Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Biyoloji Nedir ?

Hükümdar

Administrator
Yönetici
Admin
Web sitesi
www.metin2tr.net
Biyoloji

Genel Tanım:

Biyoloji bölümlerinde, canlıların evrimi, yeryüzünde dağılımı, anatomisi ve fizyolojisi konusunda eğitim ve araştırma yapabilecek donanıma sahip ‘Biyolog” yetiştirilir.

Faaliyet Alanları:

Biyologlar genellikle laboratuvarlarda canlı veya ölü bitki, hayvan ve insanın, hücre veya dokularının yapısını, çeşitli kimyasal etkiler sonucu bu yapıda meydana gelen değişiklikleri inceler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Biyoloji bölümünü bitirenler, sağlık, çevre sorunları, beslenme, eğitim ve sanayi kuruluşları gibi insan yaşamını ilgilendiren alanların hemen hemen tümünde çalışabilirlerse de iş bulma olanakları oldukça sınırlıdır. Araştırmacı olarak çalışmak isteyenler için lisansüstü eğitim tercih nedenidir. Özellikle moleküler biyoloji, immünoloji, genetik gibi araştırma alanları gittikçe önem kazanmaktadır. Öğretmenlik formasyonu aldıkları takdirde öğretmen adayı olma hakkını kazanırlar.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Moleküler biyoloji ve genetik alanının hızlı gelişimi ve gittikçe önem kazanması bu alanda yüksek lisans yapmış bölüm mezunlarının iş bulma olanağını artıracaktır.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

• Doğayı sevmesi ve canlılarla uğraşmaktan hoşlanması
  • Görme sorununun olmaması
  • Sayısal düşünme gücüne sahip olması
  • Bilimsel meraka ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olması
  • Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu konularda başarılı olması
  • Sorumlu, sabırlı, titiz olması
  • Ekip çalışmasına açık olması
  • Gözlem verilerini bütünleştirebilmesi
  • Tedbirli, dikkatli olma ve dikkatini bir noktada uzun süre yoğunlaştırabilmesi gerekir.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)