Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Age Of Conan Conqueror Rehberi ve İpuçları

İntifada

Uzman Üye
Uzman Üye
Bursaspor
Conqueror
Öncelikle nasıl bir melee (yakın dövüşçü), çar bunu tartışalım (Diğer çar tiplerini de büyücü, okçu ve suikastçi olarak adlandırabiliriz). Conqueror; Tatmin edici vuruşları ve dayanıklılığı ile oynamaktan zevk alacağınız bir bir yakın döğüşçü.

Yakın döğüşçülerden
en iyi defans: Guardian,
en iyi vurucu: Barbar denir,
Ancak ben kendi levelımda PVP yaptığım Gardiyan ve Barbarların neredeyse benden health götürmeden öldüklerini de gördüm. Sadece Level 80'de benim armorum level 60 blue iken ve onun armoru full 80 epic (en üst armor) olan bir gardiyan beni yendi. Her ikisi de full epic giyinen iki çardan gardiyan olanın conqueror'u yenebileceğini sanmıyorum. Anlayacağınız conqueror olduğunuzda güzel bir yakın döğüşçü seçmiş oluyorsunuz.

Şimdi yapılandırmanıza gelelim. PVE: Person versus Environment: Oyuncu çevreye(oyundaki yaratıklara) karşı ve PVP:person versus Person: Oyuncu oyuncuya karşı olmak üzere iki tip yapılandırmanız var. (Bazı sınıflar için ikisi de aynı olabilir ancak kanımca Conqueror için aralarında fark var) Level 80 olmadan PVP yapılandırması yapmak age of conan gibi 15-30 günde 80 olabileceğiniz bir oyunda zaman kaybı olacaktır. Bu sebeple PVE yapılandırmanıza bakalım.

Amacınız en hızlı şekilde 80 olmaksa arttırmanız ve eksiltmeniz gereken şeyleri şöyle bir özetleyelim.
1- Koşma hızını arttırmalısınız. (Skill: Run Speed)
2- Koşma sırasında harcanan stamina miktarını azaltmalısınız (skill: Endurance)
3- Savaş sırasında yatmamak çok önemli, çünkü ne kadar hızlı kesici oluranız olun yatıpta yeniden doğuş noktasına gittiğinizde tekrar tüm skillerinizi basıp hp'niz ve staminanız doluncaya kadar beklemek, sonra aynı yere geri gelmek hızlı kesme sırasında kazandığınız tüm zamanı silip süpürecektir. Feat (Uzmanlık) yapılandırmalarımızı buna göre yapıcaz.
4- Hızlı bir kesici olmalısınız. Bunu sağlamanın alt maddelerini sıralayalım.

1- DPS'niz yüksek olmalı : (DPS: age of conan'da vuruş gücü birimidir). Damage per second, saniyede vuruş gücünüz; karşı tarafın canından bir saniyede eksilttiğiniz miktar (bu miktar rakibinizin veya canavarın armor ve levelı ile bağıntılı olarak eksi veya artı ile çarpılır). DPS'yi arttıran şeyleri de maddeler halinde belirtelim
a) Silahınız: Trader'dan arattırarak diğer oyuncular tarafından düşürülüp pazara konan blue - mavi silahları seçip kullanabilir veya meslek olarak silahçılığı (weaponsmith) seçip kendiniz kendi silahınızı yapabilirsiniz. Kendi silahınızı yapmak bence daha iyidir.
b) Giysileriniz: Trader'dan arattırarak diğer oyuncular tarafından düşürülüp pazara konan blue - mavi armorları seçip kullanabilir veya meslek olarak armorsmith seçip kendiniz yapabilirsiniz. Kendi armorunuzu yapmak level 80'de epic giyininceye kadar kesinlikle en iyisidir. Giysileriniz size str(strengh:güç) vererek vuruş gücünüzü sağlık ve armorunuzu arttırır, combat skill vererek dps'nize katkı sağlar.
c)Feat yapılandırmanız: kullandığınız komboların gücünü uzmanlık ağacınızdaki doğru seçimlerle arttırırsınız. Bunları ayrı birer başlık altında inceleyeceğim.
d) Doğru silah seçimi, Two hand (iki elle tutulan) silahlar veya iki elde iki silah seçeneğiniz mevcut. Cevap tabiki two hand, sebebini açıklayacağım.
5- Dayanıklılık, armorsmith mesleğini seçip kendi armorlarınızı yapmanız ve bu armorlara doğru gem (kristal) leri basmanız gerekiyor. (Kristal seçerken ya str verenleri basın veya armor (yakın vuruş darbe engelleyici) + protection (büyü darbesi engelleyici) veren kristalleri basın diğerleri pek faydalı değil.)
bunları yaptığınızda 3-4 yaratığın arasına rahat dalıp kesip çıkarsınız. Bu da kesme hızınızı 2-3'e katlar.
6-Para: Cebinizde daima birkaç qold bulunmalı, bu kesinlikle yerden topladıklarınızla olmaz, bu oyunda nasıl para kazanılır ilerliyen satırlarda kendine ait başlık altında açıklayacağım.
7-Hızınızı arttıracak önemli etken atdır. At level 40'ta alınır 1 golddur (75 silver at + 25 silver'lık basic horse ride skill) At almanız için gereken parayı toplamak hakkında
Bu oyunda nasıl para kazanılır? başlığını okuyunuz.

Şimdi Feat yapılandırmanıza gelelim. Öncelikle Feat yani uzmanlık ağacınızı para karşılığında yapıp bozabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Khemi , Cimmeria ve Old tarantia'da bulunan "Trainer" lara gidip feat ağacınızı sıfırlar ve yeniden yapılandırırsınız. Benim fikrimi sorarsanız yapın bozun hoşunuza gidenle devam edin derim ancak 1 silver gibi bir fiyatla başlayan bu işin katlanarak artacağını, size gittikçe pahalıya mal olarak sonunda 1 golda kadar dayanacağınızı bilmekte fayda var.
Featlerle ilgili ikinci önemli mesele her 10 levelda bir yeniden feat yapılandırmanın faydalı olacağı. Ben en az 10 levelda bir yeniden yapılandırdım.

Benim level 30'dan itibaren her 10 level için tavsiye edeceğim feat ağaçları şu şekilde

Level 30 Maksimum defans (tavsiye edilir)

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

Level 30 Lumbiring Hulk skilini sevenler için feat

Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Linkleri görebilmek için Üye Girişi yapın veya ücretsiz olarak Kayıt Olun

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Level 40 Lumbiring Hulk + Maksimum vuruş + Defans

Level 40 Full defans

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Level 50

Level 60

Level 70

Level 80

Şimdi Comboların ve Featlerin işe yarayanlarını açıklayalım.

Komboları çift elli silahlarla yapılanlar, tek elli silahlarla yapılanlar ve her iki şekilde de kullanılaibilenler olarak sınıflandırabiliriz.

Bunlardan çift elle tutulan silahlarla yapılanları alın gerisini boşverin. İlk levellarda başka kombonuz olmadığı için diğerlerini kullanabilirsiniz. aksi takdirde ekranı dolduracak bir sürü skilin arasında boğulursunuz.

Ana skiliniz
Hail of Furious Strike'dır. Belli levellarda upgrade gelir, rank atlar. Benim tavsiyem bir sonraki rank ile bir önceki rankı sıra ile kullanmanız, Örneğin Hail of Furious Strike Rank 5 ve Hail of Furious Strike Rank 4 gibi. Çünkü bu kombo dönerek vurur, çevreleyen rakipler için iyidir, bir önceki rank ile bir sonraki ard arda vurunca durmadan döner. Birinin cold down (yeniden kullanma) süresi biterken diğeri başlar. Böylece durmadan vurursunuz.

Retailiation: Yansıtma
Oyunun düğüm noktası, bu olmadan conquerordan zevk almazsınız. Retaliation skilini
bastığınızda (Feat ile arttırmak koşulu ile) 8 saniye boyunca rakipleriniz size her vuruşlarında yüksek damage alırlar. Tekrar kullanılabilme süresi de güzeldir.
Yansıtma başlığı altında incelenmesi gereken diğer skiller şunlardır.
Cunning deflection: Size vurulan bir sonraki vuruşun yarısı size vurur, yarısı vurana iade olur. 1 saniye içinde başka biri veya birileri vurursa onlara da aynı şekilde vuruşlarının yarısı iade olur. 4-5 kişinin arasına girince güzeldir.
Disiplinlerden Retribution: Bu disiplin size vurulan vuruşun küçük bir kısmını yansıtır (feat ile bu miktarı arttırmak mümkündür). Disiplinlerin ne manaya geldiğini de kendi başlığı altında açıklayacağım.
Guard of Dancing Still: Bu vuruştan sonra evade (darbeden kaçış) oranınız arttığı gibi, 30 saniye boyunca rakipleriniz size her vuruşlarında küçük birer damage alırlar.

