Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

League of Legends – Kazanmak ya da Kazanmamak

ALABEYİ

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Merhaba arkadaşlar,
Eğer oyun dünyasını takip ediyorsanız muhtemelen League of Legends’ı duymuşsunuzdur. Son günlerde popülerliği gittikçe artmakta, duymadıysanız da yakında duyarsınız :p Oyun DotA’ya benzemekle beraber DotA(DotA II)’dan çok daha oynanabilir, işlevseldir. Evet DotA fanatiklerinin bana şu an kızdığını anlayabiliyorum ama, durun sonuna kadar okuyun bir, özetliyeyim ve siz deneyin hak verin veya vermeyin.

Bu yazının ilk kısmını kısa olarak çoğu kişinin kafasında olan, league of legends’da 1-2 maç yapıp “beğenmedim” diyebilen ve ardından DotA veya HoN oynamaya devam eden insanlara ayırıyorum.
Soru : League of Legends’ın görünümü çizgi film gibi değil mi ? Ayrıca çok kolay geldi bana oynadım da peh.. Neden böyle ?

Sevgili muhtemel DotA fanatiği arkadaş,
Öncelikle evet, League of Legends’ın kendine has çizgi film havası veren hoş bir havası var fakat bu kadar yumuşak bir doku senin oyunu takip edebilmeni, olan biteni ayırt edebilmene yardımcı oluyor(Hero etrafındaki çok fazla farkedilmeyen çizgiler falan).. Oyuna oynanabilirlik katıyor.. Yani iyi bir şey :p Bir süre oynadıktan sonra buna alışıyorsun, hoşuna da gidiyor. Çoğu DotA oyuncusunun ilk League of Legends oynayışından sonra “kolay, basit” gibi terimler kullandığını gördüm :p Bu aynı şuna benzer, bilgisayarınıza bilmediğiniz bir programlama dilinin derleyicisini kurarsınız ve ekrana “Hello World” yazdırırsınız ardından bu programlama diline “AAaa ne kadar kolaymış, tamam çözdüm ben bu dili” der ve kapatırsınız, peki gerçekten kolay mı ?
Hayır emin olun değil. League of Legends’ın daha çok Blizzard’ın da kullandığı “Kolay öğren, zor ustalaş” metodolojisini kullandığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Örneğin; Ryze isimli “basit” karakteri göz önüne alalım,
Bu karakteri oynamak çok basittir, skill shot yoktur yani çok iyi bir zamanlama kabiliyeti gerektirmez, hedef seçer ve skill kullanırsınız bu kadar basit!.. mi?
Tabi ki değil, mantık şu evet bu karakteri oynarsınız belki ama karakteri her oynadığınızda yeni bir şeyini keşfeder ve her seferinde “ben aslında bu karakteri körü körüne oynuyormuşum!!” dersiniz.
Ryze’ın ana, Nuke damage’i “Q” skillidir, ve yaklaşık 3 saniye gibi bir cooldown süresi vardır, fakat işin arkasında bir hile saklıdır, Ryze’ın pasif skill’i sayesinde her kullandığınız skill “Q,W,E,R” sizin cooldown sürelerinizi 1 saniye düşürür, eğer bu karakteri kitabına göre oynarsanız ki biraz zor olacaktır, her saniye başı “Q” yani karakterin Nuke damage’ini vurup oyunu domine edebilirsiniz

Her zaman teoride çok basit fakat pratikte çok zor olacağını da unutmayın! Dediğim şekilde oynayabilmek için zannediyorum uzun bir süre Ryze ile alıştırma yapmanız gerekecektir… :p
Ayrıca oynamayı, kombo yapmayı da geçtim her maç karşınızdaki takıma veya lane’de oynadığınız kişiye göre 50 farklı item build kombinasyonu çıkartabilir, yapacağınız ince hesaplar ile maçı çevirebilirsiniz.

Çoğu karakterde verdiğim Ryze örneğinin benzerleri mevcuttur, çoğu karakteri rahatlıkla alıp oynayabilirsiniz. Fakat “Tamam, ben bu karakterde ustalaştım.” diyebilmek bir süre beklemeniz gerecektir, zira her oynayışınızda farklı bir mekaniği, farklı bir build’in daha güzel olduğunu, farklı bir oyun tarzının daha güzel olduğu o şekilde maçı daha kolay şekilde kazanabileceğinize karar verebilirisiniz.

Yani bu oyunu iki şekilde oynayabilirsiniz;

Körü körüne
(ki çoğu oyuncu ilk 1-2 ay bunu yapar)
Oyunu anlayarak, düşünerek, sürekli fikir ve taktik geliştirerek (Bu yeti zor kazanılıyor, malûm düşünmek zor iş :p )
Ek olarak yeni başlayan oyuncularda şöyle saçma bir şey görüyorum, “BOTLARA KARŞI OYNAMAK”. Hayır! Kesinlikle düşmeyin böyle bir şeye. League of Legends PvP oynanmadığı sürece hiç bir zevk vermez
Diğer insanlarla oynamak oyunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Devam edelim ikinci kısma gelelim,
Oyunda 2 tür matchmaking sistemi var

Normal Game (Draft*1, Blind Pick*2)
Ranked Game
*1: Oyuncular karşı takımın hangi karakterlerini seçtiklerini görebilir ve buna göre taktik&strateji oluşturabilirler)
*2: Oyuncular karşı takımın picklerini göremez, körü körüne pick yaparlar

1. Normal Game
Normal oyunlar genel olarak level atlamak, tecrübe kazanmak, IP kasmak, arkadaş ortamı ile eğlenmek için girilen pek ciddi oynanmayan oyun modudur. Tabii oyun hakkında biraz bilgi edinmek, neyin ne olduğunu öğrenmek için en az bir 500 normal oyun galibiyeti şarttır

2. Ranked Game
Evet benim favorim bu
Ranked maçlar her zaman draft pick olur.
Ranked sistemi basit olarak yaptığınız her maç sonucunda size belirli bir ranked puan’ı veren, aşırı ciddi oynanan, arkadaş katili olunan oyun modudur

İki çeşiti vardır,
2.1 Solo/Duo Ranked
Solo Ranked a.k.a Solo Q çok ayrı bir dünyadır
Oyuncular 30 level olduğu zaman Solo Ranked maçlarına girebilirler. Solo Ranked oyunun zevkli ve aynı zaman en stresli oyun modudur. Açılışı 1200 puan ile yapar maç kazandıkça puan kazanır, kaybettikçe puan düşersiniz. Yaklaşık her 200-250 puanda bir ranked armanızın rengi değişir seviyesi artar veya düşer (Bronz, Gümüş, Altın, Platinyum). Solo Ranked’da 4 adet yabancı insan ile aynı takımda yer alır, onlarla anlaşmaya çalışır ve doğru taktiği uygulayarak kazanmaya çalışırsınız, fakat hiç de benim yazdığım kadar kolay değildir. Solo Ranked’da kendi lane(line)’inizi kazanmanız çok önemlidir, hatırlayacağınız üzere Solo Ranked draft pick ile başlar, karşınızdaki rakibin ne aldığını görebilir ve o karşıdaki kişinin karakterinin mekaniğini biliyorsanız onu kolayca altedebileceğiniz bir karakter seçer ve lane’i kazanırsınız, teorik olarak jungle gibi bir etken de vardır onu da unutmamak gerekir :p Her an gank yiyebilirsiniz!

Solo Ranked adına yazılacak birsürü kelime var lâkin oynayıp tecrübe etmenizi istiyorum, o yüzden kısa kesiyorum

2.2 Team Ranked
Evet bu oyun modu biraz daha stresten arınmış lâkin yine de sizi arkadaş katili yapabilecek bir moddur.
Bu modda oyun içerisinde bir klan, takım kurar ve o takım ile ranked puan kazanmaya çalışırsınız. Bu oyun modunda da önemli olan karşı takımı anlayıp, ona göre karakter seçip, güzel bir strateji ile oyunu kazanmaktır. Tabii teorik olarak yaklaşık 30-40 dakikalık oyun sürecinde de hiç hata yapmamalısınız :p Önceden de dediğim gibi en ufak bir hata oyunun seyrini kökünden değiştirebilir.

bunların dışında Dominion gibi garip oyun türleri de var fakat 1-2 kere oynamış olduğu için o modları bu yazıya dahil etmeyeceğim.

Yani sevgili önyargılı oyuncular,
League of Legends sizin sandığınız kadar kolay, grafikleri kötü bir oyun değil. Siz sadece “Hello World” yazdırıp bırakmışsınız…. :p
Şimdilik bu kadar, umarım tez zamanda doğru yolu bulur HoN, DotA türevi oyunlardan League of Legends’a atlarsınız

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)