Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Google Chrome'u Bu Ayarlarla Hızlandırın

ALABEYİ

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Katılım
3 Eylül 2014
Mesajlar
1,191
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
Adana


Forumdaki linkleri görebilmek için Turkmmo üyesi olmanız gerekmektedir.

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

'un oldukça hızlı web tarayıcılardan birisi olmasına karşın çıktığından beri geçen senelerde giderek daha fazla özelliğe sahip olması onun bu gücünün biraz düşmesine sebep oldu diyebilirim. İlk Chrome 1.0'ın hızının şu anki sürümlerde bulunmaması sebebiyle pek çok kullanıcı şikayetçi ancak yavaşlıkların üzerinden gelebilmemiz için gerekli olan seçenekler yine Chrome'un kendisi tarafından sunuluyorlar. Bu rehberimizde sizlerle birlikte adım adım ilerleyeceğiz vetarayıcınızı hızlandıracak seçeneklere göz atacağız.Forumdaki linkleri görebilmek için Turkmmo üyesi olmanız gerekmektedir.

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

ile birlikte gelen çok sayıda eklenti (uzantı değil, eklenti) maalesef kullanım deneyimini iyileştirmek için orada bulunuyor ancak bunların bir kısmı aktif olarak kullanılmamasına rağmen tarayıcıyı yavaşlatmaya devam ediyor.
Adres çubuğuna "chrome://plugins" yazarak erişebileceğiniz eklentiler paneli, buradaki gereksiz ve kullanmayacağınız eklentileri kaldırmanıza imkan tanıyor.

Örneğin Picasa eklentisi, Picasa'yı hiç kullanmayan bir kullanıcı için sadece yük oluşturuyor ve hemen altında yer alan "Devre dışı bırak" butonu ile bu eklentiyi kapatmak, dolayısıyla performansı arttırmak mümkün hale geliyor.

Elbette Chrome'dan PDF açmak istemeyenler veya burada yer alan diğer eklentileri de kullanmayanlar gönül rahatlığıyla eklentileri devre dışı bırakabilirler. Ancak bu konuda kendi önceliklerinizi dikkate almayı unutmamalısınız. Adobe Flash Player eklentisini kapatınca artık flash oynatma yeteneğine sahip olmayacağınızı ve pek çok web sitesinde sorunlar yaşayabileceğinizi unutmayın.Bunun gibi pek çok durumla karşılaşma ihtimaliniz var. Eğer devre dışı bıraktığınız bir özellik işinizi zorlaştırırsa yine bu ayar ekranından ihtiyaç duyduğunuz eklentiyietkinleştirebilirsiniz.
Gereksiz Uzantılardan Kurtulma

Google Chrome'a farkında olarak veya olmadan yüklediğiniz uzantılar da maalesef en büyük performans sıkıntısı kaynakları arasında yer alıyorlar. Zamanla giderek artan ve gereksiz yere hafıza tüketen bu uzantılardan kurtulmak için tek yapmanız gereken ilk olarak tarayıcınızın sağ üst kısmındaki çekmece ikonuna tıklamak ve burada yer alan "Diğer araçlar" menüsünden "Uzantılar" seçeneğine gelerek tıklamak.Burada tercih yine kullanıcı tercihlerine kalıyor ancak kullanmadığınız uzantıları farketmeniz çok uzun zaman almayacaktır. Ekran görüntüsünde ben "TweetDeck" eklentisini artık kullanmadığım için yanındaki kutucuğa tıklayarak Etkin durumunu kaldırdım.Eğer uzantıyı sadece devre dışı bırakmak değil, tamamen kaldırmak istiyorsanız direkt olarak yanındaki çöp kutusu butonuna basabilirsiniz. Bu butona bastığınızda karşınıza bir uyarı penceresi çıkacaktır. Uyarı penceresindeki "Kaldır" butonuna basarak devam edebilirsiniz.

Tüm Geçmişinizi Sıfırlayın

Google Chrome'un geçmiş özelliği zaman zaman işe yarayabiliyor ancak çok uzun bir geçmiş tutulduğunda bunun yavaşlıklara sebep olduğu da ortada. Dolayısıyla geçmiş bilgilerini temizlemek için yine sağ üstteki çekmece ikonuna tıklıyoruz ve menüden "Geçmiş" seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

Eğer geçmiş sekmesinde tüm verileri hemen temizlemek isterseniz direkt olarak "Tarama verilerini temizle..." butonuna basabilirsiniz.

