Hızlı Konu Açma

Hızlı Konu Açmak için tıklayınız.

Son Mesajlar

Konulardaki Son Mesajlar

Reklam

Forumda Reklam Vermek İçin Bize Ulaşın

Ağır Vasıta Anti Skid Anti Rollover Eğitimi

Azathor

Fahri Üye
Fahri Üye
Fenerbahçe

Ağır vasıta üreticileri sürücüden kaynaklanabilecek hataları ve kontrol kayıplarını en aza indirebilmek için araçları, ABS, ESP, ASR, EBD, LGS, ACC, RSS gibi birçok güvenlik sistemleri ile donatmaktadırlar.

Araçlarda bulunan aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin sürücülere tanıtılması bu sistemlerin işlevsel kullanımı açısından önemlidir. Bu sistemlerin hangi riskli durumlarda sürücülere ne gibi avantajlar sağladığı, nasıl kullanılmaları gerektiği ve limitlerinin ne olduğunu bilmek hayati önem taşımaktadır. Bu ise ancak güvenli bir ortamda pratik ve teorik eğitim ile gerçekleştirilebilir.

Autodrom, sürücülere modern taşıtlarda standart hale gelen güvenlik ekipmanlarının yeteneklerinden tam olarak yararlanmaları için, geleneksel sürüş stillerinden bu sistemlere bilinçli bir geçiş eğitimi vermektedir.

Acil durumlarda nasıl davranılması gerektiği, doğru frenleme teknikleri, kontrol kayıplarının (arkadan savrulma/oversteer, önden kayma/understeer, devrilme/roll over) önlenmesine yönelik teknikler de pratik eğitimle sürücülere öğretilmektedir.

Eğitim, 1 tam gün sürmekte ve 2 (teori-pratik) bölümden oluşmaktadır.

EĞİTİM PROGRAMI

Eğitim max 8 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır. Eğitimlerde kullanılacak Anti-Rollover ve Skidtruck aracı tarafımızdan tahsis edilmektedir.
Eğitim sonunda hazırlanan değerlendirme formunda, 70 ve üzerinde puan alan katılımcılara sertifika verilmektedir.
Katılımcıların eğitim değerlendirme formları ve sertifikaları tarafınıza ulaştırılmaktadır.

Eğitim Programının Temel Amacı:

* Risklerin önceden algılanması ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak.
* Hava, yol ve trafik şartları gibi değişkenlerin sürüşteki etkilerini göstermek.
* Olası kazalara karşı savunmayı öğretmek.
* Zamanında doğru tepki vermek.
* Trafik ortamında karşılaşılan olası kayma, frenleme ve devrilme durumlarının trafiğe kapalı güvenli bir ortamda sürücülere yaşatmak ve bu durumlarla karşılaşıldığında uygulanması gereken tekniklerin pratiğini yaptırarak öğretmek.
* Direksiyon hakimiyetinin artmasını ve araç dinamiklerinin kavranmasını sağlamak

1.Bölüm Anti - Skid ve Anti-Rollover (Teorik)

EĞİTİM İÇERİĞİ

* Araçlardaki aktif güvenlik sistemleri nelerdir? Sürüş güvenliğine ne gibi katkıları vardır?
* ABS nedir?
* ESP nedir?
* ASR nedir?
* EBD nedir?
* LGS nedir?
* ACC nedir?
* RSS nedir?
* Acil durum frenleme teknikleri
* Kaygan zeminde frenleme
* Aquaplanning (Suda kızaklama)
* Farklı zemin koşullarında frenleme teknikleri
* Fren ve engelden kaçma
* Ağırlık transferi nedir?
* Merkezkaç kuvveti nedir?
* Çekicide veya treylerde meydana gelebilecek kontrol kayıpları(arkadan savrulma-oversteer, önden kayma-understeer, treylerin devrilmesi-roll over ) neden kaynaklanır ve nasıl önlenebilir
* Riskli yerler nerelerdir?
* Riskli yerlerde nasıl araç kullanmak gerekir.

