Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Neverwinter’a İlk Bakış !

BOMBFACTORY

Uzman Üye
Uzman Üye
Trabzonspor

Açıkçası Dungeons & Dragons Neverwinter MMO’yu duyduğumda beklentim bir hayli düşüktü. Piyasada bunca MMO oyun varken gerçekten yeni bir MMO’ya ihtiyaç duyuyor muyuz diye düşünmeden edemedim, hele ki Dungeons&Dragons(D&D) konspetli düzgün bir single player oyun zevkini daha düzgün anlamda tadamamışken. D&D’nin 4.sürümünü baz alan bu oyun, benim beklentilerimin bir hayli üzerine çıktı. D&D’nin 4. sürümünün hayranları tarafından oldukça tepki çektiği düşünülürse, bu büyük bir artı.

Neverwinter’ın başlangıç noktası; Waterdeep’in lideri Lord Neverember, Neverwinter şehrini koruması altına alıp “Protector” unvanını almasıyla ve Sword Coast’taki bütün “adverturerları” şehri korunması için çağırmasıyla başlıyor. Biz de haliyle bu çağrıya cevap veren veya yolu Neverwinter’a düşen bir maceracıyı canlandırıyoruz.

MMORPG’lerin öne çıkmasındaki en önemli unsurlardan birinin karakter yaratma safhası olduğu bir gerçek. Bu konuda bugüne kadar tatmin edici çok fazla MMORPG olmadığını söylersem yanılacağımı sanmam(en azından benim için öyle). Neverwinter’ın en güçlü yanlarından biri de bu. Betada Human, Elven, Half-Elven, Halfling, Half-Orc, Drawf, Teifling ırkları mevcut. Unutmadan şunu da belirteyim; bir hafta önceki betası üstüne tam iki tane ırk eklendi ve karakter yaratma ekranında yeni ırkların hem boş slotları duruyor hem de “Coming soon” (yakında gelecek) şeklinde seçilemeyen bir ırk da mevcut. Her MMO’da yaptığım gibi hemen bir büyü odaklı bir ırk seçtim, şimdilik bu Teifling gibi duruyor. Her ırkın üç adet ırksal gücü bulunmakta, bunlardan bir tanesi karakterinizin ana özelliklerini etkileyen statlarınıza artı verirken, diğer ikisi pasif olarak işe yarıyor. Sınıf(class) seçme bölümü şimdilik zayıf. Toplamda sadece 4 sınıf bulunuyor. Beta olması sebebiyle bu konunun da oldukça sınırlı olacağını tahmin edebilirsiniz. Şu an açık olan sınıflar Guardian Fighter, Devoted Cleric, Trickster Rogue ve Control Wizard. Daha önce de dediğim gibi bir hafta içinde oldukça fazla özellik eklendi. Bunlardan biri de bir hafta öncesine kadar bulunmayan Control wizard sınıfı ve henüz seçime açık olmayan bir başka sınıf.

Sınıf konspeti gerçekten başarılı çünkü sınıfların sadece hasar veren(dps), iyileştirici(healer) veya tank gibi özellikleri yok. Eğer bir zindana girerseniz, yanınızda Rogue sınıfından birisi yoksa, kurulan tuzakları göremiyorsunuz ve oldukça kolay ölebiliyorsunuz(tecrübeyle sabit). Gerçek bir masaüstü D&D oyununda olduğu gibi, bütün sınıflar birbirini tamamlıyor. Guardian’ın “Dungeoneering” (zindancılık) yetenekleri olmadan girdiğiniz yerlerde gizli kapıları ve hazineleri bulmanız oldukça zorken aynı şekilde bunun varyasyonları diğer sınıflarda da mevcut.

Sınıf seçiminden sonra gelen Ability Score sayfasında sırf D&D havası katmak için zar atarak gelen rastgele değerleri değiştirebiliyor olsak da, oyunu ciddi anlamda etkilemiyor olması biraz üzücü. Buraya kadar bile gerçekten tatmin edici bir karakter yaratma sayfası olmuş, oyun çıktığında bunun çok daha gelişmiş olması kaçınılmaz. Tam oyuna başlayacağım düşüncesi ile geçtiğim bir sonraki sayfada ise oyunu gerçekten daha başlamadan sevmemi sağlayan bir olayla karşılaştım. Karakterinize bir “Origin” hikayesi seçiyorsunuz! İlk defa bir MMORPG’de gerçekten “Kendi hikayenizi yaşamanızı yaratacak bir yöntem bulmuşlar.” diyebildim. Origin(geçmiş) hikayeleri üç dört satır halinde size nereden geldiğinize dair bir fikir veriyor ve neden Neverwinter’da olduğunuzu açıklıyor. D&D tarzında oyunlar ve konspet olarak RP (rol yapma) oyunlarını seven herkesin de en az benim kadar mutlu olacaklarını söylersem herhalde yanılmam. Çok küçük bir özellik gibi gözükse de bu tarz detaylar sizi diğer oyuncuların önüne geçirebilir. Son olarak bir de Tanrı seçimi var. Geçmiş hikayelerinizle birlikte seçtiğiniz Tanrı, oyundaki birçok şeyi etkileyebiliyor. Özellikle de Cleric oynuyorsanız farklı hikayeler karşınıza çıkabiliyor.

Bu kadar karakter yaratma sayfasından bahsettiğim yeter. Peki ya oyunun grafikleri nasıl? En çok merak etiğim konulardan biri de bu olmuştu. Hem grafiklerin bilgisayarı yorup yormadığı hem de acaba düşük grafiklerle bile oyunun zevkinin alınıp alınamayacağı kafamı kurcalıyordu. Cryptic tek kelimeyle bu konuda muazzam bir iş çıkarmış. Oyuna ilk girdiğimde haritayı açıp baktığımda biraz hayal kırıklığına uğramış da olsam gerçek anlamda büyüklüğü görünce(ki hala sadece ana şehri bile tam anlamıyla gezebilmiş değilim) aklımı başıma devşirdim. Büyülerin animasyonları da bir o kadar leziz olmuş. Müzikler ise olağanüstü olmasa da atmosferi gayet güzel yaşatıyor; oradan da geçer notu kaptı benden Neverwinter.

Tamam oyunu anlattık, grafikler dedik, sesler dedik, animasyonlar dedik bunların hepsi güzel fakat bu oyunu diğerlerinin arasından sıyıracak özellik ne? İşte oyunun asıl can alıcı kısmı burada başlıyor: Foundry. Foundry, bir MMO için bugüne kadar yapılmış en güzel şey olabilir. Başka oyunlarda var mı gerçekten bilmiyorum ama eğer varsa bile benim ilk defa tanık olduğum bir konsept ve oyunu bir adım daha ileri taşıyor.

Foundry: içerisinde oyuncuların Toolkit ile yarattıkları pek çok maceranın, görevin, içeriğin bulunduğu bir sistem. Oyuncular bu sistem ile oyuna her oyuncu istediği gibi bir macera oluşturabiliyor. Bu sayede oylamalarda aldığı puanlara bakıp birçok farklı özgün maceraya dahil olabiliyorsunuz ve oyunun oynanma süresi de uzuyor. Haritanın içerisinde duyuru panolarından (her şehirde muhakkak bulunuyor) bu görevlere erişebiliyorsunuz. Özellikle “Bar Fight” görevini yaparsanız çok eğleneceğinizi (zorlayıcı değil fakat kurgu ve rp’ler çok iyi) garanti edebilirim. Birçok MMORPG’de bulunmayan Foundry sistemi, ücretsiz olan Neverwinter’a büyük bir avantaj sağlayacağa benziyor.

Peki tamam bu kadar övdük fakat kötü tarafı hiç mi yok dediğinizi duyar gibi oluyorum. Tipik bir MMORPG olmasından mütevellit zaten kısıtlayıcı bir dünya söz konusu. Onun haricinde normalde D&D’de bırak ustalaşmayı, öğrenilmesi aylar sürecek büyülerin daha 10 level’da verilmesi de ayrı bir üzücü. Şu anki en kötü tarafı ise dungeon (zindan) sistemi. Oyunda verilen companionlar(20. seviyede görev olarak gidip master ile konuşarak companion sahibi oluyorsunuz) işini gerçekten güzel yapıyor. Bunun kötü yanı ise 19 levelken 20-25 dakika süren bir boss fight 20 level iken (yani companionla girildiğinde) 4-5 dakika sürmüyor. E tabii 5 kişi gidilmesi gereken yere toplamda 10 kişi ile gidilince bu sonuç kaçınılmaz oluyor. Özellikle dungeon keyfini alıp götürüyor. Yine de eğer Dungeons & Dragons seviyorsanız veya gerçek anlamda bir rol yapma oyunu oynamak istiyorsanız hele bir de MMO ortamında bu zevki yaşamak istiyorsanız, bizim ilk görüşümüze göre Neverwinter tam sizlik.

Daha beta aşamasında bile bu kadar iyi olan bir oyunun, tam sürüme geçtiğinde ortalığı kasıp kavuracağını söylemek pek de yanlış​

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)