Butona bastığınızda karşınıza çıkacak olan seçim penceresi hangi geçmiş öğelerinin temizlenmesi gerektiğini sizlere soracaktır. Burada yer alan şeylerden ne kadar çoğunu temizlerseniz performansınız o kadar artacaktır ancak yine de kendi kullanım alışkanlıklarınıza uygun bir şekilde temizlik işlemini gerçekleştirmeyi unutmamalısınız. Tüm seçimleri gerçekleştirdikten sonra "Tarama verilerini temizle" butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Tüm geçmiş verilerini temizlemek istemezseniz sayfada karşınıza çıkan liste içerisinde yer alan geçmiş bilgilerini yanlarındaki kutucuklara tıklayarak tek tek seçebilirsiniz. Seçimleri gerçekleştirdikten sonra sayfanın en üstünde yer alan "Seçilen öğeleri kaldır" butonuna basmanız yeterli olacaktır.


Dikkatli Olun, Bu Deneyler Canınızı Yakabilir

Chrome'un bazı deneysel özellikleri tam da bu şekilde program tarafından bizlere aktarılıyor ancak korkacak çok fazla bir şey yok. Verdiğimiz adımları takip ederek Chrome ve internet deneyiminize herhangi bir zarar gelmeden gereken deneysel özellikleri kullanmaya başlayabilir ve Chrome performansınızı arttırabilirsiniz.Bu menüye girebilmek için tarayıcınızın adres çubuğuna "chrome://flags" yazmanız gerekiyor. Tabii ki yazdıktan sonra hemen enter butonuna basarak sayfanın açılmasını sağlıyoruz.Burada yer alan tüm deneysel özellikleri kesinlikle açmaya kalkışmayın ve ne işe yaradığından emin olmadığınız özellikleri aktifleştirmeyin. Zararsız olan ve tarayıcı performansını arttıran deneysel özellikleri ise aşağıdaki şekilde uygulayabilirsiniz.Eğer ekran görüntülerindeki değerleri bulmakta sorun yaşıyorsanız deneysel özellikler sayfasındayken klavyenizden CTRL+F kombinasyonuna basabilir, sayfa içerisinde arama da yapabilirsiniz. Dilerseniz hemen maddelerimize başlayalım.Kafes iş parçacığı sayısıBu özellik sayesinde Chrome'daki resimlerin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Seçeneklerden4'ü seçmeyi unutmayın.

İlgilenilen alanı için maksimum karo sayısıBurada yer alan değer web tarayıcınızın kullanabileceği maksimum bellek miktarı. Eğer 6 GB ve üzeri bir RAM'iniz yoksa 512 kullanmanızı önermiyorum ancak daha yüksek belleğe sahip olanlar 512'yi seçerek devam edebilirler.

Deneysel tuval özelliklerini etkinleştirmeDeneysel tuvaller sayesinde web sitelerinin daha hızlı bir şekilde yapılandırılarak sunulması mümkün hale geliyor. Bu özelliği altta yer alan "Etkinleştir" butonuyla etkinleştirebilirsiniz.Hızlı sekme/pencere kapatmayı etkinleştirBu özelliğin ne anlama geldiğini zaten başlığından anladığınızı düşünüyorum. Etkinleştirerek devam ediyoruz.SPDY/4'ü etkinleştirHTTP/2 standartları arasında yer alan SPDY/4 özelliğini aktifleştirerek daha hızlı web sayfası oluşturma özelliklerinden faydalanabilir ve böylece en kısa sürede girilen web sitelerinin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm deneysel özelliklere dair ayarları gerçekleştirdikten sonra sayfanın en altında yer alan "Şimdi yeniden başlat" butonuna basmamız gerekiyor. Bu butona basıldığında web tarayıcınız yeniden başlayacaktır ve tüm özellikler uygulanacaktır.

Google Chrome hızlandırma konusuna dair en güvenli seçenekleri sizlere aktardık. Ancak bahsettiğimiz menülerden çok daha karmaşık ayarlara ulaşmak ve kendi keyfinize göre detaylara girmek de mümkün. Fakat deneyimsiz kullanıcıların bu ayarlarla pek fazla oynamamalarını ve sadece önerdiğimiz bölümleri değiştirmelerini öneriyoruz.
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst