Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

M&B With Fire and Sword Tam çözüm ( Senaryolar )

YaSa22

Fahri Üye
Fahri Üye
Oyun Başlangıcında ki Görevler

Oyunun başında olan bazı görevlerin her 3 senaryo içinde yapılması gerektiğini düşünüyorum.Böylece oyunun başında gelişmeniz sağlanacak.
Öncelikle oyunun başındaki tutorial'ı yapıyoruz.Böylece basit olarak silah kullanımını falan öğreniyoruz.Ardından Fransız Zamoshe köyüne gitmemizi tavsiye ediyor.Böylece o köye gidiyor,köyün ana menüsünde ''Köyün muhtarı ile konuş.'' adlı seçeneği seçiyoruz.Ardından ''Neler olup bitiyor amca?'' gibi olan seçeneği seçiyoruz.Böylece şu 3 görevi alacağız;

1)Köyün çevresindeki haydutları temizle.

Bu görev ile köyden çıkıyoruz.Dikkatli olmanızı öneririm,haydutlar 7 kişi.Köyden çıktığınız anda direkt olarak göreceksiniz.Onlara gidiyorsunuz(yada onlar sizi takip edecek ) .Ve konuştuktan sonra savaş başlıyor.Yendikten sonra köye geri geliyoruz ve diğer göreve geçiyoruz.

2)Smolensk şehri komutanın'ı vergileri düşürmeye ikna et.

Smolensk şehri komutanı çok vergi alıyormuş.Gidip sorunu çözmemiz gerekecek.Dikkatli bir şekilde haydutların baskınına uğramadan Smolensk'e girin.Kaleye girdiğinizde komutanı görecekseniz.Gidip konuşun.Önce vergilerle ilgili konuşmak isteyin.Böylece 2 seçenek çıkacak;

1-Köylülerin vergilerini sen öde (200 Taler'iniz gidecek.)
2-Komutanı ikna etmeye çalış.(İkna yeteneğiniz fazlaysa deneyebilirsiniz.)

Oyunun başında çoğu kimse ikna yeteneğine puan yatırmaz,bu sebeple komutanı ikna edemeyebilirsiniz.Oyunun başındaki paranızdan 200 taler harcayarak bu görevi yapmanızı tavsiye ediyorum.

Lehistan Senaryosu

Şimdi gidip Smolensk Komutanıyla bir kez daha konuşun.''Bana vereceğiniz Özel bir görev var mı?'' dediğinizde sizden Kiev'in yanındaki bir köyü yağmalamanızı isteyecek.Eğer Leh senaryosunu kabul edecekseniz bu görevi kabul etmelisiniz.Han'dan bir iki adam alın(Eğer almazsanız köylüler size saldırır,yanınıza adam alın ki daha kolay yenin,eğer para harcamak istemiyorsanız han'da ki bir adamla dövüşerek para kazanın).
Daha sonra köye gidip yağmalayın.Köy muhtarı ne yapıyorsun gibi bir şey diyecek,Ataman'dan senden intikam alacak falan diyecek siz yağmaya devam edin.
Köyü yağmaladıktan sonra Smolensk komutanına giderek görevi tamamladım deyin.

''Senaryo bitti mi?'' diye düşünüyorsanız yanıldınız,şimdi Varşova'ya gideceksiniz.Kalede Jan Kasimir'i bulacaksınız.''Lehistan'da neler oluyor?'' seçeneğini seçtiğinizde Kral soylularla konuş diyecek.Gidip bir Leh soylusu ile ''Lehistan için neler yapılabilir?'' diyeceksiniz,oda Albay Zagloba'yı bulun diyecek.

Bir Lehistan şehrinin hanında bulacaksınız.Onu yanınıza alın.Ardından bir Leh lordundan görev isteyin(Özel görev,vermiyorsa normal.)(Zagloba'yı bulduğunuz şehrin lordundan almanız daha iyi olur).Size İsveç'in Lehistan'a saldıracağını,Ruslardan ele geçirdikleri bir mektubu Jan Kasimir'e götürmenizi isteyecek.

Jan Kasimir'i bulduğunuzda Varşova İsveç İşgali altında olacak.Gidip Jan Kasimir'e mektubu verin.

Ardından Kral Jan Kasimir'le konuşun.''İsveç Gerilerine Akın'' adlı görevi alacaksınız.Jan Kasimir bir İsveç lordunu esir almanızı isteyecek.Aldığınız esiri Jan Kasimir'e götürün.

İsveçlinin konuşmadığını falan söylecek.Bir kaç gün sonra gidin ve İsveçli ile ilgili konuşun.Jan Kasimir Chenstokhova'ya İsveçli yağmacıların saldıracağını,gidip köydeki manastırı korumamızı söyleyecek.Köye gidin ve İsveçlilere saldırın.Jan Kasimir'e gittiğinizde Varşova'yı almanızı söyleyecek.

Varşova'yı aldığınızda Jan Kasimir'in yanına gidin.Bağlılık yemini edeceksiniz ve size bir köyün lordluğunu verecek.Ayrıca bir İsveç lordunu esir olarak getirmenizi isteyecek.İsveç lordunu savaşta yenip esir aldıktan sonra Jan Kasimir'e gidin.Esiri verdikten bir süre sonra Jan Kasimir seferberliğe gelmenizi isteyecek.Gidin,konuşun ardından onu takip edin.Çağırdığında gidin,sizden 3 tane yeri gözlemenizi isteyecek.O yerlerin yanından geçtiğinizde gözlemiş olacaksınız.Ardından Jan Kasimir'e gidin,ulaklarının gözlemlerinizi getirdiğini söylecek.

Ardından bir kale kuşatacak ve sizi yanına çağırıp sığır getirmenizi isteyecek.Yakın bir köye gidin ve sığırları alın.Daha sonra Jan Kasimir'e gidin ve takibe devam edin.Daha sonra bir ulak kralın sizi çağırdığını söyleyecek.Gittiğinizde görevinizi söylecek,Mehmed Giray'ı Kırım Hanı yapmak!Kırım Lordlarını yenin veya kendi tarafınıza geçirin(İkna yeteneğiniz yüksekse yarısını rahat kendi tarafınıza geçirirsiniz.),daha sonra Kırım kalelerini alın.Son kaleyide aldıktan ve Kırım lordlarını yendikten sonra Mehmed Giray Kırım hanı olacak.Bir kaç gün bekleyin,Zagloba ile konuşacaksınız.Lehistan ile Kırım'ın müttefikliğinden bahsedecek.Mehmed Giray'la konuşun.

Lehistan'la müttefik olması için 2 Rus kalesini ele geçirmenizi isteyecek.2 kaleyide ele geçirdikten sonra sonra Mehmed Giray ile konuşun.Ardından Kral Jan Kasimir'e gidin.Lehistan tarafına geçemeyeceğinizi falan söyleyecek.Ardından Zagloba ile konuşacaksınız.Size 3 tane Lord ismi verecek ve Kırım'dan ayrılmanızı isteyecek.Kırım'dan ayrıldıktan sonra Zagloba'nın isimlerini verdiği lordlarla konuşun.Size şu görevleri verecekler;

1)At Hırsızı

Lord size atının çalındığını ve bir Kazak lordunun elinde olduğunu söyleyecek.Zagloba ile konuşun,size bir köy adı verecek.Kazak giysileri giyerek köye gidin ve ''Ahıra git.'' seçeneğine basın.3 tane Kazak'la çok yakınsınız,ata binin ve köy dışına çıkın.Kazak'lara dikkat edin.

2)Lord Kaçırma

Diğer Lord size bir Lord ismi vererek getirmenizi isteyecek.O lordu savaşta yenin,esir alın ve görevi veren lorda teslim edin.

3)Kaçırılan Gelin

Bu görevi veren lordun gelinini İsveçliler kaçırmışlar.Ancak bize kimin kaçırdığı hakkında bir bilgi veremiyor.Bizde Zagloba ile konuşuyoruz,Zagloba bir İsveç lordunu(herhangi bir İsveçli asker'de olabilir,ben İsveç lordunu aldığımda konuştu.) esir alıp konuşturmalıyız diyor.Bizde öyle yapıyoruz,İsveç lordunu yakalıyoruz ve gelinin Vyborg'a gittiğini öğreniyoruz.Vyborg'a gidiyoruz ve ''Gelinle konuş.'' seçeneğine basıyoruz.Öncelikle sizle gelmek istemeyecek ancak Lordun mektubunu verdiğinizde gelecek.Görevi veren lorda gelin,görev bitecek.

