Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Giresun Üniversitesi

Hükümdar

Administrator
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.metin2tr.net
Giresun Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun 2006 yılı içerisinde aldığı bir kararla bağlı olduğu KTÜ'den ayrılarak Giresun ilinde açılan üniversite.

Geçmiş

Üniversitenin temeli 1962 yılında Kız Öğretmen Okuluyla atılmıştır. 1976 yılında Eğitim Enstitüsüne dönüştürülmüş, 1982 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokulu olarak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesine bağlanmıştır. 1992 yılında da Eğitim Fakültesi halini almıştır.

1976 yılında MEB'e bağlı olarak açılan Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında KTÜ Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Sağlık Yüksekokulu 1992 yılında ön lisans düzeyinde öğretime başlamış, 1996 ylılında lisans düzeyinde KTÜ'ye bağlı Sağlık Yüksek Okuluna dönüştürülmüştür.

Tirebolu Meslek Yüksekokulu, KTÜ rektörlüğüne bağlı olarak 1994-95 eğitim-öğretim yılında hizmete girmiştir.

Fen-Edebiyat Fakültesi 1998 yılında KTÜ rektörlüğü'ne bağlı olarak kurulmuştur.

Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu, 1998 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mart 2003'te kurulmuştur.

Alucra Meslek Yüksekokulu, 2005 yılında Cumhuriyet Üniversitesine bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

Tıp Fakültesi 27 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuştur. Yukarıda adı geçen birimler 5467 Sayılı Kanunla kurulan Giresun Üniversitesini oluşturmaktadır.
Giresun Üniversitesi Profili

Giresun Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş gözükmesine rağmen, 45 yıllık bir birikimin ürünü olan, potansiyel sahibi, önü açık ve hızla gelişen üniversitelerimizden biridir. Ülke gerçeklerinin ve zenginliğinin bilincinde ve farkında, Türk Ulusunun temel değerlerini dikkate alan, Atatürk’ün açtığı ve aydınlattığı yolda ilerleyen, bulunduğu kent ve bölge ile özdeşlemiş, öğrencilerini tercih ettikleri disiplinde en iyi şekilde hayata hazırlamayı ilke edinmiş, ideal sahibi, dinamik bir üniversitedir.

Doğa ile denizin kucaklaştığı şirin bir Anadolu şehri olan Giresun, Giresun Üniversitesi’nin güç kaynağıdır.

Giresun Üniversitesi, Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Tıp Fakülteleri (toplam dört fakülte); bir Sağlık Yüksek Okulu; Giresun, Şebinkarahisar, Alucra, Tirebolu, Eynesil, Bulancak ve Keşap’ta Meslek Yüksekokulları (toplam yedi adet); Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri (toplam üç adet) ve Rektörlüğe bağlı Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi birimlerine sahiptir.

Bu yıl kayıt yaptıracaklar ile birlikte yaklaşık11 bin civarında öğrenciye ev sahipliği yapacak olan Giresun Üniversitesi; 250 civarındaki öğretim elemanı, 150 civarındaki idari personeli ve bütün şehri bir kampüs/yerleşke olarak gören “kent üniversitesi” yaklaşımı ile, bilinçli bir şekilde özellikle sosyal bilimler alanında öne çıkmayı hedeflemiş bir üniversitedir. Genellikle orta gelir grubuna dâhil ailelerin çocuklarının tercih ettiği Giresun Üniversitesi, yurdun dört bir yanından gelen öğrencilerine, eğitimi doğa ile iç içe sunmaktadır. Büyük kentlerin stresli ortamı ve ağır hayat koşulları ile kıyaslandığında, Giresun Üniversitesi, hayata hazırlanmak için tercih edilebilecek, iyi ve güvenilir bir limandır.
Akademik Birimler
Fakülteler

Tıp Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Piraziz Sağlık Bilimleri Fakültesi
Görele Güzel Sanatlar Fakültesi
Tirebolu İletişim Fakültesi
Mühendislik Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksek Okullar

Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Bulancak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu

Devlet Konservatuvarı

Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Meslek Yüksek Okulları

Giresun Meslek Yüksekokulu
Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksek Okulu
Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu
Alucra Meslek Yüksek Okulu
Eynesil Meslek Yüksek Okulu
Keşap Meslek Yüksek Okulu
Espiye Meslek Yüksek Okulu
Dereli Meslek Yüksekokulu

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi
Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)