Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Donanımların Genel Sıcaklık Değerleri

Tusunami

Fahri Üye
Fahri Üye
Galatasaray
Web sitesi
www.twitter.com
Öncelikle Sıcaklık Kavramının Değişken Olduğunu söylemekle başlamak istiyorum. Donanımdan Donanıma olduğu gibi Mekandan Mekana bile Değişiklik Gösterebilmektedir. Sıcaklığın Genel Olarak Sorumlusu; Kasa İçi Soğutma Yetersizliği ve Bilgisayarın Yapılmayan Bakımı diye tanımlanabilir. Bir Sistemin En az Yılda bir defa Kasa içi bakımının tam olarak yapılması gerekir. Bilgisayar Sistemlerinde Yazılımsal Virüs Kaynaklı Performans Düşüklüğü olabildiği gibi Bakıma Dayalı Donanımsal bir Performans kaybı da görülür. Sonradan Sıcaklığa bağlı Sorunlar; Genellikle Oyunlarda Takılmalar, Donmalar ve Restart. İşlemci ve Ekran Kartlarında Soğutmaya ve İletkenliğe Etkisi bulunan Termal Macunların En Kalitelisinin bile Ömrünün Bir Yıl olması Bakımın ne denli gerekli olduğunu ortaya koyuyor. Hatta şöyle bir Genelleme yapayım; Bilgisayar Kullanıcılarının Neredeyse % 50-60' ı Kurumuş İşlevselliğini Yitirmiş Termal Macunlarla Sistemi Kullanıyorlar Ben de Dahil. Şunu Vurgulamakta Fayda var; Termal Macunların Sıcaklığa Etkisi 5-6 Dereceyi Geçmemektedir. Sıcaklığı Düşüren Genel Etki Tozlardan Arındırılmış Fanlar ve Sistemdir. Tamamen iki aynı Bilgisayarı-Sistemi Farklı Mekanlarda Kullansanız dahi Sıcaklık Farklılık Gösterecektir. Sıcaklıkta diğer önemli etken de Oda Sıcaklığıdır. Sıcak Havalarda Bilgisayarın Konumlandırıldığı Odanın 25-30 Derece Olduğunu düşünürsek, Yüksek Değerler Gözlemlediğimizde Fazla Şaşırmamak gerekir. Son Olarak Sizlere Uzun Süre Bakımı Yapılmamış Bir Sistemin Görselini Göstermek İstiyorum :

Gözlemlediğiniz gibi, Böyle Bir Sistemde Performans Düşüklüğü yaşanması ve Yüksek Sıcaklık Değerleri Görmek Normaldir ...

Donanımlarınızın Çalışabildiği Maksimum Isı Değerlerini Üreticinin Sitesinden Edinebilirsiniz. Benim burada bahsedeceğim değerler Göreceli Olmakla beraber Donanımların Kalıplaşmış Isı değerleridir. Sıcaklığa En çok Dayanabilen Donanım, Ekran Kartlarıdır. Kartlar O Özellik dahilinde üretilmektedirler. Ekran Kartları kadar Uçuk Değerleri Göremeseler de İşlemciler de Isı Olarak Kartlardan sonra gelen donanımlardandır. Unutmayalım ki; İşlemciler kesinlikle Ekran Kartları kadar Yüksek Değerlere Ulaşamazlar yani kaldıramazlar. Ekran Kartları Üretim Teknolojisine Bağlı Olmakla Beraber Genelde 100 Dereceden sonra Yanarlar, Şayet Ben 120-130 Dereceye Çıkan ve Yanmayan Kartlar Gördüm. Isıyı en az seven Donanımlar İse; Mekanik Disk yani Hard Diskler ve Anakart Chipset' leridir.

Oyunlarda Kartların 80 ve Üzeri Derece Görmesi de Normal, Unutmayın ki; Ekran Kartı Sıcaklığının Tabiri Caizse Patlama Noktasına geldiği zaman, Sistem Zaten Donma, Oyundan Atma, Restart vb. Tepki Verecektir. Uzun Süre Oynanan Oyunlardan sonra Kart Çok Yüksek Değer Görmüşse ama Oyun Takılmadan Sorunsuzca Oynanmışsa yani Sistem Restart vb. Tepki Vermemişse Sorun Yok Demektir ...

Genel Isı Değerleri ...

İşlemci

Normal : 30-50

Yük altında : 50-65 ( 80 dereceden sonra riskli )

Ekran kartı

Normal : 40-50

Yük altında : 60-70 ( 90 dereceden sonra riskli )

Chipset ( Anakart )

30-50 derece arası ( 50 den sonrası riskli )

Hard Disk

25-40 derece arası ( 50 den sonrası riskli )

Sabite Alınması Pek Cok Arkadas İçin İyi Olacaktır

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)