Böylece 3 lordda size güvenecek.Şimdi Jan Kasimir'e gidin ve yanıt hakkında konuşmak istediğinizi söyleyin.O sizi yeniden Lehistan lordu yapacak ancak bir köy verecek.Şehri ise vermeyecek.Ancak bir şehir alırsanız o şehri vereceğini söyleyecek.Göreviniz bir şehir almak.

Şehri aldıktan sonra Kral Jan Kasimir'e gidin.Senin yeniden lord yapmak için lordların desteğini al diyecek,tamam deyin.Ardından Zagloba ile konuşun.Size 3 tane lord ile konuşmanızı tavsiye edecek(bu lordların isimleri için görev listenize bakın).Ardından bu lordlar ile konuşup desteklerini alın.Jan Kasimir'e gittiğinizde sizi mareşal seçimine alacağını,ancak kendisinin her şeyi yapamayacağını ve lordları ikna etmenizi isteyecek.

Soyluları ikna ettikten sonra Mareşal olacaksınız.Daha sonra Jan Kasimir 4 tane kale almanızı isteyecek.Artık mareşal olduğunzu için seferberlik başlatabilirsiniz.Bu 4 kaleyi alın,ardından Zagloba ile konuşun.Size 3 kişi yardım edebilir diyecek(İkna ettiğiniz 3 lord bunlar ).Ben bunlarla konuştum ancak özel bir seçeneek çıkmadı.O yüzden konuşmasanızda olur.Bir süre bekleyip Jan Kasimir'le konuşun.Rus Çarını esir almanızı isteyecek.

Rus Çarını esir almanız zor olabilir,çünkü bu görevi aldığınızda büyük bir ihtimalle seferberlikte olacak,bu yüzden yanı lord kaynayacak.Bir şekilde esir alın ve Jan Kasimir'le konuşun.Çar'ı güvenli bir kaleye götürmenizi isteyecek,yakınlarda ki bir şehre gidebilirsiniz.Bir süre bekleyin.Sonra Zagloba size Kralın İsveç'le barış yapmak istediğini,lordların artık onu desteklemediğini ve kendisinin kral olması gerektiğini söyleyecek.Ardından lordlarla konuşup onları ikna edin(Para vererek,İkna ederek veya aranız iyiyse konuşarak yapın).Lordların çoğunu ikna ettiğinizi düşünüyorsanız Jan Kasimir'e gidip Kral olmadığını söyleyin.Muhafızlar ile size saldıracak.Hepsini yendikten sonra Zagloba ile konuşacaksınız.Kral olmak istemediğini,bir kahramanın kral olması gerektiğini söyleyecek.Tabi o kahraman sizsiniz .

Ardından 3 krallığı yıkma görevi gelecek..

Kazak Senaryosu

Başlangıcımız Lehistan senaryosu gibi(Zamoshe görevlerini isterseniz yapabilirsiniz.) olabilir.Daha sonra her hangi bir Kazak lorduna gidip özel bir görev isteyin.Sizden Dunayevtsy'de ki gizli zulayı Ataman Hmelnitski'ye götürmenizi isteyecek.Senaryoyu oynamak için kabul ediyoruz.Ardından köye gidiyoruz.Köyün muhtarı şifreleri kabul etmeyecek.Her ülkenin lordu bir şifre söylüyor.Bunlardan birini kabul ediyor muhtar(Örneğin bende Rus lordunun söylediği Ultima'lı şifre işe yaradı).Köyde nasıl olsa şifreler vardı sallarım diye düşünmeyin,lordlarla konuşup öğrenmeden o şifrenin seçeneğini göremiyorsunuz.

Bu sırada kazak lordları ile konuşurken bir lord size Sich'e bir Tatar'ı götürmenizi isteyecek.Ancak Tatar yolda masum olduğunu söyleyecek.İsterseniz tatarla birlikte perekop'a gidin,oradaki Kırım Lordu tarafından ödüllendirilin.Sonrada bir kazak lorduna bir miktar para vererek dost olabilirsiniz.Bende 2000 taler istedi .

