Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Gazi Üniversitesi

Hükümdar

Administrator
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.metin2tr.net
Gazi Üniversitesi, Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesi.

1926 yılında Ankara'da kurulan Gazi Üniversitesi, Türkiye'nin en nitelikli[kaynak belirtilmeli] yüksek öğretim kurumlarından biridir. Sanat eğitimi alanında Cumhuriyet tarihinin öncüsüdür. Büyük Türk ressam ve heykel sanatçılarının pekçoğu buradan mezundur. Türkiye'nin en büyük ve köklü Eğitim Fakültesi'ne sahiptir. Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk Fakülteleri Türkiye çapında öne çıkmıştır. Mevcut 5 kampüse sahiptir ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ve Ankara Akyurt ve Polatlı'da yeni kampüsler kurulması planlanmaktadır[6][7][8]. Bunlar:

Beşevler Kampüsü
Emek kampüsü,
Maltepe Kampüsü
Gölbaşı Kampüsü
Çubuk Kampüsü
Kuzey Kıbrıs Kampüsü

Bunların dışında Gazi Üniversitesinin Ankara Ostim, Çankaya, Kızılay bölgeleri ve Ankara Polatlı ve Beypazarı ilçelerinde de Meslek Yüksek Okulları ve Yüksekokulları bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi'nin rektörlüğüne; 6 Ağustos 2012 tarihinde göreve başlayan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Büyükberber atandı.

1926 - 1982: Enstitü Dönemi
Gazi Üniversitesinin kuruluşu Cumhuriyetin ilanından hemen sonra Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Ankara'da bir enstitü kurulması girişimiyle başlar. Kurulacak bu enstitünün temel amacı yeni Türkiye'nin öğretmen ihtiyacını karşılamaktır.[9] 1926 yılında Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü olarak Konya'da açılan okul, 1924 yılında Ankara'da açılan Musiki Muallim Mektebi ve Gazi Erkek İlk Muallim Mektebi birleştirilir ve günümüzde Gazi Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan bina Orta Muallim Mektebi ve Gazi Terbiye Enstitüsü adını alır, Musiki Muallim Mektebi de Enstitü’ye bir bölüm olarak eklenir. Daha sonraki yıllarda Okul, bünyesinde açılan pedagoji ve filoloji bölümleriyle kısa sürede öğretmen yetiştirmede ülkenin öncü ve önder bir eğitim kurumu olur. Adı 1929 yılında 'Gazi' adı başa getirilerek Gazi Orta Muallim Mektebi olarak değiştirilir ve 1976 yılına kadar bu adla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren okul, 1976 yılında ise Gazi Eğitim Enstitüsü adını alır.

Gazi Eğitim Enstitüsüne bağlı olarak Müzik Eğitimi Bölümü 1937 yılında, 1941 yılında Fransızca Eğitimi, 1944 yılında İngilizce Eğitimi bölümü açıldı.1979 yılında yapılan düzenlemeler sonucu eğitim süresi 4 yıla çıkarıldı ve Gazi Yüksek Öğretmen Okulu olarak değiştirildi.[9]

1968 yılında kurulan Ankara Dişhekimliği Yüksekokulu olarak kurulan Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 1978 Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlanmış ve adı Diş Hekimliği Fakültesi olarak değiştirilmiş ve Gazi Üniversitesine bağlanmıştır.

Gazi Üniversitesi Türkiye'nin öğretmen yetiştiren ilk eğitim kurumudur.[9][10]

1971 yılında Ankara Eczacılık Özel Yüksek Okulu Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne başlanmıştır. 1979 yılına kadar Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Eczacılık Yüksekokulu olarak eğitimini sürdüren okul, 1979 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Eczacılık Fakültesi adını almıştır. 1982 yılında ise Gazi Üniversitesi bünyesine Eczacılık Fakültesi olarak alınmıştır.

1976 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak Ankara'da kurulan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr.Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'nde eğitim öğretime başlar. 1984 yılında yapımı başlanan bügünkü Gazi Üniversitesi Hastane binası 30 haziran 1986'da bitirilir ve Tıp Fakültesi Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesinden ayrılarak yeni hizmet binasına taşınır.
1982 - 2006

1926 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü olarak kurulan Gazi Eğitim Enstitüsü 1982 yılında 2809 sayılı kanunla,[11] Gazi Üniversitesine dönüştürülür. Gazi Üniversitesinin çatısı altında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi, Ankara Yüksek Teknik Öğretmen ve Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulları yer alır.

1966 yılında Ankara'da öğretime başlayan “Zafer Mühendislik ve Mimarlık Özel Yüksek Okulu” ve 1967 yılında öğretime başlayan “Yükseliş Mühendislik ve Mimarlık Özel Yüksek Okulu” ardından, 1968 yılında “Anadolu Kimya Mühendisliği Özel Yüksek Okulu” açılır. Bu üç yüksek okul, 1971 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin bünyesine katılıp, “Ankara Mühendislik ve Mimarlık Yüksek okulu” olarak birleştirilmiş ve aynı yıl kurulan “Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisine” bağlanmıştır. Akademi, daha sonra 1982 yılında kurulan Gazi Üniversitesi bünyesine alınmış ve Mühendislik Mimarlık Fakültesi çatısı altında eğitim ve öğretime devam etmiştir

Ankara'da 1955 yılında eğitime başlayan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, 1971 yılında yürürlüğe giren 1472 sayılı yasa gereği, kendisine muadil özel yüksekokulların bağlanması ile eğitim-öğretim kapasitesini genişletmiştir. Akademiyi oluşturan Ekonomi, İşletme, Maliye ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri, Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, 1982 yılında Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı kanunla, Gazi Üniversitesi bünyesine alınarak bugünkü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni oluşturmuştur.

1968 yılında Anadolu Eczacılık Özel Yüksekokulu olarak faaliyete başlayan okul 1982 Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi adıyla üniversiteye bağlanmıştır.

1926 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Gazi Üniversitesi, Ankara ili dışında da eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmiş, bu bölgelere fakülteler, yüksek okullar ve meslek yüksek okulları kurmuştur. Bu okulların büyük bölümü 2006 yılında kurulan yeni üniversitelerin temellerini oluşturmuştur. Kuruluş yıllarında 9 fakülte, 12 yüksek okul ve 4 enstitüyü bünyesinde barındıran Gazi Üniversitesi 2006 yılına gelindiğinde Türkiye'nin çeşitli illerine yayılmış 25'den fazla fakülte[12] ve 20 den fazla yüksek okul ve meslek yüksekokulu ile eğitim faaliyetlerine devam etmekteydi. Bu okular 2006 yılında kurulan Ahi Evran Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitelerinin temellerini oluşturmuştur.

Ana madde: Gazi Üniversitesi Ankara Dışı Eski Kampüsleri

Sanat eğitimi alanında öncü olan Gazi Üniversitesi 2005 yılında kurulan Güzel Sanatlar Fakültesi ile sanat alanında öncü üniversiteler arasında yer almaya devam etmiştir.[13]

Beşevler’de yer alan fakülteleri ve merkez kampüsü yaklaşık olarak 450 bin m2 bir alan üzerine kurulmuştur. Ayrıca Emek’de 11,624 m2; Maltepe’de 21,184 m2, Çubuk’da 689,638 m2 ve Gölbaşı’nda 318 bin m2 olmak üzere dört ayrı yerleşkesi daha bulunmaktadır. Gazi Üniversitesi ayrıca 2010 yılında Ankara Polatlı'ya yeni bir kampüs kurmuş ve Fen Edebiyat Fakültesi açmıştır.[14] Öğrenci alımına 2010-2011 eğitim öğretim yılında başlanmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne de sağlık alanında kampüs kurulması hazırlıkları devam etmektedir.[15] Gazi Üniversitesi Türkiyenin en köklü Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültelerine sahiptir.[14][16]

Gazi Üniversitesi şu an 21 fakülte, 7 enstitü, 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 48 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.[17]

Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan Gazi Üniversitesi Ankara'nın merkezinde yer alan bir şehir üniversitesidir.

Ayrıca bakınız: Avrupa Üniversiteler Birliği
Ayrıca Bakınız:Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Üniversiteler

2006 - günümüz

2006 yılında Ankara dışı okulların Gazi Üniversitesi'nden ayrılması ve yeni açılan üniversitelere bağlanması sonucu fakülte sayısı 16'ya yüksek okul sayısı 4'e meslek yüksek okulu sayısı ise 8'e düşmüştür.

2008 yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmuştur.

2009 yılında Eğitim Fakültelerinde yapılan düzenlemeler sonucu Teknik Eğitim Fakültesi Teknoloji Fakültesi'ne, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Turizm Fakültesi'ne, Mesleki Eğitim Fakültesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi'ne dönüştürülmüştür.Yine aynı yıl 3 Ekim 2009 tarihinde Gazi Üniversitesi Senatosu tarafından alınan kararla [18] Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi eski adıyla Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi iki ayrı fakülte haline getirilmiştir. 2009 yılında Ostim Meslek Yüksek Okulu'nun açılmasıyla meslek yüksek okulu sayısı 9' a yükselmiştir.

Gazi Üniversitesi 2013 yılı itibarı ile 21 fakülte, 7 enstitü, 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 48 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.

Rektörlük Binası Tarihçesi

Gazi Üniversitesinin merkez yerleşkesinde bulunan Gazi Üniversitesi Rektörlük binasının temeli 8 Ağustos 1927 yılında atılmış ve 1930 yıllarda da bitirilmiştir. Gazi Eğitim Fakültesi birçok eseri bulunan Mimar Kemalettin'in son eseridir. Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu'nun 1984 yılında aldığı kararla Gazi Üniversitesi'ne devredilen bu bina, bugün üniversitenin Rektörlüğü, Gazi Eğitim Fakültesi Dekanlığı, laboratuvarlar, Resim Heykel Müzesi ve Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır, ayrıca binanın üstünde bir gözlemevi bulunmaktadır; ancak şu an faaliyette değildir. Ankara'nın mimarisi ve tarihini yansıtan bina ve mimarı Mimar Kemalettin'in portresi 1 Ocak 2009 tarihinde tedavüle giren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dokuzuncu emisyon banknotlarından olan 20 Türk Lirası banknotunun arka yüzünde kullanılmıştır.
Üniversitesi Yapısı
Akademik profil

Üniversitede 901 profesör, 451 doçent, 678 yardımcı doçent, 410 öğretim görevlisi, 1180 araştırma görevlisi, 242 okutman ve 172 uzman olmak üzere toplam 4034 öğretim elemanı görev yapmaktadır.[19][20] Ayrıca 3468 idari personeli bulunmaktadır. Üniversite ön lisansta 5 bin 642 ve lisans eğitiminde 46 bin 387 olmak üzere yüksek lisans ve doktora programlarında ise 16 bin 422 öğrencisi ile Gazi Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birisidir.

Gazi Üniversitesinde farklı ülkelerden yabancı öğrenciler de eğitim görmektedir. Türk Cumhuriyetleri, akraba ve topluluklardan gelen 1500'den fazla öğrencisi ile Gazi Üniversitesi yurt dışından en çok öğrenci kabul eden üniversitelerden biridir.[1]

Gazi Üniversitesi Türkiye'deki üniversiteler arasında, uluslararası yayın sayısı sıralamasında Web of Science, SCI, SSCI, A&HCI'’ye ön sıralarda yer almaktadır.[4][5][20][21][22][23][24]

2010 Webometrics verilerine göre Gazi Üniversitesi Türkiye üniversiteleri arasında 5. (1.ODTÜ,2.Boğaziçi, 3.Bilkent, 4.İTÜ); dünya üniversiteleri arasında ise 857. olmuştur.[25]

2009 ÖSS'de ilk 500'den 132 kişi Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[26] 2008 yılında tüm üniversitelerde SCI+SSCI+AHCI'te yayınlanan makalelerin sayısına göre Gazi Üniversitesi 4. sırada yer almıştır.[21] 2008 ÖSS'de ilk 500'den 173 kişi Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[27] 2007 ÖSS verilerine göre ilk 500'den 191 kişi Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[28] 2006 ÖSS verilerine göre ilk 500'den 81 kişi Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[29]

2004 yılı içerisinde Citation Index'te taranan dergilerde çıkan 496 makale ile Gazi Üniversitesi Türkiye sıralamasında 6., 2005 yılında 742 makale ile 4., 2006 yılında 694 makale ile 5. sırada, 2007 yılında ise 865 makale ile 4. sırada yer almıştır.[4]

2007 yılında Web of Science’de yer alan yayın sayısına göre Türkiye'deki üniversiteler arasında, uluslararası yayın sayısı sıralamasında ilk 4’ de, 2008 yılı Web of Science’de yer alan yayın sayısı verilerine göre ise 3. sırada yer almıştır.[4]

Gazi Üniversitesi Farabi Öğrenci Değişimi programında en çok tercih edilen ve en çok öğrenci kabul eden üniversitedir. 2009–2010 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi için 430 öğrenci Farabi öğrencisi olmak için başvurmuş, bu öğrencilerin 254’ü Gazi Üniversitesi’ni tercih etmiştir. 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı Bahar Dönemi için 388 öğrenci Farabi öğrencisi olmak için başvurmuş, bu öğrencilerin 162’si Gazi Üniversitesini tercih etmiştir.[30]

URAP Araştırma Laboratuvarının 9 farklı kritere göre Temmuz 2011 yaptığı araştırma istatistiklerine göre Gazi Üniversitesi Türkiye'deki üniversiteler arasında Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ardından 5. sırada yer almıştır.[31][32] Aynı araştırmaya göre Gazi Üniversitesi mühendislik alanında 3., sosyal bilimler alanında 4.,temel bilimler alanında 4., tıp alanında 5. ve yaşam bilimleri alanında 4. sırada yer almıştır.[32]
Üniversite Yönetimi

Rektör: Süleyman Büyükberber
Rektör Yardımcıları:
Metin AKTAŞ
Cumhur ŞAHİN
Duran ALTIPARMAK

Akademik Birimler

Fakülteler:

Teknik Eğitim Fakültesi
Dekan: Cemil ÇETİNKAYA
Tıp Fakültesi
Dekan: Sacit TURANLI
Gazi Eğitim Fakültesi
Dekan: Hayati AKYOL
Fen-Edebiyat Fakültesi
Dekan: Hayri DUMAN
Hukuk Fakültesi
Dekan: İhsan ERDOĞAN
Mühendislik Fakültesi
Dekan: Nail ÜNSAL
Mimarlık Fakültesi
Dekan: Hüsnü CAN
Eczacılık Fakültesi
Dekan: Turhan BAYKAL
Diş Hekimliği Fakültesi
Derviş YILMAZ
Güzel Sanatlar Fakültesi
Alev Çakmakoğlu Kuru
Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi
İrfan SÜER
İletişim Fakültesi
Rıza Ayhan (Vekâleten)
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Dekan: Nevin ŞANLIER
Sanat ve Tasarım Fakültesi
Fatma ALİSİNANOĞLU
Teknoloji Fakültesi
Mustafa İLBAŞ
Turizm Fakültesi
Nevzat AYPEK

Enstitüler:

Fen Bilimleri Enstitüsü
Enstitü Müdürü: Bilal TOKLU
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Enstitü Müdürü: Fevzi Rifat ORTAÇ
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Nezahat GÜÇLÜ
Bilişim Enstitüsü
Enstitü Müdürü: Halim SONCUL
Kazaları Araştırma ve Önleme Enstitüsü
Enstitü Müdürü: Semra ORAL ERBAŞ
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Enstitü Müdürü: Derviş YILMAZ

Devlet Konservatuarı:

Türk Müziği Devlet Konservatuarı
-

Yüksek Okullar:

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Müdür: Özbay Güven
Ankara Dr. Refik Saydam S.Y.O
-
Yabancı Diller Yüksekokulu
Müdür: Yrd. Doç. Abdullah ERTAŞ
Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu
Müdür: Aydın KARAPINAR

Meslek Yüksek Okulları:

Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Müdür: Can ŞAHİN
Polatlı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
-
Maliye Meslek Yüksekokulu
-
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Müdür: Yusuf KALENDE
Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu
Müdür : Doç.Dr.Rıdvan BAYIRLI
Atatürk Meslek Yüksekokulu
Müdür: Doç.Dr. Veysel ÖZDEMİR
Ankara Meslek Yüksekokulu
Müdür: Ayşe Yücel ÇETİN
Gazi Meslek Yüksekokulu
-
Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu
Müdür: Ergün KASAP
Ostim Meslek Yüksekokulu
Müdür: Behçet GÜLENÇ

Rektörlüğe Bağlı Bölümler
Enformatik Bölümü
Yabancı Diller Bölümü
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
Türk Dili Bölümü
Güzel Sanatlar Bölümü

Araştırma ve Uygulama Merkezleri
Arkeolojik Çevre Değerleri Araştırma Merkezi (ARÇED)
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM)
Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (ABAUM)
Bilim ve Teknoloji Stratejileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi (GAZİBİTEM)
Biyomedikal Kalibrasyon ve Araştırma Merkezi (BİOKAM)
Çocuk Gelişimi Araştırma ve Uygulama Merkezi
Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi
Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEPAR)
Enerji-Çevre Sistemleri ve Endüstriyel Rehabilitasyon Araştırma Merkezi (GEÇER)
Farmakovijilans ve Klinik Araştırma ve Uygulama Merkezi
Gazi Stratejik Araştırma Merkezi (GASAM)
Geri Kalmış Bölgelerde Yatırım ve İstihdamı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (YİGEM)
Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÖÇAR)
Görme ve Öğrenme Yetersizliği Olan Çocukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÖYÇEM)
Hasan Ali Yücel Uygulama ve Araştırma Merkezi
İmmünoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi
Kooperatifçilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOOP-MER)
Karadeniz Ulkeleri, Türk Cumhuriyetleri Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi
Laboratuvar Hayvanları Yetiştirme ve Deneysel Araştırmalar Merkezi
Maliye-Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi
Moleküler Biyoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi
Muhasebe Uygulama ve Araştırma Merkezi
Non-İyonizan Radyasyondan Korunma, Araştırma ve Uygulama Merkezi (GNRK)
Nöropsikiyatri Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi
Sanat ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (SANTUM)
Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane)
Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAZİSEM)
Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)
Transplantasyon Merkezi
Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü
Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (THBMER)
Türk Kültürü Açısından Hacı Bektaşi Veli Araştırma Merkezi
Türk Müzik Eğitimi Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi
Temiz Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEMENAR)
Türkçe Öğrenim Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER)
Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi
Yabancı Diller Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Yerleşkeler

Beşevler/Rektörlük Kampüsü

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü
Tıp Fakültesi
Gazi Üniversitesi Hastanesi
Gazi Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Teknoloji Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mesleki Eğitim Fakültesi
Sanat ve Tasarım Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Enstitüler
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu
Ankara Meslek Yüksekokulu,
Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphane ve bazı birim kütüphaneleri
Gazi Spor Merkezi
Gazi Konser Salonu
Gazi Kültür Merkezi
100.yıl Kültür Merkezi
Gazi Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi
Prof. Ülker Muncuk Müzesi
Mimar Kemalettin Salonu
Muzaffer Turla Konferans Salonu
Merkez Kütüphane konferans salonu
75.yıl Konferans Salonu
Bazı Araştırma Merkezleri
Gazi Vakfı Kız Öğrenci Yurdu
Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı

Emek Kampüsü

Hukuk Fakültesi
İletişim Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi

Maltepe Kampüsü

Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
TÖMER
Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları

Gölbaşı Kampüsü

Endüstriyel Sanatlar Eğitimi Fakültesi
Turizm Fakültesi
Ticaret ve Turizm Eğitimi Fakültesi
Teknopark
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,
Bazı Araştırma Birim ve Laboratuarları
YADEM

Çubuk Kampüsü

Atatürk Meslek Yüksek Okulu
Gazi Meslek Yüksek Okulu
Veterinerlik Fakültesi Kurulması planlanmaktadır.2

Diğer

Kızılay/Tunus Caddesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Çankaya Bölgesi
Tapu ve Kadastro Meslek Yüksekokulu
Ostim
Ostim Meslek Yüksek Okulu
Beypazarı
Beypazarı Teknik Bilimler MYO
Polatlı
Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi[8]
Kuzey Kıbrıs

Bilim, Kültür, Sanat ve Yaşam
Gazi Üniversitesi Kütüphaneleri

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Üniversitenin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla 1982 yılında kurulmuştur. 1982 yılından 2004 yılına kadar İ.İ.B.F. bahçesinde bulunan 2000 m²'lik binasında hizmetlerini sürdürmüştür. 27 Mayıs 2004 tarihinden itibaren Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampüsü içinde bulunan 11.000 m²'lik yeni binasında hizmet verilmeye başlamıştır.

Kütüphane hizmetleri Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından merkezi olarak yürütülmektedir.

Merkez Kütüphane Üniversitenin öğrencileri ile akademik ve idari personele üye olmak koşuluyla kütüphane hizmetlerinden yararlanma olanağı sunmaktadır. Ayrıca, dışarıdan gelen araştırmacılar da kütüphane koleksiyonunda bulunan her türlü bilgi kaynağından kütüphane içinde yararlanabilmektedirler.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda 172.678 adet kitap, 66.523 adet ciltli dergi, 12.342 adet yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 251.543 cilt yayın bulunmaktadır. Abone olunan süreli yayın sayısı 685'i yabancı, 629'u Türkçe olmak üzere toplam 1.314 adettir. 2006-2007 eğitim yılı itibarı ile yaklaşık 30.000 adet elektronik dergi, 30.000 adet elektronik kitap ve 41 adet veri tabanına erişim sağlanmaktadır. Her yıl koleksiyona 10.000-15.000 cilt yeni yayın eklenmektedir.
Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunan Tıp ve Sağlık Bilimleri ile ilgili kitaplar NLM (National Library of Medicine), diğer konulardaki kitaplar LC (Library of Congress) sınıflama sistemine göre açık raflarda kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Merkez Kütüphanede okuyucuların, yaklaşık 200 bilgisayar ile online veri tabanlarından yararlanmaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları, bilimsel amaçlı internet kullanmaları ve OPAC terminaller üzerinden kütüphane kataloğunu taramaları mümkün olabildiği gibi, Merkez Kütüphane web sayfası ile de kütüphaneye gelmeden bulundukları fakültelerden Merkez Kütüphane kataloğunu taramaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları ve online veri tabanlarından yararlanmaları mümkündür.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan yayınlar için "Kütüphanelerarası İşbirliği" yoluyla yurtiçi ve yurtdışındaki kütüphanelerden ödünç kitap ve makale fotokopileri getirtilerek öğretim üyelerinin ihtiyaç duydukları yayınlara ulaşmaları sağlanmaktadır.

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere kütüphane hizmetlerini ve bilgi kaynaklarını tanıtmak amacıyla her eğitim yılı başında oryantasyon programları düzenlenmektedir.

Uzmanlık Kütüphaneleri

Uzmanlık Kütüphaneleri Merkez Kütüphane dışında koleksiyonunda ilgili branşlar ile ilgili spesifik kitaplara sahip olan kütüphanelerdir. Bu kütüphanelerde yaklaşık 80 bine yakın kitap bulunmaktadır. Bu kütüphaneler;

Eğitim Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

Yaklaşık 25.000 bin kitap koleksiyonu ile Gazi Üniversitesinin en büyük uzmanlık kütüphanesidir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.

Fen-Edebiyat Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampüsü Fen- Edebiyat Fakültesi bünyesinde hizmet vermektedir. İlgili branşlarda uzmanlık kitaplarına sahiptir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.

Hukuk Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

Gazi Üniversitesi Emek Kampüsünde hizmet vermektedir. İletişim, Hukuk ve Diş hekimliği Fakültesi öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. İlgili branşlarda uzamnlık kitaplarına sahiptir. Emek kampüsünde hizmet vermektedir.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

1400 m2 bir alanda Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ile işbirliği içerisinde hizmetini sürdürmektedir. Kütüphanede 20.000 kitap, 44'ü yabancı olmak üzere 145 süreli yayın ve 1300 yüksek lisans ve doktora tezi bulunmaktadır. Kütüphane Gazi Üniversitesi Maltepe Kampüsünde bulunmaktadır. Kütüphane eğitim dönemi boyunca 8.30-19.00 ve yaz tatili döneminde de 8.30-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Teknoloji Fakültesi Uzmanlık Kütüphanesi

Yaklaşık 20 bine yakın kitap koleksiyonuna sahiptir. Merkez kampüste hizmet vermektedir.

Birim Kütüphaneleri: Uzmanlık Kütüphanelerine göre daha sınırlı sayıda kitap koleksiyonuna sahip kütüphanelerdir.
Turizm Fakültesi Kütüphanesi: Yaklaşık 4 bin kitaplık koleksiyona sahiptir. Gölbaşı kampüsünde hizmet vermektedir.
Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulunda hizmet vermektedir.
Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda hizmet vermektedir.
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi: Gölbaşı kampüsünde hizmet vermektedir.

Gazi Üniversitesi Yayınları

Bilişim Teknolojileri Dergisi
Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi
Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi
Fen Bilimleri Dergisi
Gazi Akademik Bakış Dergisi
Gazi Eğitim Dergisi
GSF Sanat ve Tasarım Dergisi
Gazi Medical Journal
Gazi Türkiyat Dergisi
Hukuk Fakültesi Dergisi
İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi
İİBF Ekonomik Yaklaşım Dergisi
İletişim Fakültesi Dergisi
Koop-Mer Dergisi
Mesleki Eğitim Fakültesi Dergisi
Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisi
Politeknik Dergisi
Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Dergisi
Türk Eğitim Bilimleri Dergisi
Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Velî Araştırma Dergisi

E-Dergiler

Ekonomik Yaklaşım
Gazi Haber
GaziMedical Journal
Gazi Yorum
Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Bilişim Teknolojileri Dergisi
Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi
Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dergisi
Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi
Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi
Gazi Üniversitesi İİBF Dergisi
Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Dergisi
Gazi Üniversitesi Kooperatifçilik Araştırma Dergisi(Koop-Mer Dergisi)
Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi
Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Dergisi
İletişim
PoliteknikDergisi

Kulüpler

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Akademi Borsa Merkezi (ABM)
Akademi Dış Ticaret Topluluğu
Akademi Doğa Sporları Kulübü
Akademi Eşli Danslar Topluluğu
Akademi Rock'n Coke Topluluğu,
Akademi Fotoğraf Kulübü
Akademi Kültür ve Şiir Kulübü
Akademi Türk Kültür Topluluğu (TKT)
Çalışma Ekon. Ve End. İliş. Araştırma Topluluğu (ÇEKAT)
Ekonometri Araştırma Topluluğu (EKAT)
Halk Müziği Topluluğu
İktisat Araştırma Topluluğu (EBAT)
İşletme Araştırma Topluluğu (İAT)
Kamu Yönetimi Araştırma Topluluğu (KAYAT)
Kariyer Yönlendirme Grubu (KAR-YÖN)
Maliye Araştırma Topluluğu(MAT)
Model Birleşmiş Milletler Topluluğu - Model United Nations Club (GUMUN)
Modern Dans Topluluğu
Satranç Topluluğu
Tiyatro Akademi
Uluslararası İlişkiler Araştırma Topluluğu (UAT)

ECZACILIK FAKÜLTESİ
Tiyatro Topluluğu,
Müzik Kulübü,
Fotoğraf Sanatı Kulübü,
Resim Kulübü,
AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım Topluluğu,
Spor Kulübü
GUPSG(gazi university pharmacy student group)

ENDÜSTRİYEL SANATLAR EĞİTİM FAKÜLTESİ
Endüstriyel Teknoloji Araştırma Topluluğu,
İşletme Araştırma Topluluğu,
Bilgisayar Eğitim Araştırma Topluluğu,
Aile Bilimleri Araştırma Topluluğu,
Havacılık Kulübü,
Eşli Danslar Kulübü

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Satranç Topluluğu,
Doğal Hayatı Koruma Topluluğu,
İstatistikçiler Topluluğu,
Halk Oyunları Topluluğu,
Gazi Türk Halk Bilimi Topluluğu,
Bilim Kültür Merkezi (BİLİMER),
Tarih Araştırmaları Topluluğu,
Edebiyat Araştırmaları Topluluğu,
Tiyatro Topluluğu,
Spor Faaliyetleri Topluluğu,
Matematikçiler Topluluğu
GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ

Gazi Üniversitesi Müzik Topluluğu (GÜMÜT),
Gazi Ortadoğu Araştırmaları Topluluğu (GODAT),
Halk Oyunları Topluluğu,
Bilimsel Düşünce ve Araştırma Topluluğu,
Edebiyat ve Kültür Topluluğu,
Halk Dansları Topluluğu,
Tiyatro Kulübü Topluluğu,
Felsefe Grubu Topluluğu,
Fotoğraf Sanatlary Topluluğu,
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Topluluğu,
Sportif Faaliyetler Topluluğu,
Dil ve İletişim Topluluğu
Gazi Üniversitesi Edebiyat Topluluğu(

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

),
İLETİŞİM FAKÜLTESİ
Basın Dili Topluluğu
Gurp Mimus Tiyatro Topluluğu
İletişim Topluluğu
İletişim Kampanya ve Tasarım Topluluğu
Reklam Atolyesi Uygulama Topluluğu

MESLEKİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
Halk Oyunları Kulübü,
Öğrenci Tiyatro Kulübü

MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ
Atatürkçü Düşünce Topluluğu
Felsefe Topluluğu,
GÜMMDAT Doğa Sporları Topluluğu,
Edebiyat Günleri Topluluğu,
Fotoğraf Topluluğu,
Havacılık Kolu,
Endüstri Topluluğu,
Resim Topluluğu,
Halk Dansları Topluluğu,
Klasik Gitar Topluluğu,
ESKİZ Şehir Planlama Öğrencileri Topluluğu,
TİYAGAMM Tiyatro Topluluğu,
Sanat Topluluğu,
Şiir Topluluğu,
Mimarlık Topluluğu,
Türk Sanat Musikisi Cemiyeti,
Biriç Kulübü Topluluğu,
Çevre Topluluğu,
Araştırma Teknolojisi Ve İletişim Topluluğu,
Yapı Topluluğu,
Makina Topluluğu,
KHEMAGAMM Topluluğu,
Bilim Ve Teknoloji Topluluğu,
Elektronik Topluluğu,
Modern Rock Topluluğu,
İletişim Topluluğu,
Bilimsel Düşünce Topluluğu,
Tarih Topluluğu,
Genç Mühendisler Birliği,
İnşaat Topluluğu,
Radyo Topluluğu,
Fun Club,
Klasik Dans Topluluğu,
İnternet Topluluğu,
Bilgisayar Topluluğu,
Satranç Topluluğu,
GAMA Öğrenci Topluluğu,
Edebiyat-Felsefe Topluluğu,
Bilim Kurgu Ve Fantazi Topluluğu,
Tenis Topluluğu,
Uzak Doğu Savunma Sporları Topluluğu,
Üniversite Lisan-Kültür Topluluğu,
Kültürel Dayanışma Topluluğu

TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ
Otomotiv Bilim ve Teknoloji Topluluğu(OBİTET) ,
Havacılık Kolu,
GÜTEF Gençlik Topluluğu,
Manyetik Kulübü,
Makina Tasarım Topluluğu,
Teknoloji Topluluğu,
Makine Teknoloji Topluluğu,
Gazi Robot Topluluğu ,
Turkuaz Bilim Kulübü,
Gazi Üniversitesi Matbaa Araştırma Topluluğu(GAMAT)

TIP FAKÜLTESİ
Adli Tıp Kulübü,
Bilim ve Sanat Kulübü,
Bilimsel Araştırmalar Kulübü,
Genç Girişim Kulübü,
Halk Bilim Kulübü,
Havacılık Kulübü,
Klasik Danslar Kulübü,
Müzik Kulübü,
Objektif Fotoğraf ve Video Kulübü,
Psikiyatri Kulübü,
Sanat ve Kültür Ortamı,
Sinema ve Edebiyat Kulübü,
Spor Kulübü,
Tiyatro Kulübü
Müzeler

Mimar Kemaleddin Müzesi
Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi

1979 yılında kurulmuştur. Resim Heykel Müzesi resim, baskı resim, heykel-seramik eserler sergilenen bir sanat müzesidir. Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasına bulunmaktadır.

Prof. Ülker Muncuk Müzesi

1974 yılında açılmıştır. Bünyesinde 1000'e yakın sanat eseri barındırmaktadır. Yöresel giysiler, işlemeler, takılar, çoraplar, dokumalar, oyalar sergilenmektedir.

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

23 Eylül 2005 tarihinde açılmıştır. Objelerin sözlü kültürde yer almış oldukları bağlam ve sözel doku ile sergilendikleri iki salondan oluşmaktadır. Müzede yaklaşık olarak 2000 nesne sergilenmektedir.

Gazi Üniversitesi Zooloji Müzesi

1982 yılında kurulmuştur. Müzenin çalışmaları özellikle Türkiye böcek faunası üzerine yoğunlaşmıştır. Müzenin böcek ve diğer karasal eklem bacaklıları içine alan koleksiyonunda yaklaşık 300.000 civarında örnek bulunmaktadır
Sosyal Tesisler

Gazi Üniversitesini Ankara İli sınırları dahilinde

Karagöl'de Karagöl Dinlenme Tesisi,
Elmadağ'da ve Elmadağ Dinlenme Tesisi
Gölbaşı'nda Gölbaşı Dinlenme Tesisi

olmak üzere üç ayrı dinlenme tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler üniversite personeli ve öğrencilerine dinlenme imkânı sağlamaktadır.
Yurtdışı Eğitim Programları

Hayat Boyu Öğrenme Programı
Erasmus Programı
Comenius Programı
Gençlik Programı
Leonardo Da Vinci Programı
7. Çerçeve Programı (Seventh Framework Programme)
Campus Europae

Önemli Mezunlar

84 yılı aşkın süredir eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden Gazi Üniversitesi'nden Türk siyasi, sosyal vb. birçok alana yöne veren isimler mezun olmuştur.Mezunlar arasında yazarlar, siyasetçiler, düşünürler ve daha birçok meslek dalından kişiler bulunur.

Abbas Güçlü Gazeteci, Yazar, Eğitimci, TV Programcısı
Abdüllatif Şener Politikacı
Acun Ilıcalı
Adnan Binyazar Yazar
Adnan Cenk Tatar Bilgisayar Mühendisi
Ahmet Telli Şair
Aziz Yıldırım İşadamı
Bekir Coşkun Gazeteci, Hürriyet Gazetesi yazarı
Beşir Göğüş Eğitimci-Yazar
Biket İlhan Film Yapımcısı, Rejisör, Yönetmen(Ayın Karanlık Yüzü, Mavi Gözlü Dev vs.)
Bülent Bezdüz Tenor, Müzisyen, (44. ve 48. Grammy Ödüllerine Sahip)
Çoşkun Ertepınar Şair
Devlet Bahçeli Politikacı
Emin Özdemir Dilbilimci, Yazar
Fakir Baykurt Yazar
Ferman Akgül MANGA Grubunun Solisti, Müzisyen
Fikret Bila Gazeteci
Hasan Hüseyin Korkmazgil Şair
İlhan Berk Şair
İnci Aral Yazar
İsmail Altınok Ressam, Yazar
Necmettin Erbakan
Kemal Kılıçdaroğlu Politikacı, CHP Genel Başkanı
Kemal Unakıtan
Kenan Işık Oyuncu
Melih Gökçek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
Mehmet Yaşar Öztürk
Mesut Dedeoğlu Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı
Muharrem Sarıkaya Habertürk gazetesi Ankara temsilcisi
Mustafa Balel Yazar
Mustafa Erdoğan Anadolu Ateşi Dans Grubu-Genel Sanat Yönetmeni
Naim Süleymanoğlu Milli Sporcu
Nihat Özdemir İşadamı
Nurcan Taylan Milli Sporcu
Osman Yağmurdereli Yapımcı
Özdemir İnce Şair, Avrupa Şiir Akademisi Daimi Üyesi, Hürriyet Gazetesi Yazarı
Rıfat Hisarcıklıoğlu TOBB Başkanı
Sina Koloğlu Bulutsuzluk Özlemi Grubunda Müzisyen
Sinan Aygün Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı
Sinan Şamil Sam Milli Sporcu
Süleyman Saim Tekcan Ressam, Işık Üniversitesi G.S.F.Dekanı
Şeref Eroğlu Dünya Şampiyonu Güreşçi
Rıfat Ilgaz Yazar
Tahsin Saraç Şair, çevirmen
Tuncay Özkan
Yekta Haydaroğlu 22.Dönem Van Milletvekili, Van Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanı
Zafer Çağlayan Ankara Sanayi Odası(ASO)Başkanı
Zekai Tunca Müzisyen
Zeki Sezer Politikacı

Necmettin Erbakan, Politikacı

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)