2. Bölüm Anti-Skid ve Anti-Rollover (Pratik)

EĞİTİM İÇERİĞİ

Sürücülere öncelikle doğru oturma pozisyonu, direksiyon tutuşu, emniyet kemeri kullanımı, araçtan iniş ve biniş kuralları eğitmenler tarafından gösterilmektedir. Pratik eğitim süresince tüm bu kurallara uyulması gerektiği hassasiyetle belirtilmektedir. Bunun ardından parkurlar tanıtılmakta ve yapılacak pratiklerin hangi amaçla yapılacağı anlatılmaktadır.

1.Slalom: Sürücünün araca iniş binişi, oturma pozisyonu, emniyet kemeri kullanımı, direksiyon hakimiyeti ve ayna kullanımının gözlemlendiği parkurdur. Bu parkur çekici ile gerçekleştirilmektedir.

2. Fren teknikleri: Acil bir durumda doğru fren yapmak hayati önem arz eder. Sürücülerden kaygan zemin koşullarında ve farklı zemin koşullarında farklı hızlarda panik fren yapmaları istenir.

Bu parkurun amaçları şunlardır:

* ABS fren sistemi ile doğru frenleme tekniklerini göstermek.
* ABS fren sisteminin limitlerini göstermek.
* Hız artıkça fren mesafesinin hızımızla doğru orantılı değil katlanarak arttığını göstermek.
* Farklı zemin koşullarında doğru frenlemenin yanı sıra direksiyona müdahalenin de gerekebileceğini göstermek.
* Zemin koşullarındaki her türlü olumsuzluğun, fren mesafesinin artmasına neden olduğunu göstermek.

3.Fren ve Engelden kaçma: Acil bir durumda sadece fren yeterli olmayabilir. Doğru frenleme ile birlikte önümüze çıkan engelden kaçmak gerekir.
Sürücülerden önlerine çıkan herhangi bir engelden frenle birlikte kaçmaları istenir. Bu parkurun amaçları şunlardır:

* ABS’ nin fren anında sağladığı manevra olanağını göstermek.
* ABS’ nin fren anında sağladığı manevra olanağının hız artışı ve zemin koşullarındaki olumsuzluklarla birlikte limitleri olduğunu göstermek.

4. Anti-Rollover(ARO) eğitimi: Rollover (devrilme) ağır vasıta sürücülerinin karşılaşabilecekleri en tehlikeli durumdur. Sürücülerin, riskli yerlerin nereler olduğunu, hangi sürüş davranışlarının buna yol açtığını bilmesi hayati önem arz eder.
Autodrom tarafından sağlanan özel ekipmanlı ARO aracı ile gerçekleştirilen bu eğitim 2 parkurdan oluşmaktadır. Amacı ise şudur:

1.parkur : Viraj / kavşak

* Sürücülere, rollover (devrilme) başladığında bunu hissedemiyeceklerini ve ne kadar çaresiz kaldıklarını göstermek.
* Çok düşük hız artışlarının rollover’a (devrilmeye) neden olabileceğini göstermek.
* Riskli bölgelerdeki güvenli hızın ne olması gerektiğini göstermek.

2.parkur :Engelden kaçma

* Yandan gelen tehlikelerde ilk refleksin frene basmadan ani ve sert direksiyon hareketi ile kaçmak olduğunu ve bunun da rollover’a neden olabileceğini göstermek.
* Çok düşük hız artışlarının yanı sıra ani ve sert direksiyon hareketlerinin de rollover’a yol açabileceğini göstermek.
* Bu tarz yandan gelen tehlikelerde rollover yaşanmaması için doğru hareketin ne olması gerektiğini sürücülere göstermek

5. Önden kayma ve arkadan savrulma: Rollover dışında sürücülerin karşılaşabilecekleri diğer olası kontrol kayıpları önden kayma (understeer) ve arkadan savrulmadır (oversteer). Bu eğitim Autodrom tarafından sağlanan özel ekipmanlı skidtruck aracı ile verilmektedir.

Bu eğitimin amacı şudur:

* Sürücüye viraja doğru giriş ve çıkış tekniklerini göstermek.
* Sürücüye hangi yanlış sürüş davranışlarının virajlarda kontrol kayıplarına neden olduğunu göstermek.
* Viraj açısı ve zemin koşularına göre hız faktörünün etkisini göstermek.
* Önden kayma ve arkadan savrulma durumunda savrulmayı kontrol altına alabilmek için hangi teknikleri uygulaması gerektiğini sürücüye göstermek.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)