Zulayı aldıktan sonra Ataman Hmelnitski'ye götürün.

Devam edecek..

Rus Senaryosu

Senaryoya başlamak için Rus lordlarını dolaşıp öncelikle Çar'dan özel görevler alarak hem ilişkinizi yüksek tutun hem de herkes sizi tanısın.

Ardından bir Rus lorduna ''Şan ve şöhret nasıl kazanılır?'' diye sorun.Eski Çar Dmitry ile ilgili bir şeyler bilen birini tanıyormuş,ancak o kişinin adını vermesi için 3 Leh köyünü harap etmemiz gerekiyor.Bunu yaptıktan sonra gelin o lordla konuşun.O kişinin Trakai'de oturan Gerasim Evanjelik olduğunu söyleyecek.Trakai'ye gittiğinizde köyün muhtarı ikonları'nı bir rahibin götürdüğünü,eğer o ikonu getirirseniz size Evanjelik'in yerini söyleyeceğini diyecek.

Rahibi bulmak için öncelikle Vilna'da ki halka sorular sorun,sonuçta birisi rahibin Riga'da ki Han'da olduğunu söyleyecek.Rahibi bulduğunuzda 4 seçeneğiniz var;

1-Para ver (150 taler gibi bir para veriyorsunuz.)
2-İkna yeteneğini kullan.(İkna yeteneğiniz ortalamaysa deneyebilirsiniz.
3-Zorla al.(Bir kaç kişi saldıracak onları yenebilirsiniz.)
4-Alamayacağını kabul et.(Yapmamanız gereken seçenek,bunu yaparsanız görev biter ve senaryoda biter )

İkonu bir şekilde aldıktan sonra Trakai'ye gidip köy muhtarına verin.Köy muhtarı size Evanjelik'in Lgov'da olduğunu söylecek.Lgov'da ''Evanjelik'le konuş.'' seçeneği ile onunla konuşun.Ancak biraz konuştuktan sonra köyü haydutlar basacak,onları yendikten sonra muhtarla konuşun.''Evanjelik nerede?'' diye sorduğunuzda bir evde diyecek.Evanjelik'i bulduğunuzda ölmek üzere olacak ve size hikayesini anlatacak;

Dimitri'yi eğitmiş daha sonra o tahta geçince onun korumalığını yapmış ona düzenlenen suikastta tam zamanında kaçabilmiş ve İvan'ın oğluna yani Dimitri'ye yaptığı hacı boynundan alıp bir Kazak olarak kaçmış oradan.Ardından size o bahsettiği haç, biraz para ve bir tabanca bırakıyor. Ölmeden önce size Kumandan Yuri Boynosov'a gitmenizi söylüyor. Zaten söylemese hikâye yarıda kalırdı. Onu bulduğunuz zaman sizinle gizli gizli konuşuyor ve konuşmayı bitirmeden önce size bir iyilik olarak İsveç Kralı'nın yeğeni Elanor'u alıp Kral'a geri götürmenizi istiyor. Bu Elanor'u Novgorod'un hapishanede bekleyen Gardiyan'dan alacaksınız. Size 4 tane Nişancı ve biraz para da verecektir. Elanor'u Kral Carl'a götürürken size "Seni kandırdılar onun yeğeni değilim, yalvarırım beni babama götür" gibi bir şeyler söyleyecek bence dinlemeyin çünkü ben dinlemedim ve gayet memnunum zaten dinlerseniz size anlatacağım rehber yarıda kalır tek başınıza devam edersiniz . Bu yüzden beni dinleyin ve kızı Kral'a götürüp Kral'dan mektup alın. Mektubu Çar'a göndermeden önce kendinizi güzelce silahlar ile donatmanızı tavsiye ediyorum.Mektubu Çar'a götürüp kendi kuyunuzu kendi ellerinizle kazın. Kim bilir, belki beni dinlemeseydiniz daha farklı olurdu fakat mektubu verdikten sonra Çar sizin Gerasim'den alıp boynunuza astığınız ve etrafta hava attığınız haçı görünce sizi tutuklatıyor ve hapise atıyor.

Hikâyeye hapiste devam ediyorsunuz. Gardiyan'ın arkasına dönmesiyle harakete geçiyorsunuz. Hep askerlerin olduğu yöne ilerleyerek üst kata çıkın ve 2-4 muhafız daha halledip hapisten kaçın. Zaten o hapistekilerin giysilerini giydiğiniz için fark edilmeden şehirden kaçıyorsunuz. Şimdi gördüğünüz ilk Rus Çarlığı'na bağlı komutan ile görüşüp Çar'ın sizin yüzünüzü sadece Çar'ın bildiğini öğreniyorsunuz. Rus Çarlığı isyancısı olan dolayısıyla tahtta hak iddia eden Stepan Razin'i bulun. Bunun için Han'larda olan yolculara sorabilirsiniz. Stepan ile görüştükten sonra birlikte isyan etmeye karar veriyorrsunuz. Hâlâ o haçı boynunuzdan çıkarmadığınız için o da sizi Dimitri'nin oğlu zannediyor.

Şimdi derin bir nefes alın ve kapıdan çıkıp solda olan iki tane keskin nişancıyı vurun. "Neredeyim ben?" diyorsanız oyuna devam edecek durumdasınız demektir. Stepan sizin grubunuza katıldı, oradan onunla konuşup ondan görev alın. "Şey..." ile başlayan olan bir derebeyi ile görüşüp onun ve onun soyundakilerin desteği olmadan bu iç savaşı kazanamayacağınızı söylüyor. Ona gittiğinizde sizinle derin derin konuşup sizden bir kızı ona geri getirmenizi isteyecek. Kız aslında... Sırıt Ama siz uzun yoldan yapıp oyunun aslında senaryosunun çok uzun olduğunu hissetmelisiniz. Kaffa'da olan Köle tüccarı ile görüşmeye gidin. Bu köle tüccarı ile kısaca şehir menüsünden görüşebilirsiniz. Size kızı bir Kırım derebeyine sattığını söyleyecek. Onun kalesinre ya da şehrine gidip orada kılık değiştirip hareme bir doktor olarak giriyorsunuz ve kızla konuşuyorsunz. Size "Burda ne ararsam var, herkes kölem olmuş yediğim önünde yemediğim arkamda. O soğuk ve sıkıcı yere dönemem" diyor fakat siz bir kro olduğunuz için bu kızıda hiç kafaya takmayıp görevdeki lorda teslim ediceksiniz.

Bundan sonra o lord "Artık Çar'a hiçbir şey borçlu değilim ve onun yanında kalmamın bir anlamı yok, senin Dimitri'nin oğlu olduğuna inanıyorum ve seninle yanyana savaşacağım" gibi bir şey söylüyor ve bir kaç şehir, kale ve toprak size katılıyor. Bundan sonra bir görev yok sadece kılıç sallayıp ya da ikna edip Çar'ın tüm lordlarını ortadan kaldırıyor ve tüm topraklarını alıyorsunuz. Sonunda "Rusya Çarlığı Yenildi" onun ardından "İsyan Başarılı..." eventleri çıkıyor ve Stepan ile kimin kral olacağını konuşuyorsunuz ve "Bo..." konseyde tüm lordların toplanıp kimin kral olacağını oylamasını yapıyorsunuz. Kısa yoldan seferberlik ilân edip yanınıza gelen lorda "Bak boynumda Dimitri'nin haçı var ve bende onun oğluyum. Çar olması gereken benim bana oyunu vermeni istiyorum" deyin ve o da "Tabiki de oyum sana..." desin.

Gerekli kadar ( 12-14 kişi yeterlidir) size oy verecek kadar derebeyi topladıktan sonra seçimlerin olmasını bekleyin. Seçimler yapıldıktan sonra sizin Çar olduğunuza dair event gelecek. Çar olduktan sonra her yeri fethetme görevi gelecek. Ben henüz tüm toprakları fethedemedim. Fakat zorlanabileceğiniz görevler burada son buluyor. Zaten her yeri fethettikten sonra "Oyun bitti, tüm taraflar elendi, Çar olarak kazandınız" tarzı bir şeyler gelecektir...

Not: Alıntıdır.

Arkadaşlar Ayrıca takıldığınız yapıp geçemediğiniz herşey için bu başlık altında benimle iletişime geçebilirsiniz.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)