Hit Rate tarzı özellikleri geliştirirken, Job level ise Skill puanınızı arttırıyor. Fakat extra olarak, Classınıza bağlı olarak Abilitylerinize de + otomatik + puan ekliyor.(Mesela Swordsman ilk olarak Str bonusu alırken, Mage Int bonusu alıyor.) Bu iki level birbirinden bağımsız olarak gelişiyor. Her Mobun ayrı Base ve Job XP puanı bulunuyor.
Base level 99’a kadar kasabilmenize rağmen(ki ardından bahsettiğim gibi Rebirth oluyoruz.), Job levelların bir sınırı var. Örn: Novice olarak 10, 1st Class olarak 50(fakat 40 olunca Class atlatabiliyoruz. Ama kötü yanı 10 skill puanı eksik kalıyor.)fakat Ninja ve Gunslinger için 70, Super Novice içinse 99, 2. Class içinse tekrar 50 level sınırı bulunuyor.
Lafı gelmişken Abilitylere de değineyim. Başlıca Abilitylerimiz:

STR : Strength (Güç) : Atak gücünüzü ve Max. taşıma kapasitenize belirler.
AGI : Agility (Çeviklik) : Atak hızınızı ve çevikliliğinizi arttır.
VIT : Vitality (Dayanıklılık) : Defansınızı ve dayanıklılığınızı ayrıca canınızı ve can dolma sürenizi belirler.
INT : Intelligence (Zeka) : Büyüsel saldırı ve büyüsel defansınızı belirler.
DEX : Dexterity (Beceri) : Nişan almanızı, vuruş şansınızı ve bir miktar da vuruşunuzun etkisini belirler, ayrıca büyü ve skilllerinizi daha hızlı kullanmanızı sağlar.
LUK : Luck (Şans) : Kritik vurma olasılığını ve darbelerden kaçış olasıığını belirler, ayrıca oyun içindeki şansınızı da arttırır.

Aşağıda karakter yaratma ekranımız bulunuyor. Seçeneklerimiz: İsim, Saç stili ve rengi, Ability puan dağılımı(hepsi 5 puanla başlıyor fakat siz isteğe bağlı olarak 9,6,9,1,4,1 şeklinde dağıtabilirsiniz ama min. 1, max. 9 puan verebildiğinizi unutmayın)

Ability puanları 1-11 arasında 2 puan tutarken, 12-21 arasında 3, 22-31 arasında 4 puan şeklinde artıyor. Fakat merak etmeyin ilk başta level başına 5 puan gelirken ileride 10 hatta 20 puan geliyor. Yine aynı şekilde level gibi Ability puanları max. 99 olabiliyor. Fakat 99 yapmak bile gerçekten zor.
Oyunun arayüzündeki başlıklarsa kısaca: STATUS [Karakter özellikleri: Ability, Damage, Defans, Vuruş şansı, Atak hızı, Dodge şansı, Vuruş olasılığı, Büyüsel atak ve defans, Kritik şansı], ITEMS [tüm itemlerinizin bulunduğu sekme, yine kendi içinde: ITEMS(Potion tarzı kullanımlık eşyalar),EQUIPMENTS(Silah, zırh vb. tüm ekipmanlarınız), ETC. (Geri kalan Allah ne verdiyse her şeyin bulunduğu bölge,quest itemleri,Mobların düşürdüğü itemler, satmalık,saklamalık ne var ne yok). Itemler için kutu sınırı bulunmuyor fakat taşıma kapsitenize dikkat etmeniz gerek: %50yi geçtiğinizde HP/SP yenilenmez, %80i geçtiği anda ise hareket edemezsiniz(tekrar hareket edebilmek için çantadan yere bikaç eşya atmanız lazım)], SKILL [Oyunda kullandığınız pasif/aktif tüm skilerin bulunduğu ve geliştirdiğiniz bölme], OPTIONS [oyun ayarlarının yapıldığı bölme], EQUIP [Karakterinizin üzerindeki ekipmaları gösterir] MAP [Rune Midgard haritasını açar, fakat haritaları tek tek göremezsiniz], FRIENDS [parti organizasyonu, arkadaş listesi gibi özelliklerin bulunduğu bölme], COMMAND [kendinize oyun içinde bir

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

Room kurmanızı sağlar, herkese açık ya da gizli olabilir. Özellikle Merchant olmayanların itemlerini Oyunculara satması için çok kullanılır.].
Oyunda kullandığımız başlıca ekipmanlar: 3 adet baş kısmına(üst-orta-alt kısım olmak üzere), 1 sırtlık, bir vücut zırhı, 1 çift ayakkabı, 1 sağ el, 1 sol el için ve de ayrıca 2 adet aksesuarlık yerimiz bulunuyor. Üst baş kısmına Helm, şapka vb. orta baş kısmına, gözlük, maske vb, alt baş kısmına ise ağız ve boyunluk gibi itemler yerleştiriliyor. Bazı başlıklar sadece birini kapsarken bazıları 3ünü birden doldurabiliyor. Sırt bölümüne ise genel olarak pelerin, başlık vb. takılıyor. Vücut zırhı yerine deri ceketten, full plate’e kadar türlü seçenekler var. Ayaklar için öncelikle sandaletle başlansa da ileride graves takılabiliyor, sağ el için mecburi bir silah gerekirken(ki bu classınıza göre farklılık gösterebilir) sol el için, ya kalkan, ya çift el silah ya da sadece assasinlerin takabildiği 2. bir silah bulunabiliyor. Aksesuar olaraksa bolca çeşit var ama genel olarak yüzük ve kolyelerden oluşuyor. Zırh puanı vermese de çoğu + özellik veriyor. Ne yazıkki ekipmanlarınızdan sadece başlıklar ve silahlar görünüyor. Fakat sadalet yerine Crusader armor görünmesini tehcih ediyorum o ayrı konu.
Çoğu mmorpg’de bulunan silah geliştirme (başka bir deyişle silaha “+” basma olayı) burada da mevcut. Bunun için öncelikle kullandığınız silah levelına uygun madenler gerekli. (Level 1 için phracon, Level 3 için oridecon gibi). Bunları yeteri miktarda stokladıktan sonra ana şehir Prontera’da bulunan Blacksmithlere gidip, Silahınız yada zırhınız, gerekli maden taşı ve bir miktar parayla birlikte ekipmanınıza + basabiliyorsunuz. Genellikle ilk +4 için bir risk bulunmuyor fakat bundan sonraki her + bonusu için itemin kırılma riski artıyor. Eğer işlem başarısız olduysa, ekimanınız da kırılmış oluyor o nedenle dikkatli davranmanızı öneririm.
Bazı silahlara gerekli taşlarla fire,ice,poison gibi bonuslar ekleyebiliyoruz. Bazı silahlar da ise kendiliğinden bulunuyor. Misal: Fire Katana. Ancak bunlar seviye 4 silahlar olup geliştirmesi en zor ve tabii ki de bulunması en zor silahlar.
Oyunda karakterinize level atlatmanın başlıca yolunun grind olduğundan bahsetmiştik kısaca daha önce.Bu sistemden bahsedelim biraz..;
Oyunda base leveliniz 10 olana kadar "Training Ground" denilen yerde kasıyorsunuz.Burada her class hakkında bilgi alabileceğiniz npcler ve düşük level moblar bulunmakta.Buradaki bir npcden zorluk seviyesine göre başka training groundlara geçiş yapabiliyorsunuz.Bu bölgeden 10 level olduğunuzda bir npc aracılığıyla olmak istediğiniz classın guildinin bulunduğu şehre ışınlanabiliyorsunuz.Burdan itibaren classınızı seçdiğinizde bulunduğunuz şehirden çıkarak ilk haritalarda kasmaya başlayabilirsiniz.
Yeni başlayanların kasması gerekn yerleri ise şöyle özetleyebiliriz;
lvl 1-3 Poring, Fabre
lvl 3-5 Lunatic, Chochon
lvl 5-8 Roda Frog, Willow, Picky, Drops
lvl 8-12 Condor, (Eger yaninizda yeterince hp arttiran item varsa) Rocker,
12-20 Thief Bug, Rocker, Spore, (yine yeterince HP item ile) Hornet
20-23 Artık Dungeonlara takılmaya başlayıp Byalan Island veya Payon Dungeon'a gidip orada çalışabilirsiniz.
Ondan sonrası zaten çorap söküğü gibi gelir çünkü genelde dungeonlarla işiniz olucak bu oyunda.
Oyunda Mvp dediğimiz bir olay varki bahsetmeden geçemem.Mvp monster adı verilen monsterlar var.Bunlar bir nevi boss.Bu monsterlar oyunun loreu içerisinde yer alan büyük karakterler oluyor genelde.Nine tails olsun , Alice olsun vs vs.Bu moblardan güzel itemler ve zor bulunan cardlar düşüyor.Aynı zaman bunların trasure quesleride bulunuyor.İşiniz sık sık bu moblara düşücek yani.
Oyunda pvp yapmak gerçekten çok güzel ve ayrıntılı.Biraz değinicek olursak..;
Oyunda belli günlerde WoE(War Of Emperium) ismi verilen kale savaşları yapılmakta ki bunlar guild savaşları oluyor.Aynı zamanda belli arenalarda toplu savaşlar olmakta her daim.

Şimdi biraz karakterlere değinelim.

Swordman

Swordman bildiğiniz warrior olmakla birlikte one/two handed sword , spear , axe ve aynı zamanda shield kullanabiliyor.Bu classımız ilerde Crusader ve Knight olarak ikiye ayrılıyor.Crusader daha çok tank ağırlıklı bir karakterken Knight daha offansive bir karakterdir.İlerde rebirth ve 3. classlar geliyor.Bunlar bu 2 ana classın gelişmiş şekilleridir.Aynı zamanda şunuda belirtmek isterim.Crusader ve Knight Peco Peco dediğimiz bir bineğe binerler.Rebirth olduklarında bu binek zırhlanır ve 3. class olduklarında ise Crusaderın gelişmiş hali Royal Guard "Gryphon"a binerken Rune Knight ise Bütük bir kertenkeleye biner.

Mage

Mage tamamen büyü odaklı bir class.İlerde Wizard ve Sage olmak üzere ikiye ayrılıyor.Wizard daha çok damage odaklı ve çok yüksek damageler veren bir classtır.Sage ise yine Wizard kadar olmasada damage değerleri gerçekten çok yüksek bir class olmakla birlikte kendine ve grup üyelerine support karakter olarak yardım edebilir.Rebirth ve 3. classlar ise bu classların gelişmiş halleridir.

Archer

Archer bow ve ok kullanan ranged dps bir karakterdir.İlerde Hunter ve eğer erkek ise Bard , kız ise Dancer olmak üzere üçe ayrılır.Hunter yine aynı şekilde bow kullanarak ranged dps yapan bir karakterdir.Aynı zamanda Hunterlar yanlarında pet bulundurabilirler.Bu petler kartal veya kurt olabilir.Bard ve Dancer ise support yönleri çok daha ağır basan karakterlerdir.Kendilerine ve grup üyelerine yardım etmek için müziği kullanırlar.Rebirth ve 3. classlar ise bunların gelişmiş halleridir.Burda ufak bir not düşmek istiyorum.Hunterlar 3. classları yani Ranger olduklarında pet olarak kullandıkları kurtu aynı zamanda binek olarakda kullanabilirler.

Merchant

Merchantlar oyunda tek pazar kurabilen karakterlerdir.Bu özellikleri gerçekten çok zengin olmalarını sağlar.Silah olarak axe kullanırlar.Ve arkalarında çektikleri sürekli bir arabaları olur.Bu arabaylada kullandıkları skiller vardır.Aynı zamanda 1 zeny harcayarak kullandıkları skilleride vardır.Merchant ilerde Blacksmith ve Alchemist olmak üzere ikiye ayrılır.Blacksmithler kendilerine silah yapıp bunları kullanabilir veya satabilirler.Bu sayede gerçekten iyi para kazanırlar.Bunun dışında dövüş mekaniği olarak pek bir fark yoktur.Alchemistler ise çeşit çeşit pot yapma yeteneğine sahiptirler.Bu sayede yine zengin olabilirler.Ve bu potlar çok ama çok işe yarar.Rebith ve 3. classlar ise bunların gelişmiş halleridir.

Thief

Thiefler seri saldırıları ve zehirleme yetenekleriyle ünlüdür.Tek bıçak kullanırlar.İleride Assasin ve Rogue olmak üzere ikiye ayrılırlar.Asassin çok seri saldırılara ve çok güçlü zehirlere sahip çift bıçak kullanan bir karakterdir.Rogue ise tek bıçak kullanır (bundan emin değilim) ve diğer oyunculardan para çalabilme özellikleri vardır.Rebirth ve 3. classlar ise bunların gelişmiş halleridir.

Acolyte

Acolyte bildiğiniz healer karakterdir.Mvp ve Woe'lerin can damarlarıdırlar.İleride Priest ve Monk olmak üzere ikiye ayrılırlar.Priestler mükemmel support karakterlerdir.Aynı zamada spell attack büyüleride bulunur.Undead moblara heal skilliyle çok iyi damageler vurabilirler.Bu sayede undeadlerin bulundukları dungeonlarda çok rahat tek başlarına kasabilirler.Priestler ilerde rebirth ve 3. classlarda isterlerse buildlerini battle priest olarak yapabilirler.Ve bu sayede pvpde support karakter yerine daha çok damage karakter olarak rol alabilirler.Monkalr ise daha çok melee healerlardır.Pençe diye nitelendirebileceğimiz silahlar kullanırlar.Çok sağlam damage yapabilirler.Aynı zamanda güzel birer support karakterdirler.Rebirth ve 3. classlar ise bunların gelişmiş halleridir.

Extended Classlar

Ninja

Ninjalar shuriken tarzı silahlar kullanırlar ve gerçekten çok güzel classlardır.Görünmezlik , trap kurma gibi skilleri bulunakla birlikte silah olarak shuriken dediğimiz hem yakından hemde uzaktan etkili bıçaklar kullanırlar.Bu classın rebirth veya 3. classı bulunmamaktadır.Bu yüzden skilleri diğer classlara göre çok daha fazladır.

Gunslinger

Oyunun en değişik classlarından biride bu classdır.Gunslingerlar ya bi adet rifle yada 2 adet gun ve mermi kullanırlar.Çok seri attack yaparlar ve bu classında bazı skilleri zeny ister.Gunslingerlarında rebirth veya 3. classları bulunmamaktadır.Bu yüzden skilleri diğer classlara göre çok daha fazladır.

Taewon Boy/Girl

Bu class gerçekten çok değişik bir class.Çünkü bu class silah kullanmıyor.Evet yanlış duymadınız.Diğer bütün ekipmanları takabildiği halde silah takamaz.Onun yerine tekmeleri ve yumrukları iş görüyor zaten.Çok seri melee damage yapıyor bu karakterimiz.Bu haliyle büyük oranda dps azda olsa support bir karakterdir.İleride Taewon Master veya Soul Linker olabiliyorlar.Taewon Masterın hiç bir esprisi yok aynı Taewon Boy/Girl.Sadece farkları yeni skiller ve daha güçlü olması ve aynı zamanda support bakımından hiçbir + kazanmamış hali.Soul Linker ise bambaşka birşey.Tamamen çok sağlam bufflarla donatılmış , çok sağlam spell büyüleri olan ve aynı zamanda çok iyi support yapabilen bir karakterdir.Soul Linker silah olarak kitap kullanmaya başlıyor.Bu classın 3. classı bulunmamaktadır.

__________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________

Classlar;

Novice

Novice(Job Level:1)_Super Novice(Base Level:45-Job Level:10)

Swordman

1)Swordman(Job Level:10)=

2-1)Knight(Job Level:40)=

2-2)Crusader(Job Level:40)=

Trans 2-1)Lord Knigh(Job Level:40)=

Trans 2-2)Paladin(Job Level:40)=

3-1)Rune Knight(Base Level:99-Job Level:50)=

3-2)Royal Guard(Base Level:99-Job Level:50)=

Mage

1)Mage(Job Level:10)=

2-1)Wizard(Job Level:40)=

2-2)Sage(Job Level:40)=

Trans 2-1)High Wizard(Job Level:40)=

Trans 2-2)Scholar(Job Level:40)=

3-1)Warlock(Base Level:99-Job Level:50)=

3-2)Sorcerer(Base Level:99-Job Level:50)=

Archer

1)Archer(Job Level:10)=

2-1)Hunter(Job Level:40)=

2-2-Male)Bard(Job Level:40)=

2-2-Female)Dancer(Job Level:40)=

Trans 2-1)Sniper(Job Level:40)=

Trans 2-2-Male)Minstrel(Job Level:40)=

Trans 2-2-Female)Gypsy(Job Level:40)=

3-1)Ranger(Base Level:99-Job Level:50)=

3-2-M/F)Maestro/Wanderer(Base Level:99-Job Level:50)=

Merchant

1)Merchant(Job Level:10)=

2-1)Blacksmith(Job Level:40)=

2-2)Alchemist(Job Level:40)=

Trans 2-1)Master Smith(Job Level:40)=

Trans 2-2)Biochemist(Job Level:40)=

3-1)Mechanic(Base Level:99-Job Level:50)=

3-2)Geneticist(Base Level:99-Job Level:50)=

Thief

1)Thief(Job Level:10)=

2-1)Assassin(Job Level:40)=

2-2)Rogue(Job Level:40)=

Trans 2-1)Assassin Cross(Job Level:40)=

Trans 2-2)Stalker(Job Level:40)=

3-1)Guillotine Cross(Base Level:99-Job Level:50)=

3-2)Shadow Chaser(Base Level:99-Job Level:50)=

Acolyte

1)Acolyte(Job Level:10)=

2-1)Priest(Job Level:40)=

2-2)Monk(Job Level:40)=

Trans 2-1)High Priest(Job Level:40)=

Trans 2-2)Champion(Job Level:40)=

3-1)Arch Bishop(Base Level:99-Job Level:50)=

3-2)Sura(Base Level:99-Job Level:50)

Extended Classes

Taekwon Boy/Girl

1)Taekwon Boy/Girl(Job Level:10)=

2-1)Taekwon Master(Job Level:40)=

2-2)Soul Linker(Job Level:40)=

Ninja

1)Ninja(Job Level:10)=

Gunslinger

1)Gunslinger(Job Level:10)=

__________________________________________________ ________________

World Map

Şehirlere Göre

Dungeonlara Göre

Levellara Göre

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)