Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Hükümdar

Administrator
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.metin2tr.net
Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE), 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan, ülkemizdeki iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisidir. GYTE,bilinirliği az olmasına rağmen son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirmiş ve birçok değerlendirmede türkiyenin en kaliteli eğitim veren ilk üç üniversitesinden sayılmıştır. Bu konuda yapılan değerlendirmelerden biri de Sabancı Üniversitesi'nin 2011 yılında yapmış olduğu Üniversite Sıralama Çalışmasıdır [1]. Marmara Bölgesi'nde seçilmiş bir alanda konumlanmış, araştırma ve teknoloji üretimi öncelikli bir ihtisas üniversitesi olan GYTE,Çayırova ve Muallim Köy'de bulunan iki ayrı Kampüsten oluşmaktadır. Üniversite günümüzde 1.370.070 m2 toplam açık alanı ve 26.612 m2 toplam kapalı alanı bulunan Çayırova Kampüsü ve 3.898.835 m2 toplam açık alanı ve 21.750 m2 toplam kapalı alanı bulunan Muallimköy Kampüsü'nden oluşmaktadır.[1]

1994 yılından bu yana Gebze'de 2 Enstitü ve 4 fakültesinde çeşitli disiplinlerde yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim veren Enstitü; 2001 yılından itibaren Malzeme Bilimi, Elektronik ve Bilgisayar Mühendislikleri ile Matematik ve Fizik bölümlerinde lisans eğitimine başlamış olup 2005 yılında ise ilk lisans mezunlarını vermiştir. Enstitü 2008 yılı itibariyle Mimarlık Bölümü ve İşletme Bölümlerine de lisans öğrencisi almaya başlamıştır. Eğitim programları %30 İngilizce desteklidir.[1]

Halen 926 lisans ve 1275 lisansüstü öğrencisi bulunan GYTE'de toplam 388 öğretim elemanı görev yapmaktadır. 2008 yılı itibariyle 158 doktoralı öğretim elemanının çalıştığı enstitü; uluslararası yayınlarını her yıl artırmakta ve öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında, ilk beş üniversite arasında yer almaktadır. Son dört yıldır Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında bu alanda birinci sıradadır.
Sosyal faaliyetler

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü,öğrencilerinin derslerinden arta kalan boş zamanlarını en iyi biçimde değerlendirmelerine ve birbirleri ile kaynaşmalarına zemin hazırlamak amacıyla spor faaliyetleri ve sosyal,kültürel faaliyetler düzenlemektedir.GYTE'de her sene birçok ünlü isim konferans verir,bahar şenliği döneminde de ünlü isimlerin konserleri şenliklerine renk katar.Okulun öğrencilerine sunduğu bir diğer imkan ise öğrencilerin ücretsiz biçimde spor yapabilmeleridir.Öğrenciler okulun halı saha,pota ve kortlarını ücretsiz kullanabilirler.Okul spor alanında oldukça başarılıdır,özellikle GYTE Kürek Takımı 2004'de kurulmasına rağmen bayanlar tek çifte avrupa şampiyonluğu dahil birçok başarıya imza atmıştır. GYTE kürek takımı en son Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen 11.Kürek Yarışlarında 34 puanla birincilik kupasının sahibi olmuştur.

Akademik birimler

Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Fen Fakültesi
Matematik
Fizik
Moleküler Biyoloji ve Genetik
Mimarlık Fakültesi
Mimarlık
Şehir ve Bölge Planlama
İşletme Fakültesi
İşletme

Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
Bilgisayar Mühendisliği
Çevre Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği
Kimya Mühendisliği
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Biyoloji
Biyomühendislik
Fizik
Kimya
Matematik
Mimarlık
Şehir ve Bölge Planlama
Endüstri Ürünleri Tasarımı
Deprem ve Yapı Mühendisliği
Sosyal Bilimler Enstitüsü
İşletme
Strateji Bilimi
İktisat
Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi
Uluslararası Ticaret ve Finans

Rektölüğe Bağlı Birimler
Yabancı Diller Bölümü
Enformatik Bölümü
Türkçe Hazırlık Bölümü
Beden Eğitimi ve Spor Bölümü

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)