Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Ehliyet Hakkında Herşey

AregoN

Üye
Beşiktaş
Kayıtlı Üye
Bu konuda Ehliyet Hakkında herşeyi bulabilirsiniz arkadaşlar.

* Sınavda toplam kaç soru sorulur?
Trafik 50 , Motor 40 ve İlkyardım 30 olmak üzere toplam 120 sorulur.

* Sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?
Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.

* Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.

* Sınav süresi toplam kaç saattir?
Toplam 2.5 saattir.

* Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.

* Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?
Sadece başarısız olunan derslerden tekrar sınava girilir.

* Yazılı ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor?
Ankara Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün belirlediği okullarda yazılı sınav , direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır.

* Sürücü olur raporu nerelerden alınabilir?
Uzman ve Pratisyen doktorlardan alınabilir.

* Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur?
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

* Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor?
Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu? Kurs başlangıç tarihinden itibaren 12 ay süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde bütün evrakların yenilenmesi gerekir.

* İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracat edebilir?
30 Haziran 2011'a kadar başvurulabilir.

* Sınav başarı puan barajı kaçtır?
Başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir

* Kurs kaç ay sürer?
3 ay sürer,İlk 1 ay teorik sınav için hazırlanırsın 1.ayın sonunda sınava girmek için hak kazanırsınız,yazılı sınavı kazandıkdan sonra direksiyon dersi için 1 ay süreciniz vardır pratik yapmak için,kurslar 4saat direksiyon dersi verir bunu iyi bir şekilde değerlendirmeniz lazım.

*B sınıfı ehliyetim var, A2, E, D ehliyeti almak istiyorum, hangi derslerden sorumluyum?
A2 için motordan 20 soru, E, D için motordan 40 soru yazılıya gireceksiniz. Geçerseniz A2 için motosiklet, E için otobüs, D içinde çekici (TIR) ile direksiyon sınavına gireceksiniz.

*Ehliyet sınavı için başarı puan barajı kaçtır?
Ehliyet Sınavı başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir.
Trafik dersi için 50 soruda 35 doğru olmak zorundadır.
Motor dersi için 40 soruda 28 doğru olmak zorundadır.
İlkyardım dersi için 30 soruda 21 doğru olmak zorundadır.

*Ehliyet Sınavına girdim. Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?
Her sınav sonucu, sınav tarihinden itibaren yaklaşık 2 yada 3 hafta sonra açıklanır.

GEREKLİ BELGELER;

KURS BAŞVURUSUNDA GEREKEN BELGELER.

*- 12 Adet Vesikalık Fotoğraf
*- Diploma Fotokopisi Noter Tasdikli veya Öğrenci Belgesi
(öğrenci belgesini bulunduğunuz ilçedeki milli eğitimden alabilirsiniz).
*- Sabıka Sicil Kaydı (Adliyeden 5 T.L'dir).
*- Sağlık Raporu (20tl kursların anlaşmalı olduğu polikliniklerden tedarik edebilirsiniz.)
*- Evli Bayanlardan Evlilik Cüzdanı Fotokopisi
*- Kan Grubu Kartı (5 ila 10 tl arasında değişmektedir.)

NEREYE NE KADAR PARA YATIRILACAK.

Kurs Fiyatları; Alınacak Sürücü Belgesi,Kursun bulunduğu il,ilçe'ye göre değişmektedir.Genelde B sınıfı çoğunlukla alındığı için B sınıfı için yazacağım.

KURS: ücreti İl,İlçeye Göre değiştiği için en az 200 en fazla 400 tl arasında değişmektedir.

Harçlar;

*SÜRÜCÜ BELGESİ KART BEDELİ : 67 TL
*B sınıfı HARÇ BEDELİ :252.30 TL
*Yazılı sınav harcı 45TL
*Direksiyon sınav harcı 70TL.

Hepsini Tek tek açıklıyayım;

1-Yazılı sınav harcı;
yazılı sınav harcını kursun 1.ay'ın sonunda Kurs görevlileri size yatırmanızı veya Kursdaki görevliye vermenizi isteyecekdir.Eğer Kurs Görevlisine vermeyip kendiniz yatırmak istiyorsanız,''Ziraat Banka''sına gidip ehliyet sınavı harcını yatırmak istiyorum dediğinizde size yardımcı olacaklardır,Banka Dekontunu kursa vermeyi ihmal etmeyiniz.

2-Direksiyon Sınav harcı;
yine aynı şekilde ziraat bankasına gidip direksiyon sınav harcını yatırmak istediğinizi söylüyeceksiniz ve aldığınız dekonto kurs görevlisine teslim edeceksiniz.

3-B sınıfı Harç Bedeli;
Direksiyon sınavınıda Başarıyla tamamlarsanız bulunduğunuz ''İLÇE''deki vergi dairesine gidip veznedara b sınıfı harç bedelini yatırmak istiyorum dediğinizde size yardımcı olacakdır,Ve burdan aldığınız dekonto çok önemlidir SAKIN kurs görevlisine vermeyi ihmal etmeyin.

4-SÜRÜCÜ Kart Bedeli;
ilçe emniyetten almış olduğunuz randevuda sizden isteyeceklerdir.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)