Batter Aside: Kısaca knockback kabiliyetidir. Sırt üstü düşürür. Başınız sıkıştığında önünüzde kim var kim yok düşürebilir. Güzel bir skilldir.

Burst of Aggression: Bu skile bastıktan sonra ilk vuruşunuz rakiplerinizi sırt üstü düşürür. Başınız sıkıştığında işe yarar.

Feint Attack :Rakibin armorunu %10 oranında azaltır (sizin vuruş gücünüzü %10 arttırmış olur). Özellikle grup halinde savaşırken (boss keserken) herkezin vuruşunu %10 arttırdığı için kullanışlıdır.

Heroic call: Meydana bir bayrak dikiyorsunuz 30sn boyunca %20 vuruş gücü artışı sağlıyor, feat ile geliştirdiğinizde bir miktar health takviyesi de yapıyor.

Overcome the odds: 12 saniye boyunca vuruşlar health götürmek yerine health doldurur

Blessed conquest: 6 saniye boyunca dokunulmazlık.

Volcanic rage: Vuruş gücünü 20 saniye için %30 arttırır.

Charge: Bir hayli uzaktan rakibin üstüne atlar. cold down (yeniden kullanma) süresi uzun olduğu için kullanışlı değildir. Ancak ekranınızda bulunmasında fayda var.

Colossus of War: Eğer bu feati sonuna kadar verirseniz savaş içinde her vuruşunuz size %3 vuruş gücü kazandırarak 6 vuruş sonra %18 vuruş gücü kazandırır.

Mocking snear: savaş sırasında bir vuruşla aktive olur featini maxlarsanız %18 vuruş gücü arttırır.

Önemli bir konu
Defensive Stance nedir? Frenzy nedir?
Defansif konumdayken %30 daha az damage alırsınız. Featlerle beslediğinizde defansif konum sizi tank yapar. Frenzi konumundayken vuruş gücünüz %50 artar. ben denedim. Frenzi ile kazandığınız vuruş gücü aldığınız damage'e değmiyor. 3 kişi toplanınca yatıyorsunuz oyun keyfini bozuyor. Deneyip görün ama bence hiç bulaşmayın.
Ben feat yapılandırmamı defans üstüne kurdum 3-5 kişinin arasına girip hepsini temizliyordum böylece frenzi ile bir kişiyi hızlı öldüreceğime 3 kişinin arasına grip daha hızlı kastım.

Commandlar, Disiplinler ve Formasyon ve Orderlar.
Kısacası
Disiplinlerden retribution
Formasyonlardan Fire Wave'i seçin diğerlerini denedim ve memnun kalmadım. Retribution armor verir ve gelen vuruşları yansıtır.

Abilities listenizin altında plant banner diye bir ikon var. Bunu ekranda görünen kabiliyetlerinize ekleyin buna bastığınızda bir bayrak dikersiniz, fire wave 30 sn için aktif hale gelir ve çevrenizdekilere her 5 saniyede bir hatırı sayılır damage verir.

Grupla çalışmak.
Bazı görevler sadece grupla yapılabilir. Epic (efsanevi) denilen bu görevlerin bosları da sıradan mobları da bir vuruşta üçte bir health'inizi alabilir, kolay kolay da ölmez. Ancak oyunda garip bir dayanışma var, 80 level bir çok kişi yardıma gelip bu mobları halletmeyi seviyor. Gerektiğinde yardım isteyin. Bu görevlerin hem itemleri çok güzel oluyor hemde exleri...

Bu oyunda nasıl para kazanılır?

Cevap çok açık. Trader'da kaynak satarak. Kaynaklar ya demir bakır gibi madenidir. Ya deridir veya silk veya pamuktur. En merak edilen soru en hızlı satılan kaynak hangisidir: Cevap rough leather'dır (sert deri) . En hızlı ve pahalı satılan kaynak budur. Oyundaki gerçek gold madenini de budur. Açıklayacak olursak Level 20-30 arası yaratıklardan çıkar, hangi Mob(canavar) dan düşer bunun üzerinde uzun uzun tartışmalar yapan yerli yabancı arkadaşlarımız olsa da cevap bir tanedir. Wild lands of zelata köyünün çevresinde gezen kurt ve kurt adamlardan 1/5 oranında düşer, Ben bu adamların bulunduğu zone'da saatte 50 tane hızı ile kastığımı sonra tanesi 4 silverdan sattığımı biliyorum ki saatte 2 qold bu oyunda çok yüksek bir meblağdır. Kaynaklar 1-2 silverlık bir fiyata satılır pazarın durumuna göre belirlersiniz.
Silk; Elephant mountains daki canibals'lardan düşer bunun dışındaki kaynaklar maden zengini köylerden çıkarılır. Bunlar purple lotus swarm, potion ve Lacheish Plains'dir

Bunun yanında diğer bir para kazanma yöntemi nadir kaynaklar isteyen silah ve armorlardan yapıp 1 gold civarında bir ücrete trader'a koymaktır. Denenebilir.

Bir kaç tavsiye ve İpucu
-Level 20-30 arası rough leather farm yapın. Yani Wild lands of zelata köyünün çevresinde gezen kurt ve kurt adamları kesin tanesi 4 silverdan satılan rough leather bu levellarda çok daha fazla düşer ve sizin armorsmith olabilmeniz için 100 veya fazla rough leather toplamanız gerek. Bence görev yapmayı bırakın kasabildiğiniz kadar yani bu moblar artık size beyaz görününceye ve ex vermeyinceye kadar burda kasın. 200-300 rough leather toplayın, ihtiyacınızı alın geri kalanı satın neredeyse oyun sonuna kadar artık paraya ihtiyacınız olmaz.
- Ben level 67-70 arasını Bir tek görevle geçiyorum. Şöyleki Atzel approach'da esperan diye bir adamdan "rogue trader" görevi alıyorsunuz ve bir boss kesmenizi istiyor. ama bos gelinceye kadar 10-15 adam çıkıyor. Ben bu adamları kesip bossu kesmeden kaçıyorum yaklaşık 1 dk sonra aynı yere gittiğimde aynı adamlar yine çıkıyor ben de 3'er 4'er gelen bu adamları durmadan bu döngü içinde kesiyorum, gezip dolaşıp adam bulmaktan iyidir. Niye derseniz bu işlem her 3 dk'da bir 50.000 ex veriyor. Oysa sizden yapmanız istenen ve 20 dk süren görevler de aynı miktarda ex veriyor.
Aşağıda linkini verdiğim sitedeki haritada 8 nolu NPC olarak görünüyor. Bu, aoc.mmosite.com'u nasıl kullanmanız gerektiği hakkında da güzel bir örnek oldu.

- Old tarantia/Nobel districte bulunan tavernanın altında yapılan arena dövüşleri her 5 levelda bir neredeyse 1 level kazandıracak kadar ex ve güzel itemler verir.
Tarantia Commons daki mezarlığın kapısındaki bir adam mezardan çıkacak bir adamla ilgili 2 dk içinde bitmesi gereken bir görev veriyor. Enteresan ki görevi bitirmeden 2 dk sonra giderseniz 23.000 ex veriyor ve görev tekrarı istiyor. 2 dk da 23.000 ex ve sınırsız tekrar denemeye değer. Aslında keybord tuşlarına macro yükleyip geceden sabaha 2 level aldırılabilir bu yöntemle.
-1-20 level arasındakiler için önemli bilgi: Tortage'dan kaçmak için gece görevlerine önem verin çok güzel itemler veriyor, doyurucu miktarda exe sahip kolay görevleri var. Zaten bunları yapmadan burdan kaçamazsınız. Gece moduna geçmek için şehrin girişinde sağda "thirsty dog" tavernasına gidip tavernacıya gece moduna geçmek istediğinizi söyleyin sonra kafasında ünlem çıkanların görevlerini yapın

Minik ipuçları
- yerdeki ganimetleri shift ile click'lerseniz içinde ne var ne yok alır uğraşmazsınız
-Skill puanlarınızı, ilgili skili Alt ile birlikte clikck'leyerek belli bir ücret karşılığında sıfırlayabilirsiniz. 200'e kadar 1 silver gibi bir fiyata sıfırlayabilirsiniz ancak 500 ve sonrasında fiyatlar artıyor.

Oyunla ilgili siteler
MMO (massively multiplayer online: Abartı sayıda adamın oynadığı online oyun) oyunlar için websitelerinin şahı diyebileceğim mmosite.com'un age of conan bölümü
aoc.mmosite.com
Bu siteden, hangi canavar nerde, hangi npc haritanın neresinde vb ihtiyacınız olan hemen her bilgiye ulaşabilirsiniz.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)