Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Lev Gumilev

Tusunami

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Katılım
28 Temmuz 2013
Mesajlar
47
Tepkime puanı
9
Puanları
0
Konum
Universe
Web sitesi
www.twitter.com
Sovyet ve Rus Bilim Adamı, Tarihçi, Etnolog, Tarih ve Coğrafya Bilimlerinin Doktoru, Şair ve TercümanLev Nikolayevich Gumilev

Ekim 1912’de St. Petersburg’da dünyaya geldi. Babası Nikolay Gumilev, annesi Anna Ahmatova’lar da tanınmış şairlerdendi. Babası anti Bolşevik hareketlerinden dolayı öldürüldüğünde Lev, sadece 9 yaşındaydı. 1930’lu yıllarda annesinin hükümetle olan sorunları yüzünden Leningrad Üniversitesi'nden çıkartıldı ve gençliğinin büyük bölümünü geçirdiği, 1938’den 1956'ya kadar, sınır dışı edildi. Daha sonra Kızıl Ordu'ya girdi ve Berlin Muharebesi'ne katıldı. Güvenli bir şekilde ordudan ayrılmasını sağlamak için annesi Anna Ahmatova zoraki olarak Stalin'e övgü dolu yayınlar yaptıysa da, başarı sağlayamadı. 1935 ile 1949 yılları arasında üç kez tutuklanmış ve üçüncüsünde 10 yıla mahkûm edilmişken; 1956 yılında Stalin'in çıkardığı 'çocuk ebeveyninin hatasından sorumlu değildir' kararıyla tahliye edilebilmiştir.Stalin'in ölümünden sonra Hermitage Müzesi'ne girdi, müdürü Mikhail Artamonov rehberi olarak Onu takdir ediyordu. Artamonov'un direktörlüğünde Hazar çalışmaları yapıp, bozkır insanlarıyla ilgilendi. 1960 yılında Leningrad Üniversitesi'nde konferanslara başladı. İki yıl sonra Eski Türkler ile ilgili doktora tezini yaptı. 1960'lı yıllardan sonra, Coğrafya enstitüsünde bu sefer konusu Coğrafya olan başka bir doktora tezi hazırladı. 1986 yılında emekli oldu.Onun fikirlerinin, Sovyetlere ait resmi doktrin ile geri çevirtilmesine ve monografilerinin çoğunun yayınlanmasının yasak olmasına rağmen, Gumilev özellikle Perestroika yıllarında ilgi çekmeyi başardı. Popülaritesinin bir göstergesi olarak, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbay, yeni Kazak başkenti Astana'da tam sarayının karşısına Lev Gumilev Avrasya Universitesini inşa ettirdi.15 Haziran 1992 tarihinde vefat etti. Ölümünden sonra Rusya'da adına; “Gumilev Dünyası Vakfı” adında bir vakıf kurulmuş ve bütün eserleri yeniden yayınlanmıştır.ESERLERİ:Türkçeye çevirilen kitapları:Hunlar (Selenge Yayınları 2000)Son ve Yeniden Başlangıç (2004)Hazar Çevresinde Bin Yıl (2002)Avrasya’dan Makaleler (Selenge Yayınları İstanbul 2005)Eski Türkler (Yayıncılık İstanbul 1999)Eski Türkler ve Büyük Bozkır Halkları (Selenge Yayınları)Etnogenez Halklarının Şekillenişi Yükseliş ve Düşüşleri (Selenge Yayınları)

HABERUluslararası Sempozyum: “Gumilev ve Türkoloji Alanındaki Mirası”Rus Turkolog ve Tarihçi Lev Gumilev’un Doğumunun 100. Yılı Anısına “Gumilev ve Türkoloji Alanındaki Mirası” konulu uluslararası sempozyum, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), L. Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu katkılarıyla 21 Aralık 2012 tarihinde Rixos Grand Ankara Otelinde gerçekleşecektir.Sempozyumla ilgili detaylı bilgi aşağıda sunulmaktadır.PROGRAM10.00 - 10.30 Açılış Konuşmaları• Düsen KASEİNOV - TÜRKSOY Genel Sekreteri• Prof. Dr. Mehmet Metin HÜLAGÜ - TTK Başkanı• Erlan SIDIKOV - Lev Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi Rektörü10.30 - 12.00 I. Oturum• Prof. Dr. Dursun YILDIRIM Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Başkanı (Oturum Başkanı)• Prof. Dr. Tilegen SADIKOV, Lev Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı,“Lev Gumilev’in Türk Halklarının Tarihi ve Geleneği Hakkındaki Araştırmaları”• Ivan BELEKOV - R.F. Altay Cumhuriyeti Parlamento Başkanı, R.F. UNESCO Milli Komisyonu Üyesi“Lev Gumilev’in Avrasya Coğrafyasında Kültürlerarası Diyaloğa Katkıları”• Prof. Dr. Darhan HIDIRALİ, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı“Avrasya ve Passionar Kavramlarının Türklük Bilimi Açısından Değerlendirilmesi”• Prof. Dr. Nikolay EGOROV, Çuvaş Devlet Beşeri Bilimler Enstitüsü Çuvaş Dili Bölüm Başkanı“Lev Gumilev ve Orta Asyanın Etnik Tarihinin Çağdaş Problemleri”12.30 - 13.30 Yemek Arası13.30 - 15.00 II. Oturum• Prof. Dr. Saadettin GÖMEÇ, Ankara Üni. Dil ve Tarih-Coğrafya Fak.Tarih Bölümü (Oturum Başkanı)• Prof. Dr. Abdülkadir YUVALI, Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi“Türk Dünyasının Ortak ve Ulusal Tarih Malzemeleri”• Prof. Dr. Satay SIZDIKOV, Lev Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi“Lev Gumilev’in Hayatı ve Tarihçiliği”• Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni. Fen-Edebiyat Fak. Tarih Bölümü Öğretim Üyesi“Eski Türk Tarihi Araştırmalarında Gumilev’in Yeri”• Yrd. Doç. Dr. Vugar İMANOV, İstanbul Şehir Üni. İnsan ve Toplum Bilimleri Fak. Öğretim Üyesi“Gumilev ve Avrasyacılık”15.00 - 15.30 Ara15.30 - 17.00 III. Oturum• Prof. Dr. Refet YİNANÇ, Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F. Öğretim Üyesi (Oturum Başkanı)• Doç. Dr. Okan YEŞİLOT, Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi“Gumilev’in “Eski Türkler” Adlı Eserine Göre Türklerde Din Mevzuu• Gadilbek ŞALAHMETOV, Lev Gumilev Avrasya Ulusal Üniversitesi Teleradyo Bölüm Başkanı,“Lev Gumilev Asrının Başlangıcı”• Dr. Ahat SALİHOV, TÜRKSOY Başkurdistan (R.F.) Ülke Temsilcisi,“Ahmet Zeki Velidi Togan’ın Çalışmalarında Kaynak Olarak Gumilev”• Timur B. DAVLETOV, TÜRKSOY Hakas (R.F.) Ülke Temsilcisi,“Sosyo-Kültürel Süreklilik Süreci Bağlamında En Eski Türkler ve En Eski Türk Yurdu Üzerine”
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst