Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Chuck Close Kimdir ?

KaPaK

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Mart 2017
Mesajlar
29
Tepkime puanı
0
Puanları
0

Chuck Close, 5 haziran 1940, Washington, A.B.D. doğumlu, büyük boyutlardaki portre çalışmalarıyla tanınan Amerika'lı fotogerçekçi ressam. 1988 yılında geçirdiği bir omurilik hastalığı nedeniyle felç kalmış olmasına karşın eser vermeyi sürdürmektedir.

Chuck close, çoğu ressamdan daha fazla bir şekilde elleriyle mücadele etmiştir. Sadece sanatı için değil, aynı zamanda sakatlığının da üstesinden gelebilmek için. sanatçı, 1960’lardan beri insanları resmetmiştir. Genellikle ünlü insanları. fakat sanatçı sipariş almazdı. sanatçı bunu “kendisinin 9 footluk portresini isteyecek kadar kibirli olanlar, kusurlarının kapatılmasını isteyeceklerdi” şeklinde açıklardı.ve close’un, özellikle tekrenkli çalışma atılımındaki dünyası, rahatsız edici uzun sakallar, kırışıklıklar, gözenekler, benekler ve burun kıllarıydı.

Close bazen yüzün ana özelliklerini bulanık bırakır, böylece izleyici yüzün odaklanmamış kısımlarına odaklanabilir, ya da yüzün daha az aşina olduğumuz kısımlarına doğru yönlendirilebilirlerdi 1988’de, close’un omurgasındaki bir kan pıhtısı sanatçıyı, 4 uzvunu da kullanamayacağı bir şekilde felç etmiştir. sanatçı yeniden çalışmaya kara vermiş ve dişlerinin arasına sıkıştırdığı bir fırça ile resim yapmaya başlamıştır. Sanatçı, kolunun hareket kabiliyetini biraz geri kazandıktan sonra, özel bir fırça tutma tahtası kullanabilmiştir. sanatçının şimdilerde, tuvalini dilediğince oynatabildiği bir elektrikli şövalesi vardır.
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst